| KisSame a întrebat:

Salutare TPU! Cand eram mic am facut o caseta(film) cu mine ca sa am amintiri peste ani si acum de pe caseta am transferat-o pe un CD apoi pe Stick ca sa ma pot uita la ea pe TV. Acum, cand m-am uitat la ea am observat niste melodii frumoase de pe vremea aia pe care le-am gasit si pe Youtube, unele mai greu, altele mai usor. Am auzit o melodie de pe caseta pe care nu o gasesc niciunde si imi doresc mult sa o pot gasi si sa o ascult, am facut tot ce am putut dar nu am gasit-o. Rugamintea mea este, va las un link aici si sa intrati si sa ascultati melodia si sa-mi spuneti daca stiti macar artistul care o canta sau daca stiti sa-mi spuneti chiar melodia. Am inregistrat si am pus pe Youtube ca sa puteti auzi melodia. Evitati vocile, ascultati doar melodia de pe fundal laughing). Multumesc!

https://youtu.be/xvnM03Mey4E

4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

E o melodie cantata mult in Ardeal. Mi-e foarte cunoscuta, dar nu imi amintesc numele. Din cauza vocilor, cum spui tu, nu pot distinge versurile. Poate scrii vreo doua si imi amintesc.

| KisSame explică (pentru Iote):

Din cate inteleg eu, astea sunt unele versuri:

Dă-mi Doamne de ziua mea, mai.
Dragostea si linistea, mai.
Ca nu stiu, ca nu stiu sa fiu bogat,
Ma mandresc cu ce mi-ai dat, mai.

Neamuri, preteni si vecini, mai.
Cu toti vreau doar sa inchin, mai
Ca astazi, ca astazi ii ziua mea,
Maine Dumnezeu ce-o vrea, mai.

Daca azi, daca azi sunt fericit, mai.
Am ce viata mi-am dorit, mai.

(Asta e ce am inteles, multumesc de raspuns!)

| Iote a răspuns (pentru KisSame):

Nu astea sunt versurile originale.
Dar daca am sa-mi amintesc, am sa-ti spun.

| KisSame explică (pentru Iote):

Eu sunt cam convins ca in mare parte astea sunt. Ascultă mai atent. Multumesc!