| AdrienWH a întrebat:

Am o intrebare legata de Spotify si Apple Music. Care credeti ca este mai bun, si de ce?

2 răspunsuri:
| IonutR1 a răspuns:

"Spotify este cel mai popular serviciu de streaming din lume și tocmai a venit în România. În aceeași zi, întâmplător, eu am renunțat la Zonga pentru Apple Music."
"Conform celor mai recente statistici, Spotify are 159 de milioane de utilizatori, dintre care 71 de milioane plătesc abonament. Dacă ai o toleranță ridicată la reclame și îți place să te bazezi pe algoritmul de sugestii al unei platforme online, Spotify este printre puținele servicii de streaming populare care oferă un abonament gratuit."

"Spotify s-a lansat în urmă cu 11 ani în Suedia. Accesul premium la Spotify costă cinci euro în țara noastră, aproximativ 23, 25 lei, o valoarea mai mare decât cea pe care o poți plăti pentru Apple Music."
"Spre comparație, Apple Music s-a lansat pe 30 iunie 2015 în 100 de țări. Deși nu îți oferă posibilitatea să accesezi serviciul gratuit cu reclame, poți experimenta tot ce îți oferă platforma gigantului din Cupertino pe parcursul a trei luni fără să plătești vreun leu".

"După aceea, oriunde pe mapamond, cu excepția României, prețul este de 10 dolari pentru o singură persoană sau 15 dolari pentru o familie cu până la șase membri.'"

"În țara noastră, un abonament la Apple Music costă 20 de lei, în timp ce unul pentru o familie întreagă sare la 30 de lei. În mai puțin de trei ani, Apple Music a ajuns să aibă o bază globală de utilizatori de 36 de milioane. Dacă își menține ritmul de creștere, ar trebui să depășească numărul abonaților plătitori de Spotify din Statele Unite ale Americii în această vară."

Teoretic, mai bun este Spotify si este si mult mai popular, dar asta depinde putin si de tine, care iti place mai mult, dar in rest nu exista diferente prea mari intre cele doua. FUNDA?

| ThomasCarman a răspuns:

If you like high-resolution audio and radio, you can choose Apple Music https://www.drmare.com/reviews/apple-music-vs-spotify.html