| adi787 a întrebat:

vreau sa ma apuc de chitara, am 14 ani sunt un baiat creativ, imi place sa incerc lucruri noi bla bla, ascult rock(nirvana, queen, ac/dc, the eagles, bon jovi, scorpions, linkin parK, green day, iron maiden, megadeth metallica, pink floyd) si mai sunt multe trupe care ascult dar astea sunt preferatele mele si mai ascult si bob marley care este idolul meu, ascult de f multi ani rock(din copilarie cam de pe la 9 ani) si de mult ma pasionat chitara si sa cant la chitara iar acum am 14 ani si n-am cantat niciodata la o chitara, nici macar nu am tinut in mana o chitara si vreau neaparat sa cant la chitara(daca o sa cant la chitara o sa cant rock) prima problema e ca nu stiu nimic de chitara, am vazut pe net ca pe coada lunga din lemn pe care sunt intinse corzile trebuie sa apesi cu degetele si in zona un e gaura aia rotunda de la chitara sa lovesti corzile sau sa le ciupesti si ies diferite sunete si apropo eu invat bine la scoala am note bune la toate materiile da la educatie muzicala nu am vrut sa invat si acum sunt in a 8-a si la muzica nu stiu nici macar gama do major sau alte cacaturi din astea stiu doar DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO mi-a zis cineva ca nu trebuie sa stii sa citesti pe portativ ca sa canti bine la chitara dar am cautat pe net si pe unele site-uri zice ca e obligatoriu sa stii chestiile astea iar eu nici macar nu stiu sa citesc pe portativ, am o aplicatie pe teleofn care m-a invatat sa citesc portativul de pe chitara stiu sa citesc doar portativele notate cu numere ca astea:

http://pad1.whstatic.com/images/thumb/9/99/Read-Guitar-T abs-Step-4Bullet1-1.jpg/670px-Read-Guitar-Tabs-Step-4Bul let1-1.jpg

dar portative din astea nu stiu sa citesc:

http://gprime.net/images/mariopiano/smb1maintheme3_4.png

Mia mai zis cineva ca daca stiu sa citesc portativele alea cu numere pot sa cant usor la chitara.

Apropo aplicatia pe teleofn care m-a invatat sa citesc portative cu numere este asta:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.songst err

O alta problema ar fi ca nu stiu la ce chitara sa cant prima data, eu as vrea sa cant direct la electrica pentru ca imi place mult mia tare ca acustica si am intrebat 2 prieteni de ai mei care canta la chitara, unul canta la acustica dar stie sa cante foarte bine si la electrica si mi-a zis ca nu poti canta la electrica daca nu stii sa canti la acustica pentru ca daca incepi direct cu electrica o sa faci ogramada de greseli in viitor si o sa fie greu sa le corectezi, iar celelalt canta mai mult la electrica si mi-a zis ca si el a cantat la acustica prima data dar el mi-a zis ca pot sa incep direct cu electrica ca e mult mia usor, nu trebuie sa apesi atat de tare pe coarde iar chitara acustica te pregateste sa canti la electrica mai bine, acum nu stiu ce sa fac as vrea sa incep cu acustica daca tot e atata de recomandata(as vrea si parerea voastra) apoi cea mai mare problema ar fi sa nu raman dezamagit, prima melodie care as vrea sa o in vat sa o cant ar fi All Apologies de la trupa Nirvana si am inteles ca e destulde usor sa canti melodia la chitara, dar mi-e frica ca atunci cand o sa invat sa cant melodia sa sune altfel fata de cum suna varianta originala sau sa nu reusesc sa cant asa bine pentru ca nu imi pot da seama cand trebuie sa ciupesti corzile, cand trebuie sa ti apasat pe o coarda sau alte chestii din astea si nu vreau sa iau lectiide chitara pentru ca nu am timp cunosc multi care canta bine la chitara si nu s-au dus la nimeni ca sa ii invete sa cante la chitara, va rog as vrea un raspuns cat mai detaliat si dau si funda

P.S:as vrea sa raspunda cei care au avut aceeasi experienta ca a mea sau cei care canta la chitara

Scuzati pentru postul lung

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

Realizezi ca n-ai pus nicio intrebare, nu?