| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
La începutul semestrului 2 al acestui an școlar m-am transferat la o școala cu profil artistic pe muzica.
Săptămâna viitoare înainte de încheierea mediilor urmează sa dau niste diferențe la teoria muzicii sau la muzica(nu stiu exact)deoarece profesorul de teorie mi-a spus ca fără diferențe nu se poate sa îmi închidă media.
Întrebarea mea este:La diferenta se pune un anumit punctaj? Adică dacă iau 7 in diferențe se pune ca am luat media 7 la teoria muzicii pe primul semestru?
Ofer funda, nu prea ma pricep la acest aspect

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i taticului tau... odata ce a platit bani grei sa te transfere in timpul anului scolar (cand este ilegal acest lucru), banuiesc ca poate sa-ti cumpere si examenele astea, tot cu spaga.

Este evident ca s-a manipulat legea ilegal, fiindca examenele si probele muzicale trebuiau sustinute inainte de transfer, asa cum au dat examen absolut toti elevii acelui liceu, nicicum dupa ce ai fost deja transferat in mijlocul anului scolar, care este de altfel legal si posibil, numai daca te muti in alt judet in timpul anului scolar.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Violleta2022):

4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
Deci cum facem? Ne informam și noi înainte sa dam din gura așa gratuit?