| WayhaughtK a întrebat:

Saptamana viitoare ma duc la un profesor de vioara sa ma testeze si sa vada daca merita sa fac vioara.
Am 17 ani.
Si imi e frica sincer.
Mai exact cum ma va testa?

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Te va pune sa canti ceva, evident laughing

| Starla14 a răspuns:

Salutare eu fac muzica de mai multi ani, in mare parte am invatat individual dar am avut si cativa profesori.

Vioara este un instrument si mi se pare absurd sa fii tesat "daca esti capabil sa inveti vioara". La fel ca pianul, chitara etc vioara este un instrument care necesita multa practica si unde talent nu conteaza intr-o mare masura ( cu exceptia cazului in care vrei sa canti muzica lautareasca care necesita improvizatie ). Eventual profesorul vrea sa vada un simt ritmic, desi si acela se poate invata cu mult exercitiu

| WayhaughtK explică (pentru Starla14):

Mersi de raspuns. Oricum nu m-am mai dus la profesorul ala, ca sincer nu mi-a placut cum mi-a vorbit la telefon, avea un ton asa neutru si nepasator si tot imi repeta ca ii cam tarziu si nu merita...
Si acum o sa caut pe altcineva si o sa incep din septembrie

| cynosurlesthesia a răspuns (pentru WayhaughtK):

Adevarul este ca este foarte tarziu, daca nu ai ureche muzicala si ceva talent eu zic sa nu iti pierzi timpul, daca ai si muncesti FOARTE mult, adica, asteaptate la o munca incredibila, o sa iti iasa