| catalynx a întrebat:

vreau daca se poate sa ma lamuriti cu ceva. Daca un producator compune o linie melodica in studio dar nu la lanseaza demo public ci acel demo il arata prieteni si apoi dupa ceva timp vine un alt producator mult mai cunoscut decat el si face o melodie exact dupa linia melodica a productiei celuilalt producator cu aceleasi tonuri si lanseaza piesa pe net iar celalalt producator ramane cu ochi in soare. Ce se poate face ca primul producator sa-si obtina drepturile si piesa care contine linia melodica creata de el sa poata fi lansata fara griji (ma refer la acuzatiile de plagiere)?

Cam prin asta trece un amic de al meu. Habarnam cum de acel producator a aflat de aceasta linie melodica.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa demonstreze ca a compus-o inaintea celuilalt. E cam greu!