| Annonnimm694346 a întrebat:

Am o mica curiozitate legata de canto si de controlul vocii. Sunt baiat, am 21 de ani..insa vocea mea nu este foarte matura fata de alti baieti de varsta mea care au voci mai groase decat mine, vocea mea este inca in schimbare cred..desi nu prea stiu ce sa zic =]. datorita acestui fapt, nu pot sa ating foarte bine notele inalte cand cant. Nu ma intelegeti gresit, cant bine in general dar cand incerc sa cant note inalte..corzile vocale se contracta si nu prea iese sunetul uniform. Asta dupa incalzirea vocala.(vocalize) Intrebarea mea este urmatoarea: Un barbat caruia procesul de schimbare a vocii s-a finalizat (24-25-26 de ani, ma gandesc totusi ca eu nu raman asawinking )..isi poate controla vocea mai usor pe notele inalte? Sau in general e mai uniform sunetul? Ori este eronata ideea aceasta si totul depinde de exercitiu? Mi-am pus intrebarea aceasta deoarece am observat ca multi cantareti s-au lansat la 24-25 in sus. James Arthur, Calum Scott etc..acestia au vocile gata schimbate, nu cred ca se mai updateaza cevahee hee. Cei care cantati..si va incadrati in categoria de varsta de mai sus..va rog nu ezitati sa ma lamuriti.
Va multumesc anticipat. happy

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vocea la vârsta ta este deja formată. Ea se schimbă totuși treptat, dar lent, dar nu de maniera ca să poți cânta tonuri înalte, ci invers.

| MoonJumper45 a răspuns:

Răspund și eu peste o eternitate dar fie.
Vocea ta ar trebui sa fie deja schimbata complet, ai totuși 21 de ani. Acum, faptul că tu nu poți atinge notele înalte e din cauză că fie tipul tau de voce (exista 4) este mai jos, fie pur și simplu nu ai corzile vocale destul de antrenate, puternice de la natura, chiar daca ești tenor. Ai putea să încerci totuși unele exerciții pentru antrenamentul la atingerea notelor înalte. Majoritatea când ajung la limita își contracta diafragmul sau abdomenul și dau tot aerul pe gura (un expir forțat) sau încearcă să faci zilnic vocalize și să menții mai lunga ultima nota de sus pe care o poți cânta liber, poate in viitor îți va fi mai confortabil sa le atingi.