| Mirel4412 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un sistem audio de 300-450 lei. Am gasit boxele Logitech z607, vreau sa stiu daca cineva le are si daca merita achizitia, adica sunt usor de instalat, imi trebuie placa de sunet separata, au bass profund, etc.
Accept si alte variante, dar nu mai scumpe de 450 lei. (Merg si de pe olx)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E un sistem ce merita investitia, am un model asemanator de la ei, se aude bine, nimic de zis, insa doar pentru jocuri si filme.
Daca pui accentul pe ascultat muzica, vei cumpara un sistem stereo, cu difuzoare mari si carcasa de lemn/eventual MDF.

Daca e destinat jocurilor si filmelor, ia-l si n-o sa regreti.
Daca iti place mai mult sa asculti muzica din surse de calitate (FLAC, ALAC, etc), investeste in ceva stereo sau cel mult 2.1

De placa de sunet nu ai nevoie daca ai o placa de baza mai recenta.
Ideal ar fi sa ai codecul si chipsetul ALC 1200 de la RealTek pe ea, dar la nevoie merge si ceva mai vechi.

As recomanda sa folosesti iesirea S/PDIF (digital) daca are atat sistemul pe care il vei cumpara, cat si placa de baza.

Placa de sunet e necesara atunci cand esti audiofil, dar:
1. una care merita investitia e aproximativ 80 euro sau mai mult.
2. Nu prea ai ce face cu ea, daca nu ai sistem stereo mai de doamne ajuta..macar un Edifier R2730DB.

| SkateFunk a răspuns (pentru NLS):

Same big grin
De ASMR ce parere ai?
Sunt curios thinking

| Mirel4412 explică (pentru SkateFunk):

Cred ca ai gresit intrebarea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Ei, hai sa o lasam cu audiofilia. Diferenta de la onboard la o placa de sunet de 200-300 RON e de la cer la pamint! Excelenta ideea cu R2730DB, daca le-ar si gasi pe undeva in stoc... ca nu degeaba se vind ca piinea calda.winking

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se va auzii bine, tipic sistemelor de genul, dar nu liniar, ci cu boost pe înalte și pe joase. Sateliții nu pot reproduce mediile, au dimensiuni prea mici. Subwooferul nu poate reproduce joasele cu acuratețe deoarece este limitat fizic de acel difuzor mediocru de 6.5 inch. Eu am 8 difuzoare de 6.5 inch doar pe medii happy

Din punctul meu de vedere cel mai important aspect este calitatea vocii din redare, așa că nu prea recomand decât boxe de podea( pe 2 sau 3 cai) chiar și cele ieftine suna foarte bine, și nu ai nevoie de subwoofer. Dar având în vedere prețul acestui sistem... cred că merită să-l încerci.