| samuray1996 a întrebat:

Sunt incepator, si as dori sa-mi achizitionez o chitara

Am tot cautat si pana la urma m-am decis intre trei modele, care imi plac foarte mult.
Dintre care:
-Epiphone Les Paul Special II Electric Guitar
-Epiphone SG Special II Electric Guitar
-Ibanez GRG121EX;

Trebuie sa mentionez ca doresc sa cant heavy metal si trash metal... Ati putea sa-mi spuneti care ar fi mai potrivita pentru acest domeniu?

Multumesc anticipat... big grin

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Eu am Ibanez-ul GRGR121EX-BKN și e GENI-F***ING-AL big grin Am dat 850 de lei pe ea și am rămas uimit de calitatea sunetului la o chitară așa ieftină. Dozele sunt potrivite pentru heavy metal. metal în general. Ți-o recomand din toate punctele de vedere. Mai arată și epic, mult mai bine decât Epiphone-urile Les Paul.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Deci nu stiu foarte bine modelele, eu fiind incepator la chitara (acustica, tot un Ibanez)
Pentru genul cu care doresti sa **** urechile vecinilor iti recomand cu caldura un Ibanez.
Acuma chitara ca chitara [nu este cacofonie (de fapt e da ce sa-i faci)]
cum rămane cu amplificatorul?
La ce te-ai gandit sau ce ai?
Apropo ce intelegi prin incepator?
Daca nu ai mai avut chitara pana acum mai bine ti-ai lua o acustica [iti recomand un Ibanez jam pack sau jam start i-am uitat numele, pretul este putin cam piperat dar este buna pentru incepatori...sau de ce nu o electro-acustica (am facut si reclama, sa fie Colgate mândru]
Și cum am facut toata seara am aberat din nou.

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

țe-as recomanda ibanezul, dintre alea 3.
dar si celelalte 2 sunt foarte bune...dar nu pentru ce vrei tu sa canți.
pentru heavy/trash țe-as recomnda un jackson big grin