| StevenMetalhead a întrebat:

Vreau sa-mi dati top 10 cantece pop in limba romana, pe care voi le considerati cele mai bune.

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Eu ascult foarte multa muzica usoara romaneasca veche, din anii '60-'80 si, ocazional, muzica romaneasca din perioada interbelica si unele romante.
Imi este putin dificil sa realizez un top 10, pentru ca iubesc foarte multe din melodiile acelor ani si nu pot spune ca una imi place mai mult decat alta, ca una e mai frumoasa decat cealalta.
Totusi, am sa incerc...
1. "In randul patru"- Dan Spataru (o melodie la care lacrimez de emotie, la fiecare auditie, pentru ca am iubit enorm anii de scoala)
2. "Fericirea are chipul tau"-Mihaela Runceanu (melodia de suflet a mamei mele, de care, ascultand-o frecvent impreuna cu ea, m-a indragostit si eu, inca din anii copilariei mele)
3. "Sa mori de dragoste ranita"-Angela Similea (sublima piesa, nu degeaba a fost aleasa drept cea mai buna melodie romaneasca a secolului al XX-lea)
4. "Ani de liceu"-Stela Enache (nicio alta piesa nu imi evoca mai sensibil adolescenta)
5. "Copacul"-Aurelian Andreescu (mai nou, o interpreteaza si Angela Gheorghiu, ceea ce e de-a dreptul minunat)
6. "Barca pe valuri"-Corina Chiriac (superba, cum e si valsul lui Ivanovici, "Valurile Dunarii")
7. "Drumurile noastre"-Dan Spataru (romantica, cu adevarat romantica)
8. "Angela Ciochina-"Da-mi mana, pretene" (cea mai frumoasa piesa despre prietenie, de cate ori o ascult ma gandesc cu drag la prietenii mei vechi si sinceri, pe care ii iubesc nespus, pentru ca prietenia este cea mai frumoasa, mai complexa si mai pura relatie interumana)
9. "Omelta din oua de broasca testoasa"-Angela Similea (o melodie care de fiecare data imi trezeste un zambet)
10. "Ruga pentru parinti"-Stefan Hrusca (stiu ca nu e pop, ci folk, dar e o piesa sensibila, frumoasa, pe care o recmand cu caldura tuturor celor care isi iubesc parintii; mie imi creeaza o emotie sublime la fiecare auditie)