| prunaru a întrebat:

Salutare, vreau sa incep sa cant la chitara electrica. Stiu la chitara acustica acordurile de baza, insa as vrea sa cant la chitara electrica. As vrea sa achizitionez una pana in 950 lei, iar eu m-am gandit la aceasta :
https://www.soundcreation.ro/......24069.html

De ce LP? pentru ca mi se pare cel mai potrivit model pentru melodiile pop/rap ( drake, maroon 5 etc. ).
As vrea sa stiu daca aveti vreo propunere mai buna. Si inca un lucru, nu stiu ce mai trebuie pe langa chitara ( amplificator si inca unele chestii parca? ). Care ar fi un gear complet si ce face fiecare? Daca da, ce gear imi recomandati la chitara de mai sus ( presupun ca un amplificator cu o putere de 20W.).
Stiu ca cer prea mult, dar la partea tehnica sunt in afara fenomenului. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| sorin1135 a răspuns:

Ce îţi recomand eu e să îţi iei un Telecaster, pentru ce vrei tu să cânţi. E în acelaşi price-range. Ideal ar fi să pui mâna pe chitară înainte s-o cumperi, ca să vezi cum se simte.

Legat de amp, în cazul in care repeţi acasă, nu ai nevoie de un monstru.
Unul micuţ e potrivit : https://www.soundcreation.ro/......23465.html şi te ţine dacă ai grijă de el.

Dacă vrei gain, o pedală nu costă foarte mult, cauţi pe yt să vezi cum sună.

Să-ţi cumperi suficiente pene, să nu rămâi fără; la fel şi cu corzile, iei seturi de rezervă şi dacă se schimbă una le schimbi pe toate 6.

Un suport ţi-ar prinde bine, dacă nu ai unul deja