| SpecialK47 a întrebat:

Vreau cât mai multe piese heavy metal sau trupe.
Și vreau să știu care e trupa voastră preferată (rock) și de ce.

Răspuns Câştigător
| Zaharia_Lorin_2000 a răspuns:

Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Slayer, Black Sabbath, Pantera, Kreator, Overkill, Sodom, Anthrax, Morbid Angel, Death, Testament, Judas Priest, Dimmu Borgir, Burzum, Mayhem, Opeth, Emperor, Behemoth, Nile, Cannibal Corpse, Possesed, Obituary, Entombed, Death Angel, Exodus, Gojira. Cam pe astea le am in librarie, ca sa zic asa happy Trupele mele preferate sunt Death, Pantera, Iron Maiden, Slayer si Opeth. Death a fost prima trupa de death metal cu albumul lor, Scream Bloody Gore (unii spun ca de fapt prima trupa death metal ar fi Possesed, cu albumul Seven Churches, dar multi critici considera ca mai are si elemente de thrash metal). Nu au avut o discografie prolifica, publicand doar 7 albume (Scream Bloody Gore, Leprosy, Spiritual Healing, Human, Individual Though Patterns, Symbolic si preferatul meu, The Sound of Perseverence). Fiecare album e un deliciu. Versurile nu reflecta cam intotdeauna teme gory, ci mai mult etice sau (Altering the Future despre avort, Suicide Machine despre eutanasiere/sinucidere asistata etc.) Chuck Schuldiner (chitaristul și vocalistul trupei) era un geniu muzical. Nu iti pot explica mult acum, doar asculta Voice of the Soul, Crystal Mountain sau Spirit Crusher si vei intelege. Pantera (impreuna cu alte trupe, bineinteles) au salvat metalul de valul de grunge de la inceputul anilor 90'. Dimebag Darrel (chitaristul trupei) facea toti banii. Asculta solo-ul de chitara din Domination si ai sa ramai uimit. Multi il considera cel mai bun chitarist din metal, si printre cei mai buni din rock in general. Acum Iron Maiden : nu cred ca trebuie sa adaug nimic, formatia asta e legendara. Asculta doar Hallowed be Thy Name, Moonchild sau Fear of the Dark. Acum Slayer : sunt o trupa ce au ramas fideli stilului care ii defineste. Mereu au scos un album cu ceva substanta (chiar si albumul nou, Repentless e destul de bun, zic eu). Asculta Raining Blood sau War Ensemble daca vrei sa dai din cap prin casa happy. Jeff Hanneman (chitaristul solo) avea niste solouri putin respingatoare pentru unii, dar personal eu le iubesc. Din pacate, acesta a murit acum 4 ani, si a fost inlocuit de Gary Holt de la Exodus. Sincer, nu se putea gasi un inlocuitor mai bun, desi Jeff nu va putea fi inlocuit de nimeni. Acum Opeth : o trupa asemanatoare nu ai sa mai gasesti, iti zic eu. Combina brutalitatea death metalului progresiv cu finetea rockului progresiv, intr-o armonie deosebita. Asculta albumele Ghost Reveries si Blackwater Park, nu ai sa regreti. Cam atat ar fi, sper sa iti placa sugestiile mele. \m/

4 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Eu nu am o trupa preferata de rock dar am avut etape si etape, si cred ca fiecare avem, din cand in cand mai dam peste alte trupe.
Eu am inceput cu Metallica, o vreme nu am putut sa imi scot din cap "Nothing else matters", apoi au urmat alte piese."Sad but true", "Wherever I may roam", "The Unforgiven" 1, 2, 3, "The memory remains", "Battery", "Turn the page".
In timp am dat si peste alte trupe cum ar fi Megadeth, care a fost formata de Dave Mustaine, fost membru al trupei Metallica, melodii gen "Public enemy no. 1", "1000 times goodbye", "Symphony of destruction", etc.
Dar sunt o gramada de trupe heavy metal iar majoritatea din ce stiu eu au zis si cei 2 de mai sus.
Pe langa trupele alea ar mai fi Manowar, Motorhead, Axel Rudi Pell, Venom, Anthrax, Overkill, Deep Purple si Dio care sunt din aceeasi perioada cu Black Sabbath si sunt britanice toate 3. Ronnie James Dio din trupa Dio a fost in Black Sabbath la inceput iar o parte din primele melodii ale lor au partea vocala facuta de el. Heaven & Hell e una din ele :)
Tot Ronnie James Dio a fost si in Rainbow.
Momentan, de cateva luni bune chiar Dio e trupa mea preferata, au un stil, o tematica mai medievala in melodii si vocea lui Ronnie James Dio e asa tipica heavy metal, mai ales in Metal will never die si The Eyes.
O trupa foarte buna e si Pantera, au exact gravitatea, tempo-ul incet si combo-ul de percutie dementa si riff-uri geniale tipice pentru heavy metal.

