| DeathBat6661 a întrebat:

Am si eu o intrebare intrebatoarebig grin
De ce cantareti romani mereu scot nu mai si nu mai muzica Dance?
De ce nu scot si ei genuri catongueop, Rock etc?

Multumesc mult pentru raspunshappy

16 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Pentru ca melodiile lor nu sunt altceva decat niste aranjamente facute in studio, in 5 minute. Genuri de muzica precum pop si rock trebuie compuse cu instrumente, talent si voce. E greu pentru ei. Ei nu sunt in stare sa faca asa ceva. Sper ca acum va dati seama de calitatea muzicii din Romania. Toti sunt vedete dar nu stiu nici notele muzicale, au oameni care le fac melodii in studio. straight face Bafta

| AxxyAlexandra a răspuns:

Pentru ca au observat ca muzica dance se vinde mult mai bine.
Parerea mea e ca in ziua de azi nimeni nu mai face muzica pe care sa o ascuti cu placere.totul e pentru bani.happy
Daca au vazut ca Inna are mare succes peste granita cu muzica dance si castiga foarte bine. s`a hotarat toata lumea sa faca muzica dance gandindu`se probabil ca vor avea acelasi succes ca ea.si ca vor castiga multi bani.happy
Asta e parerea mea.happy

Xoxo.happy
Axxy:*

| stiiix a răspuns:

Pentru ca ei merg pe o mana sigura, se indreapta spre o ramura a industriei muzicale care le poate asigura venitul. Acum nimic nu se mai face din placerea pentru muzica, ci pentru profituri cat mai mari.
Trupele care inca scot muzica buna, sunt efectiv calcate in picioare si pana la urma ajung sa cedeze.
Sa speram ca lucrurile se vor schimba, si industria muzicala din Romania se va diversifica, deoarece trebuie sa fim siguri ca muzica rock (hehe, preferinta mea) va rezolutiona totul. happy

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigura de asta? Cauta mai bine pe net si ai sa vezi ca nu este asa.

| xDcreepy a răspuns:

Multora sincer cred ca le este lene sa se gandeasca la o melodie buna si sa creeze niste versuri frumoase (Isau poate nu au inspitratie) si de asta scot pe piata o melodie in care se repeta aceleasi versuri la nesvarsit (de ex:mamasita) iar apoi scot aceeasi melodie, putin modificata si cu alte doua versuri care nu se mai termina [ex: dansa bonito (nu stiu daca am scris bine)]. la fel e si cu ala cu sexy love si lovely smile (daca le ascultati cu atentie chiar si inna are aceeasi linie melodica) In concluzie: suntem o tara plina de inculti care nu sunt in stare sa gaseasca doua cuvinte sa rimeze big grin

| Mentaaaaa a răspuns:

Pt ca in tara asta de cocalari numai asta se vinde sad rar mai gasesti unu sa asculte green day, linkin parca, mettalica etc.

| FallingRain a răspuns:

Pentru ca nu este de calitate. Sunt o gramada de astfel de melodii, nu numai romanesti, care dupa cateva luni sunt considerate vechituri, pentru ca fiecare isi da seama sa faca diferenta intre melodiile bune si cele care in curand vor fi doar niste sunete plictisitoare. Toti lanseaza melodii dance, pentru ca cele din alte genuri sunt mai dificil de gasit, pentru ca acesta este genul promovat in tara noastra. Majoritatea nu au rabdare sa astepte pana cand oamenii vor aprecia creatiile lor. In plus, tocmai de aceea artistii acestia lanseaza cate un album in fiecare an, pentru ca daca nu nimeni nu ar mai asculta vachiturile lor lansate in urma cu aproape un an. De aceea ultimul album de la Lady Gaga a fost lansat anul acesta, iar ultimul de la Green Day in 2007.

| Betty a răspuns:

Cantaretii romani scot numai muzica dance pentru ca asta se vinde...

| adutza12 a răspuns:

Deoarece genul de muzica pe care il produc ei acum, se vinde si este placut publicului din ziua de azi, adolescentii sunt atrasi de genurile de muzica din ziua de azi si cu timpul uit de genurile cu adevarat valoroase.

| AnaaSb a răspuns:

Pt ca americanii ( rapperi sau cei ce cata hip-hop) sunt obisnuiti cu muzica asta, la noi sunt muuuuuuulti retardatzi! Probabil spun ca pop-ul nu e,, tare,, sau ca nu e,, COOL,,. nu prea stiu!

| chupachups1234 a răspuns:

Pentru ca astia noi care ies acum li se pare lor ca au oleaca de voce si gata se fac cantareti sa scoata niste bani, si ce sa cante decat Dance pentru ca nu iti trebuie cine stie ce versuri sau un ritm foarte deosebit. Si muzica asta se vinde, asta se asculta in cluburi si asta asculta 'tineretul'. Eu am 14 ani, dar mie una mi se pare ca prostia asta de Dance nu e cu mult mai buna decat manelele, atata ca ei nu pomenesc de bani, gacici, si mai ales dusmanii lor. laughing Toata muzica Dance o e mare pitiponcareala.

| Asyul95 a răspuns:

Asa vreau ei, poate e o modalaughing?

| strugaru a răspuns:

Pentru ca, cantaretii romani, sunt cat de cat normali in comparatie cu acei rock'eri.(nebuni prea frumos spus) in fine.gusturile nu se critica...
Parerea mea este ca ei scot acest gen de muzica pentru ca asta se cere pe piata romaneasca.thinking scot si ei ceva care sa se cumpere, ceva cu care sa fie invitati la spectacole.
Este doar parerea mea.big grin

| misa_4217 a răspuns:

Pentru a satisface dorinta publicului roman care numai asta stiehee hee

| Ourworld a răspuns:

Eu stiu si trupe de romani care canta si pop si rock numai ca nu ca cele din strainatate si de aceea sunt foarte putin cunoscute insa sunt.

| Fexy a răspuns:

Buna intrebarea

de exemplu bug mafia sau parazitii, ombladon, bitza, spike, guess who si alti fac rap/hip-hop...

si rock parca ii iris laughing nu le am cu rocku big grin