| cosmynyke a întrebat:

Recent am achizitionat un home studio care contine un microfon behringer c1, un micropower ps400 cu care alimentez microfonul, 2 cabluri si un adaptor jack mare to jack mic. Problema mea este ca imi scoate un fasait pe fundal cand inregistrez si, desi nu se aude foarte tare as vrea sa se auda perfect. Cred ca ar fi din cauza cablurilor.voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Acel zgomot de fond nu poate avea drept cauză cablurile, acestea dacă nu sunt bine ecranate produc un zgomot de frecvenţă joasă numit brum. Decuplează microfonul şi vezi dacă persistă.

| cosmynyke explică (pentru Arthur):

Am decuplat si am cuplat microfonul de multe ori si chestia e ca un cablu este de calitate iar unul nu este si chiar daca scot microfonul si tin doar cablul acela mai prost sunetul tot se aude pe fundal si asta ma face sa cred ca acel cablu este de vina. Ceva pareri?

| Arthur a răspuns (pentru cosmynyke):

Păi scoate amândouă cabluri şi verifică. Poate fi şi din cauza preamplificatorului de la microfon. Încearcă şi cu un microfon dinamic şi vezi ce se întâmplă.

| cosmynyke explică:

Si-a luat un prieten aceleasi scule ca ale mele si la el nu fasaie. P.S. daca scot cablul cel de calitate mai proasta din micropower si las doar cablul conectat la pc fasaitul tot persista, e ca si cum ar fi microfonul conectat, ceea ce ma face sa cred ca e vina cablului.