| Camil34 a întrebat:

Stiti vreun program care poate transforma vocea masculina dintr-o melodie intr-una feminina?! Si invers. Si un program care poate scoate instrumentalul dintr-o melodie!

1 răspuns:
| Gizăz a răspuns:

1. Nu există aşa ceva. Poţi face vocea originală să sune mai feminin, dar rămâne aceeaşi voce. Plus că trebuie să ştii să umbli bine în anumite softuri. Nu există să dai un click şi să-ţi schimbe cum vrei tu. Trebuie să fii complet atehnic să crezi asta.

2. Singurul mod de a îndepărta complet vocea de instrumental e să ai noroc ca fişierul audio respectiv să nu fie mixat. Adică să aibă canale separate pentru voce şi instrumental. În cazul ăsta, pur şi simplu ştergi canalul cu vocea şi salvezi aşa. Poţi face asta din softuri precum Audacity sau Sony Vegas. Problema e că majoritatea pieselor sunt mixate. Adică au un singur canal amestecat. Iar din alea nu ai cum să înlături vocea decât cu chin şi nici aşa de tot. Tot se aude prin background.