| Andu792 a întrebat:

Salut TPU, eu de 2 ani de zile am început sa ascult folk și folk metal, acestea devenind preferatele mele, ascult și heavy metal sau alte subgenuri, dar mai puțin, oricum, de ceva vreme m-am decis de a-mi achiziționa o chitara. Problema este ca nu știu de care, ori acustica, ori electrica, ambele au avantaje și dezavantaje, iar ambele instrumente canta melodii tari, mulți ar spune sa aleg ce îmi place mai mult sau altceva, dar pentru mine sunt la fel. E cineva care poate sa îmi recomande una dintre cele doua, mai ales pentru un începător? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand o chitara clasica pentru un incepator, ca sa inveti a canta intai, fiindca instrumentele singur NU canta nici un fel de molodii tari, acelea le canta doar cel care maniopuleaza chitara, dupa ani de exercitiu si invatat la chitara.

Iti recomand sa cauti un profesor de chitara in orasul tau si sa discuti direct cu el/ea ce anume trebuie sa cumperi si cand poti incepe lectiile de muzica, fiindca nu-i usor sa inveti a canta la chitara, daca nu consti notele, gamele muzicale samd.
In orice caz, cu vointa si mult exercitiu poti sa ajungi sa canti tot ce auzi! Succes!