| RAY a întrebat:

Sunt bune de urmat aceste sfaturi dintr o piesa de muzica populara?
Mi-o venit un gand aseara
Sa ma duc sa ma-mbat iar
Din cauza la muiere
Dar si cu soacra am belele
Si-am sa beau trei zile intr-una
La muiere sa-i inchid gura
Si-o sa beau o saptamana
Si o spanzur pe batrana
Si de atata bucurie
Marg sa beau pe datorie
Si-o sa beau pana ma imbat
Apoi merg acasa si fac prapad
Cand ajung acasa le bat
Cu scandura de la pat
Sa le arat ca eu is stapanu
Si eu is in casa jupanu
Si-am sa beau trei zile intr-una
La muiere sa-i inchid gura
Si-o sa beau o saptamana
Si o spanzur pe batrana
Si de atata bucurie
Marg sa beau pe datorie
Si-o sa beau pana ma imbat
Apoi merg acasa si fac prapad

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=LVArWcHG0pU invata de la ardeleanu` meu mai bine. Sant brasovean plecat din tara.

| Freya1 a răspuns:

Si de unde e cantecul? Din Vaslui? laughing
E clar ca folclorul romanesc de plin de chestii amuzante sau violente de care nu trebuie sa luam seama dar din pacate pe undeva se mai practica.
Deci nu, nu cred ca este o incurajare buna.

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu ardeleanco, e cantata de un ardelean https://www.youtube.com/watch?v=OkROI0iemQA
:))

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nah,am crezut ca sunt din Vaslui.Ce sa faci m-am inselat laughing.

| RAY explică (pentru Freya1):

Puiu Codreanu-Slabă-i mintea la muiere

Todiras Roxana
3 years ago
cu creierul ala mic le mancam zilele la barbati?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=ywtUduCXEEE

:))

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

laughing corect...

| RAY explică (pentru Freya1):

Iubi tau e gelos naty?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

E gelos dar nu exagerat ca are incredere in mine.
Daca ma admira cineva e ok cu asta nu are o problema, sau sa vb cu cineva ca e prieten comun sau vechi sau sa vb pe chestii ce ne intereseaza (munca, ajutor la ceva) dar ca pe orce om il deranjaza daca se sare calu.
Eu sunt mai geloasa decat el si mai posesiva.

| RAY explică (pentru Freya1):

Tu esti geloasa aaa, dar nu te certi cu el nu?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu,daca nu face nimic care sa ma deranjeze nu am de ce sa ma cert cu el big grin.

| Hammurabi a răspuns:

Bineînțeles că sunt bune de urmat.
Urmează-le.
Ca să te vedem la ProTV. Că tot ne întrebăm cum arăți. laughing))))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Cine sa intrebat cum arat? tu si supica atat

| AC4S4 a răspuns:

Unele melodii populare parca sunt manele cu regionalisme in ele.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Măi femeie, eu te-oi bate / de-or auzi șapte sate". Nu o să fie o despărțire normală, cu block pe Facebook. O să dea în ea până o să ajungă celebră prin șapte așezări rurale. Aproape câte-s și în Westeros. Eu îl cred. Vorba umblă repede prin sate. Își încheie cântecul cu un avertisment: „Tu, muiere, eu-ți sparg capul / dacă te mai uiți la altul". Vrea să rezolve problema diplomatic, înainte să treacă la război. Dani e prea băiat.

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

Cam asta sunt majoritatea sad

| ForeverAlone97 a răspuns:

Te apuci de muzica? laughing

| RAY explică (pentru ForeverAlone97):

De invatat din muzica populara lecti de viata, uite asa afli despre cultura unui popor

| sopranaCadaverica a răspuns:

Aia nu e muzica populara in adevaratul sens al cuvantului, doar ni se induce ideea ca ar fi. Cantaretele ''traditionale'' sunt niste muieri impachetate cu tot cu machiaj, costume kitschoase si voci oribile care nu au nici cea mai vaga legatura cu ceea ce inseamna muzica traditionala romaneasca. E trist ca in constiinta oamenilor din tara noastra muzica populara inseamna ceea ce ai postat tu.
Despre piesele de aici poti spune ca sunt traditional romanesti. Insa asa ceva nu se va mai canta. https://www.youtube.com/......tps?/watch

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

De ce nu se mai cânta? este trist

| IoanaRoman09 a răspuns:

Da,ia incearca.

| RAY explică (pentru IoanaRoman09):

Nu am nevasta, soarca, nici nu de incercat nu pot

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru RAY):

Atunci fa rost

| RAY explică (pentru IoanaRoman09):

Tu cu sacrificile cum mai stai?

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru RAY):

Nu era vorba despre mine aici : )))

| dragosnila233 a răspuns:

Daca te distrezi, da