| gaby_2978 a întrebat:

De ff mic copil mi-am dorit sa cant, visam sa imi fac o cariera in muzica cand voi creste si mi-ar fi placut sa siu sa cant la chitara, iar acum dupa atatia ani am avut insfarsit ocazia sa ma duc la scoala de muzica sa cant si la voce si la chitara, trebuie sa trec miercuri un test sa vada daca am voce si ureche muzicala, am facut 2 ore inainte cu un profesor de orga si mi-a naucit toate visele mi-a spus ca nu am nici voce nici ureche muzicala si nu am sanse sa trec acel test.
Nu pricep dc eu m-a auzeam ca, cant frumos si simteam muzica in mine si acum nu mai stiu ce sunt, nu ma mai suport, nu pot sa descriu ce simt acum.

Va rog sa ma ajutati, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| nicusor19 a răspuns:

Saluthappy
In primul rand vreau sa te felicit pentru faptul ca vrei sa te dedici muzicii, dar vreau sa iti spun ca muzica nu e doar o joacahappy
Daca intr-adevar iti place muzica si iti doresti sa faci o cariera din asta iti trebuie in primul rand 3 lucruri de baza.
1 Pasiunea si dorinta de a persevera;
2 Unpic de ureche muzicala (urechea muzicala se dezvolta in timpul exercitiilor, vocale si instrumentale);
3 Multa multa rabdare.
Eu cant vocal, la orga si chitara, dar sa nu crezi ca mi-a fost usorhappy dar mi-a placut atat de mult muzica incat nu m-am dat batut.
Daca vrei sa vorbim mai multe si daca vrei sa imi dai o inregistrare sau un demo cu tine ma poti gasi pe Messenger pe id: nt_teams
Iti doresc mult succes in ceea ce facihappy

6 răspunsuri:
| Ady00pk a răspuns:

I-a gandeste-te cum o sa fie atunci cand o sa ai o cariera in muzica si o sa iti amintesti cum acel profesor spunea ca nu vei reusi niciodata...Nu te da batut de la prima parere, ai incredere in tine si vei reusi.

| Insanity a răspuns:

Wow chiar m'a intristat intrebarea, mai ales atunci cand ai zis ca profesorul acela ti'a zis ca nu ai ureche muzicala si nici voce. Dar nu ai de unde sa stii daca nu vei trece examenul, acela e doar un profesor, nu ti'au zis mai multi asa, recapata'ti increderea in tine si du-te la examen, apoi iti vei da seama daca ai sau nu ureche muzicala.Stiu cum te simti, am trecut, si inca trec prin astasad. Oricum, bafta la acel examen, sper sa il trecihappy

| Alex >D a răspuns:

Ai invatat sa canti ceva la chitara? Daca da, intregistreaza-te si asculta-te. Suna frumos, inseamna ca stii ceva. Daca mai dai o gherla asta e, se rezolva. La fel cu vocea, eventual pune inregistrarea cuiva pentru o parere obiectiva.

| thealchemist a răspuns:

Tu aveai planuri pentru o cariera muzicala fara sa stii daca ai voce sau ureche muzicala? nu stiu daca am auzit vreodata ceva mai superficial, dar oricum, poate ca o opinie a unui profesor nu e de ajuns. in privinta vocii este ceva subiectiv, dar daca n-ai ureche nu e nimic de facut. iar asta se poate verifica usor, nu stiu ce ai facut toti anii astia, nu ai nevoie neaparat de un profesor, orice amator o poate face. doar ca sa fii sigura, cere parerea unui alt expert, iar daca si el zice la fel, asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu de mica am vrut sa merg la canto si am reusit acum am o cariera si am multe spectacole incearca sa te inregistrezi cu telefonul si sa vezi cum suna pentru ca tu iti auzi vocea minunat cand, canti, dar in realitate nu este asa am trecut si eu prin asta incearca

| gaby_2978 explică:

Acel profesor face parte din comisie impereuna cu directoarea scolii, iar directoarea e mult mai rea decat el, acum simt ca fara muzica sunt un nimeni