| anonim_4396 a întrebat:

Salut,urmeaza sa sustin in cateva zile primul meu "concert" la vioara,v oi canta ceva clasic doar ca am o problema pe partea sonora,desi vioara suna super misto am impresia ca nu vibreaza coarda destul de mult, m-am gandit sa dau ceasurile de acordat jos, credeti ca va influenta sunetul?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" vioara,... sa dau ceasurile de acordat jos"

ne-ai stârnit curiozitatea: ce ceasuri îs alea?

| blood4blood a răspuns (pentru sierra1):

Vioara are in partea de jos a corzilor o limba(de cele mai multe ori neagra)unde exista niste sisteme circulare cu care se poate acorda vioara, li se mai spune ceasuri deoarece seamana cu sistemul de functionare al unui ceas

| sierra1 a răspuns (pentru blood4blood):

Aha, alea de le mai zice "fix"?

https://amacord.ro/partile-componente-ale-viorii/

| blood4blood a răspuns (pentru sierra1):

Ai ghicit

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai probleme pe partea sonoră, du vioara lutier.

| blood4blood a răspuns (pentru sadrian46):

Ce rost are sa raspunzi la o intrebare daca nu stii raspunsul?

| sadrian46 a răspuns (pentru blood4blood):

Fiul meu este violonist de carieră și m-am ocupat de calitatea viorilor lui timp de decenii.

| blood4blood a răspuns (pentru sadrian46):

Pai aici nu era vorba despre calitate viorii ci despre sunetul pe care il scoate coarda atunci cand are fixurile puse sau nu