| PainePrajita33 a întrebat:

Am o intrebare ceva mai complicata... Poate Pc-ul meu sa duca mai multe de 4 boxe (adica 4 boxe pasive si un subwoofer)?
Mentionez ca primele 2 boxe sunt boxe conectate la un https://www.emag.ro/......DC95X3BBM/ deci nu sunt cu cablu unu' rosu si unul negru. Acestea au statia lor sa zic asa. Iar celelalte sunt pasive clasice(adica au un fir rosu si unu negru asa http://imgur.com/a/QEnmc)
Piesele de lucru sunt:
1. https://www.emag.ro/......EHCXTBBBM/

2. 2 cabluri de genul asta https://www.emag.ro/......D6M1CMBBM/

3. Un amplificator bunicel https://www.parts-express.com/......--310-3000
4. 2 cabluri din acestea https://www.emag.ro/......DG92WMBBM/

5.Si bineinteles subwoofer-ul
Pentru cei ce stiu toate aceste lucruri mentionate de mine se conecteaza intre ele rezultant:
1 iesire de 3.5 mm care este conectata printr-un cablu audio 3.5 mm Jack la 2x RCA plugs unde conectez sistemul fx 10 de la Philips
2 iesire de 3.5 mm o folosesc cu celalalt cablu 3.5 la 2x RCA unde conectez amplificatorul de mai sus.La amplificator conectez si cele 2 boxe pasive ramase, iar subwooferul il conectez folosind acele splitere de RCA. Daca v-am bagat in ceata imi pare rau, doar cei cu experienta inteleg despre ce vorbesc eu aici. Revenind la intrebare: Vreau sa stiu daca PC duce aceste 5 "boxe" si daca suntetul o sa fie in sincron atat pe fx 10 cat si pe boxele pasive si subwoofer.
De ce vreau sa adaug mai multe boxe?
Pentru ca imi place sa ascult muzica la nivel mai mare de 2 boxe(nu am vecini =))
Deci multumesc de raspuns, o zi buna tuturor!

Răspuns Câştigător
| Docia_Viorel_1983 a răspuns:

Salut.
Pc-ul tau poate sa duca mai multe boxe atata timp cat este conectat la o statie de putere. Daca il conectezi direct la boxe si vrei mai multa putere, risti sa-i arzi placa de sunet. Eu folosesc un laptop la evenimente si merge ceas. Il conectez prin mixer si dupa aceea restul configuratiei. Am un sistem de 500w si nu am probleme. Te sfatuiesc sa-ti cumperi un mixer pasiv prin care sa treci sembalul de la pc. Bafta

| PainePrajita33 explică (pentru Docia_Viorel_1983):

Ok. dar mai am o intrebare am http://www.electronic-star.ro/......_i4456.htm acest amplificator care are la conectiune surround 8-16 ohm merge sa conectez 4 boxe de 6 ohm si un subwoofer de 2/4 ohm? Spune-mi te rog cum functioneaza!

| Docia_Viorel_1983 a răspuns (pentru PainePrajita33):

"Jucaria" pe care ai achizitionato de la electronic star nu cred ca dezvolta mai mult de 40-50w cel mult. In spate la iesiri ai conectori pe papuci si prindere prin insurubare. Poti conecta boxele si poti pune si un subwoofer dar totusi iti recomand un amplificator de putere daca tot nu ai vecini prin zona. Cauta un amplif de putere de minim 150w reali/RMS sau de 600w/RMS o pereche de boxe din gama Studio M sau Peavey de 200w/4-8ohmi sau de 500-600w cu aceeasi impedanta. Doua subwoofere si ai ce trebuie. Poti sa dai un party in aier liber fara nici un stress. Bafta

| Docia_Viorel_1983 a răspuns (pentru PainePrajita33):

Daca pe sistem iti scrie 8-16 ohmi merg si boxele de 4-6si cele de 2. Dar riscul de a le arde este destul de mare. In primul rand impedanta este data de producator dar daca vei conecta ceva de impedanta mai mica ele vor consuma mai multa tensiune, deci risti sa le arzi. Cauta intotdeauna sa-ti achizitionezi incinte pe aceeasi impedanta ca si incintele. La multe amplificatoare vei vede ceva de genu 960w/4 ohmi, 320w/8 ohmi etc sa cauti sa fie pe aceeasi frecventa de Db si impedanta. Zi faina. Ceau!

| PainePrajita33 explică (pentru Docia_Viorel_1983):

Multumesc mult pentru raspuns!

| Docia_Viorel_1983 a răspuns (pentru PainePrajita33):

Cu mare drag!