| laSoledad a întrebat:

Voi care versiune a melodiei credeti ca suna mai bine, originalul sau versiunea la pian si de ce? https://www.youtube.com/watch?v=3mMVcCMO_Ng
https://www.youtube.com/watch?v=9pGVeJfVcXQ

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E o chestie subiectiva, astfel incat intrebarea are iz de chestionar mai mult.

..in cazul de fata, eu prefer originalul, desi in general imi plac foarte mult remixurile, coverurile si versiunile acapella sau acustice/piano.

Dar in cazul de fata, versiunea la pian e cantata in prima jumatate intr-un tempo cam lent, intr-o tonalitate lejera, aproape plictisita, si acest lucru nu rezoneaza perfect cu tema versurilor din punctul meu de vedere.

In cazul versiunii originale, masterizarea si instrumentele aditionale creeaza un efect de dramatism mai accentuat.

| laSoledad explică (pentru NLS):

Da, da, da, fix asta simteam si eu. Voiam sa vad daca si altcineva crede la fel. Totusi, parca versiunea de pian ii pune vocea mai mult in valoare. Oricum, daca va fi cazul sa ii dau cuiva piesa asta, ii dau originalul.

| laSoledad explică (pentru NLS):

Pot sa-ti mai trimit o melodie sa-mi spui care varianta ti se pare mai buna?

| NLS a răspuns (pentru laSoledad):

Da, desigur. Poti trimite link aici.
Daca am timp raspund dimineata, - altfel - in jurul amiezii.

| laSoledad explică (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=Muil_PtJURY
https://www.youtube.com/watch?v=kRfeJVO_UIE
As alege live-ul doar pentru miscarile lui Turner :))

| NLS a răspuns (pentru laSoledad):

Imi e foarte greu sa ma decid.
In cazul de fata live-ul e aproape fara pata, solistul dozeaza cu atentie fiecare nota, iar pe total emana lejeritate si siguranta de sine, astfel ca subconstientul imi dicteaza ca varianta live are un plus.
La modul serios, oamenii astia chiar stiu si pot sa faca spectacol cu vocea.