| VitoScarletta a întrebat:

stiu ca intrebarea nu are legatura cu categoria dar e cam singura care mai e vizitata
Deci vreau sa ma apuc sa cant la un instrument dar nu stiu care. Sunt foarte indecis intre tobe si chitara. Am incercat chitara dar fiind prima data cand o atingeam nu prea am inteles cum sa o folosesc si fiind imprumutata de un prieten nu am avut timp sa stau sa incerc in detaliu mai multe piese si site uri si video-uri pana gaseam mai exact cum sa cant. Tobele nu le am incercat dar am simtul ritmului si cred ca m as descurca mai bine dar nu am gasit nici un loc unde sa pot incerca decat instrumentul. Si acum ca o paranteza unde as putea sa merg sa incerc mai multe intrumente sau e un curs de muzica unde prima data sedinta te ajuta sa iti gasesti intrumentul?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lalatrilu12 a răspuns:

Tobele si chitară sunt două lucruri total diferite. Percuție si corzi, au roluri diferite. Vrei sa canti într-o trupă si tu sa reprezinți partea de percuție de acolo? Vrei sa canti doar tu pe o scenă și sa te acompaniezi cu o chitară? Vrei sa fii chitaristul din trupa? Ce stil de muzica vrei sa abordezi? rock, pop, clasic, lautareasc? Tine si de cata teorie muzicală esti dispus sa înveți, cat exercițiu, cata dedicare, cat talent si cata ureche muzicală ai. Si la chitară trebuie să simti ritmul. Muzica e si foarte multă matematica. Exista mii de tutoriale și lectii pe Youtube, chiar si in romana, dar enorm de multe in engleza, de la teorie muzica, la acorduri, la melodii in sine etc. Tu trebuie exact sa stii care e scopul pentru care vrei sa înveți să canti si ce urmează să faci. Recomand chitară sau pian/orga si dupa aia poti sa te dezvolti (chitara bass e destul de cool) Cam astea sunt instrumentele de baza. Poti sa iti cumperi cea mai ieftina chitară la inceput, gătești și pana in 300 de lei, acustica.
Poti sa mergi la un magazin de instrumente muzicale si sa zici ca vrei sa testezi.
E greu sa raspunda aici oameni care nu stiu nimic despre tine?
https://hitechglitz.com/......ntru-tine/