| ROZzMania a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa cant la chitara electrica(ascult mult rock, power metal)si am cateva intrebari: ce chitara sa iau pana in 600 de lei, sa iau la set sau nu.cat imi ia sa invat o melodie.am auzit ca e buna epiphone les paul, ce parere aveti.

2 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Ofoflaughing..Sa le luam pe rand
1)Ia-ti orice vrei pentru ca toate-s la fel de proaste, poate iti place tie una mai mult.
2)Ar fi si culmea sa gasesti si chitara si amplificator la 600 de lei fara a fi set (cine stie, oricum tot acolo ajungi)
3)Asta e o problema?laughing Am melodii pe care le invat in 30 de secunde pentru ca au 1-2 riff-uri care se repeta toata melodia (si nu exagerez cu 30 de secunde, mi s-a intamplat de multe ori), si am melodii la care stau 2-3 saptamani doar ca sa invat partitura, pana sa-mi iasa bine mai am de mancat.
4)Ai auzit prost, epiphone-ul la 600 de lei la care te referi e o mare prostie, nu se poate canta pe ea, la mine la studio, care nu e un studio foarte scump si cu multe scule, un epiphone de-ala e un fel de chitara de rezerva la cealalta chitara de rezervalaughing (si la studio nu au chitare, doar din intamplare mai sunt cateva pe-acolo).
Parerea mea sincera si plina de voie buna este sa nu-ti iei chitara electrica deocamdata. 600 de lei si inca ceva banuti costa pedala mea de distorsiune, fara a face vreo aroganta sau ceva, doar sa intelegi comparatia, iti dai seama ca nu o sa scoti ceva bun dintr-o chitara + un amp mai ieftin decat o pedala. Ideea e ca o sa te lasi inainte de a te fi apucat cand o sa vezi cum suna, imi pare rau, dar asta e adevarul.

Răspuns utilizator avertizat