https://www.tpu.ro/......-macar-un/
Arunca un ochi pe aici, am spus cam aceleasi lucruri doar ca acolo am lasat si numele unor melodii de pe la fiecare trupa. :)

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Sum 41 - imi place melodia lor still waiting, o ascultam foarte mult cand eram mic. Alte trupe sau rock in special nu ascult

| GlowingShadow a răspuns:

Pai, sa incepem cu inceputul:
Black Sabbath - Black Sabbath, Paranoid, Master Of Reality, Heaven and Hell, Mob Rules

Diamond Head - Lightning to the Nations, Borrowed Time (albume amintite ca influente pentru zona viiotare thrash - speed metal)

Helloween - primele trei albume sunt geniale, dar gasesti destule si cu vocalul lor recent Andi Deris (Straight Out of Hell, 7Sinners de exemplu).

Din zona black, trupe ca Dissection, Immortal, Emperor, Marduk, Satyricon, Mayhem iti pot oferi o calatorie intunecata laughing

Atheist, Death, Cynic, Gorguts, Necrophagist (o trupa excelenta care din pacate a scos doar doua albume, singura care se ridica cat de cat la nivelul Death al lui Chuck Schuldiner, un geniu amintit si in postarea castigatoare), Pestilence, Opeth (mai ales primele albume), Nocturnus iti pot oferi senzatii ce intalnesti in muzica clasica. Albume complexe, tehnice, piese superlucrate.

Daca tot suntem la metal tehnic, progresiv atunci poti incerca trupe ca Dream Theater, Pain of Salvation, Threshold, Ayreaon, Symphony X, Fates Warning, Tesseract, Queensryche, Adagio.

O trupa indragita de mine e Therion, promotorii muzicii metal mixat cu muzica clasica. Pe linia asta se misca si Nightwish, Rhapsody (of Fire), Haggard, Apocalyptica, Lacrimosa, Trans-Siberian Orchestra.

Clasicii cum Savatage, Dio, Judas Priest, Iron Maiden, Saxon, Accept, Manowar, White Zombie, Warlock (Doro mai tarziu), X Japan, Deep Purple, Rainbow, Motörhead, Scorpions, Ozzy Osbourne, Queensryche, King Diamond, Mercyful Fate, WASP, Twisted Sister, Metallica, Megadeth etc.

Zona thrash: Metallica, Megadeth, Testament, Overkill, Slayer, Kreator, Destruction, Exodus, Anthrax, Artillery, Annihilator, Coroner (o trupa excelenta!), Sodom, Death Angel, Sepultura (albumele inainte de Roots), Voivod, Nuclear Assault, Machine Head, Evile, Toxic Holocaust, Warbringer etc.

Zona death/grind: Napalm Death, Morbid Angel, Deicide, Unleashed, Entombed, Death, Possessed, Carcass, Suffocation, Melavolent Creation, Sarcofago, Protector, At The Gates, Nile...o gramada.

Ca sursa de informare iti pot recomanda site-ul Metalstorm. Acolo gasesti liste cu trupe, discografii complete selectate pe genuri, tari etc.

| Evileye6 a răspuns:

Iron Maiden este trupa preferata pentru ca nu am gasit nimic de la ei care sa nu mi se para superb. Alte trupe care mi plac sunt: Insomnium, Carach Angren, Omnium gatherum, Gothic, Septicflesh, Gojira, Celtic frost, Black label society, Satyricon, Rotting Christ, Kreator, Prohod, Eths, Diabolical, Carcass, Opeth, Black Sabbath, Flashgod apocalypse, Powerwolf, Wolfheart, My dying bride, Paradice lost, Dio, Eluveitie, Arkona, Batushka si mai sunt multe, dar pe astea le ascult acum cel mai des.