| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Trebuie sa stiu toate acordurile la chitara ca sa pot canta ceva la ea?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Învață doar jumătate și o sa fii un amator.

| Ineys a răspuns:

Toate acordurile? Sunt peste 100 de acorduri. Tu chiar crezi ca le stie vreun chitarist amator? Si prin amator ma refer la cei care nu canta muzica clasica la chitara sau aia care nu s-au nascut cu chitara in mana.

| BlackRaven45 a răspuns:

Nu neaparat. Si eu sunt incepatoare. Mi-am pus mainile in cap cand am vazut cate acorduri sunt. Totusi, urmatoarele acorduri sunt cele mai des folosite: A, Am, C, D, E, Em, G. Ocazional am vazut si cate un B. Restul le poti invata pe parcurs. Cand mai intalnesti cate un acord necunoscut intr-o melodie, il inveti.

Sa incepi cat de devreme sa exersezi pe o melodie. Te motiveaza mai bine decat daca tot repeti notiuni generale la nesfarsit. Chiar daca suna naspa, nu te descuraja. Nu te nasti cu talent la chitara. (Poate ar trebui sa ascult si eu de propriile melesfaturi, ghm laughing )

Scuze. Ti le-am scris in engleza pentru ca in romana nu le stiu. Eu ma uit la tutoriale in engleza. Nici n-am visat la romana laughing

Spor!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Nu. Ajuta sa le stii pentru ca inseamna o stăpânire mai buna a instrumentului insa poti cânta o gramada ce chestii fara a le cunoaște pe toate.

Good luck!

big grin

| Atim a răspuns:

Nu neapărat, poti învăța mecanic o piesa fara sa intelegi exact ce faci acolo, ar nu are rost. Mai bine inveti sa canti ca lumea.

| Ralu_Raluka_1995 a răspuns:

Trebuie să le înveți pe cele de bază adică C D E F G A B atât major cât şi minor cu tot cu # şi bemol şi eventual poți să le înveți şi pe cele cu 7 căci sunt destul de folosite