| I._Mădălin_Bănică_1992 a întrebat:

Am un sistem audio de la Logitech de 5.1 cu 3 mufe jack de 3.5 mm care pleaca din soobwofer. Iar la laptop Acer Aspire 5610 are tot 3 mufe. dar daca bag sistemul merg doar 2 boxe care se conecteaza la mufa de la laptop pentru casti. cum fac sa functioneze toate? Vreau un raspuns cat mai rapid va rog. Am nevoie pentru deseara!

1 răspuns:
| ishallhelpyou a răspuns:

Ai 3 variante:
1. îți iei placă de sunet pe USB cu 5.1 sau mai mult;
2. rămâi pe 2 boxe;
3. iei un convertor dintr-o mufă în cele 3, dar calitatea este îndoielnică, nu recomand.

Cele 3 mufe de la sistem sunt împărțite câte 2 boxe pe fir, adică, 1 fir - față stânga și dreapta, 1 fir - spate stânga și dreapta, 1 fir - centru și subwoofer.

Laptop-uri care să aibă 5.1 (prin mufe de 3.5mm) nu am văzut.

Îți recomand să-ți iei o placă de sunet 5.1 pentru calitatea maximă, dacă nu te deranjează și vrei doar să se audă, trage o fugă la un magazin de conectică și cere un splitter de sunet tată intrare și 3 mamă ieșire.