| Alyna_Zorunyca_1995 a întrebat:

Vreau muzica,imi doresc muzica,aud muzica; dar toti imi zic ca nu am voce,nimeni nu se increde in mine; voiam o chitara sa cant,dar nici pe aceia nu o am, vriam sa-mi fac un viitor, dar vad ca nu se poate... poate chiar nu am voce....in acest caz ce sa fac?!?

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Nu intra in panica, le cam amesteci pe toate care nu au nicio legatura.
Este clar ca iti vei face un viitor de care sa fii multumita - cu, sau fara muzica.
Sa le luam pe rind.
Voce. Incearca sa te duci la o (sau doua) profesoara de muzica care sa te examineze si sa-ti spna daca e cazul sa incepi sa lucrezi cu vocea ta. Vocea se educa, nu te nasti cu ea. Dar unii sint mai dotati, altii mai putin. Cu cit mai putin dotat, cu atit mai multa munca trebuie.
Mergi apoi a un curs, un an si apoi mai vorbim. Vocea e instrumentul care e pe gratis. Dar e bine sa te asiste un profesionist. Oamenii neinitiati au multe bazaconii in cap care îi impiedica.
Chitara. Nu ai chitara? Ca sa cistigi un milion la loto trebuie sa tragi un bilet :-).
Nu ai 200-300 lei sa cumperi una de ocazie? Gasesti tu o solutie.
Dupa ce faci rost de chitara, iarasi, e bine sa mergi la un profesor. Acasa, poti sa asculti piese, sa vizionezi video cu lectii de chitara (sint multe) ca sa-ti perfectionezi tehnica.
Da-i drumul. Daca esti indragostita de muzica, ai sanse sa reusesti. Daca nu esti chiar indragostita de ea, primind o evaluare vei stii sa continui sau daca te vei lasa nu-ti va parea rau.
P.S. Nu te lua dupa "muste", necunoscatori in ale muzicii dar care asculta toata ziua si isi dau cu parerea. Mergi direct la sursa!

| Thunderstruck a răspuns (pentru ALGator):

"Dupa ce faci rost de chitara, iarasi, e bine sa mergi la un profesor." Permite-mi sa te contrazic. Nu am sa dau iar argumente, am mai facut-o de atatea ori daca te uiti la raspunsurile mele. Cat despre faza cu "indragostita de muzica". Nu e chiar asa.Din toate domeniile pe care le cunosc, acesta este cel mai competitiv si e cel mai greu sa ajungi ceva, de-aia l-am si lasat doar ca hobby. Doar cei mai buni dintre cei buni ajungi ceva (sa nu se inteleaga ca trebuie sa fii cel mai bun la muzica, de exemplu cur.vele din industria muzicala, si sunt cu sutele, sunt cele mai bune la ceva evident, si nu la muzica). Cat despre fata cu intrebarea, nu cred ca are rost s-o incurajam. Personal am investit mii de euro in echipament, in studio nu mai spun, la ore de studiu chiar nu vreau sa dau numar pentru ca o sa para ca exagerez, work-shop-uri, invatat separat teorie muzicala, promovat, toate rahaturile posibile, si am decis ca eu chiar nu pot, nici daca as fi cel mai bun dintre cei buni, pur si simplu vreau ceva sigur, pentru ca as fi putut merge pe muzica in continuare, iar acum revenind, vine fata asta care daca ne luam dupa nume e nascuta in '95, n-a avut nicio treaba cu muzica pana acum, i s-a zis ca e anti-talent, nu are niciun instrument la care stie sa cante, am o presimtire ca-i si de la tara, hai ma sa fim realisti. M-as bucura enorm sa faca ceva, dar e imposibil, m-am dat pe mine ca exemplu, dar mai sunt mii de muzicieni chiar mult mai buni, doar din Romania, si probabil niciunul nu va ajunge cineva in muzica, iar acum vine fata asta si vrea sa cante. Imi pare rau, incurajez pe oricine vrea sa cante, deoarece stiu cat de frumos e, pentru mine e cea mai frumoasa senzatie, insa sa vrei sa faci si ceva in conditiile date... Chiar nu se poate.

| ALGator a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asa e!
Dar orice demers incepe cu o evaluare. Ca să faci o evaluare e elementar sa examinezi pacientul. Chiar pentru ca sa nu incepi ceva e bun un diagnostic.
In plus, in cazul de fata nu stim mai nimic, de ex ce gen muzical, ce specializare etc.

| GrigoreVarlam a răspuns:

Mai bine pune un link către o înregistrare de a ta aici ca să ne putem da cu părerea.