| albertiosif47 a întrebat:

URGENT! Salut TPU! Am un amplificator si niste boxe si am intampinat urmatoarea problema. O persoana s-a impiedicat de firele de la o boxa si acele 2 fire (+ si -) s-au atins intre ele si s-a stins statia. Ce s-a ars? Cat m-ar costa reparatia? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salutare, in primul rand esti sigur ca s'a ars? cum ai tras tu concluzia asta?
Fiecare statie in mod normal in ziua de azi, ar trebui sa aiba niste protectii de scurt'circuit. Si nu se ard asa usor.
Daca te referi la cele auto, ele au si o siguranta, ai verificat alimentarea?
Folosesti un voltmetru si verifici daca ai tensiune in cablurile alea, dupa leaga'le iar la statie si vezi daca iti pleaca statia.
Verifica si modelul statiei pe internet, e posibil sa ai un comutator inauntru.
Daca nu si nu, atunci trebuie sa te duci la un electronist sa vezi ce s'a intamplat.
Pretul difera in functie de problema si de modelul statiei + de mana de lucru a electronistului.
Nu stiu cat sa zic sincer, in mod normal nu ar trebui sa depaseasca 100 de lei daca ar fi ceva foarte grav.
Eu am reparat o statie incorporata cu un subwoofer la cineva cu 50 de lei (cu tot cu manopera si piesa). Aproximativ 30 de minute a durat sa lipeasca pe placa.
Succes!