| ayran a întrebat:

Salut TPU. Eu cant la orga de vreo 3 ani fara profesor si am progresat foarte mult, mie imi place sa cant muzica populara, invat de pe Youtube cum sa cant, dar am o nelămurire deoarece am impresia ca nu am destulă ambitie sa invat o melodie de la cap la coada (întreaga) deoarece mi se pare foarte greu si imi este lene, cred ca trebuie sa exersez mai mult. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Salut! Poți încerca să înveți pe fragmente. De exemplu, azi înveți 2 rânduri, mâine încă 2, și tot asa pana ajungi sa știi toată piesa. Pentru a învața pian(orga) ai nevoie de multa ambiție și răbdare. Știi cum se zice, "și când nu mai poți, mai poți putin". O sa ai satisfacția la final ca ai reușit sa performezi, sa înveți o întreaga piesa!
Asa ca, mult succes!