| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit intamplator pe cineva la TV, spunand ca o sa isi bata copiii (cand o sa aiba). Si o spunea ca si cum ar fi un lucru bun, parea chiar "mandru" de ceea ce a spus.

Si ca el mai sunt multi altii.

Voi ce parere aveti despre asta? Ce parere aveti despre oamenii care nu stiu/nu vor sa educe un copil, altfel decat prin bataie? Chiar nu se poate fara?
Pentru ei e mai simplu sa isi agreseze propriul copil, decat sa depuna putin efort intelectual, si sa ii explice unde a gresit, vorbind cu el?

Răspuns Câştigător
| FantasyBoy a răspuns:

Parerea mea e ca avem nevoie URGENT de o institutie gen Barnevernet (Norvegia), care sa permita decaderea rapida din drepturile parintesti a acestor psihopati care-si traumatizeaza copiii, nu mai vorbim de sceleratii care nu doresc sa-si vaccineze copiii, condamnandu-i la infirmitati, precum cele provocate de poliomielita, sau la sterilitate(oreion).

| LaraClarice a răspuns (pentru FantasyBoy):

Ne trebuie, dar nu cred ca se va întâmpla curând. Știi ce e mai grav? Ca în sistemul care ar trebui sa ajute copilul sunt si persoane care cred ca bataia și altfel de abuz sunt educație și fac bine copilului.
Personal am întâlnit un asistent social care credea ca,, o palma la fund din când în când, trasul de par sau ureche, câte o vorba amara" nu au cum sa facă rău. E trist!

28 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Imbecilii care pleaca cu ideea asta din start merita castrati din scurt. Nu sterilizati, castrati, ca sa fim siguri.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt de acord cu bătaia si nici nu am primit cand am fost mica.Dar adevarul este ca si eu daca ma puneau in fund undeva acolo stăteam.
Doar ca un copil sa fie educat bine are nevoie de mai mult decat o explicație.E nevoie de intelegere in familie si intre parteneri, e nevoie sa stai cu copilul si sa nu il pasezi pe la toate neamurile etc.
Un comediant de la noi chiar a spus că foarte mulți tineri cu copii cand ajung pe o terasă spre exempli parca ii reneaga.Ei isi vad de ale lor iar copii pe la toate mesele, pe la toti oameni zbiara, sparg si dupa cand deja cineva le atrage atenția vin cu o replică de genul "de ce suntem supărați? Hai sa ne imaginam un copac" iar tu ce pur si simplu ai ajuns exasperat iti vine in cap replica lui micutu "de care sa te spanzur".Si asta se intampla din nepăsare sau dorinta tâmpit a unor taranoi de a fi domni sau psihologi, ce considera ca dupa ce pupi in fund copilul si il razgai până la dumnezeu ala va mai fi educat si cuminte. Si ghici ce? ajung si ei ca parinti până la urmă in pragul disperari si recurg la bătaie.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

La bataie recurg cei care nu sunt capabili sa comunice. Daca i-ar duce capul putin si-ar educa copiii vorbind cu ei, nu agresandu-i.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta trebuie facut de cand sunt mici ca sa nu ai treabă cu ei cand sunt mari, dar nah.
Eu cred ca de multe ori copii obraznici apar si din părinții foarte tineri ce nu stiu cum sa creasca un copil sau sa gestioneze anumite situatii.Ca sa nu mai spunem ca se si plictisesc si ar vrea de la un timp mai multa libertate pentru ca nu si-au plănuit sau dorit copilul ci l-au făcut din greșală si multe altele.
Trebuie să existe comunicare într-adevăr dar și intre părinți nu doar cu copii si nu trebuiesc răsfățați ca sa nu ajungi in pragul disperari sau sa iti pierzi cumpătul.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

De asta e bine sa se folosească prezervativul și pilulele contraceptive.
Nu ar mai apărea probleme, ci plăcere. Ce atâția copii? Cum sa ii crești? Nu oricine poate fii părinte de nota 10. Na poftim, saracii copii...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fi părinte de nota zece dar nici sa faci copii cand ai 15 ani, sau cand ai o aventură sau o relație nesigură.

| Iluță1969 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu oricine poate fi un parinte de 10 ai dreptate.
Dar si cei care fac o droaie copii doar pentru alocație ar trebui sterilizati.

| anonim_4396 explică (pentru Iluță1969):

O mie de aplauze meriți

| Catrice a răspuns:

Efort intelectual când ei au iq de 60hee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Deci esti de acord cu mine?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da normal

| StrongHeart a răspuns:

Asta este parerea mea. Asculta cu atentie.
https://www.youtube.com/watch?v=fvlzXRD9gEA

| Eireann a răspuns:

Din pacate chiar parintii cu intentii bune isi pierd rabdarea. Trebuie consecventa si sa te adaptezi la nivelul de intelegere a copilului.
Unii considera ca asa e bine, bati copilul, bati nevasta, esti sef la tine in ograda...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A zis-o să se mândrească, probabil nu a reușit cu nimic în viață (personal, profesional, emoțional, sexual, etc.) și na, ce sa și facă?

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu o să-mi bat copii orice ar face ei Absolut orice ar face

Oameni bolnavi își bat copii retarzi mintali bolnavi

Am Săi explix copilor mei ori de câte ori va fi nevoie fără certă fără ură și probleme am sale fiu in spate orice ar fi orice problema vor avea ei

| Eisenheim a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Da,doar că o să-i bată buni, sau binelui, tot nu scapă laughing

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Eisenheim):

Sa de-a ei in copii mei in fata mea să aud eu ca copii mei mânca bătaie in secunda 1 sunt toți la spital le fac eu sawurma pachet la toți și vizită personală

(nu glumesc deloc)

Copii mei cât timp trăiesc eu nu vor fi bătuți nici necăjiți și nu vor suferi Niciodată eu le sunt in spatele lor tot restul vieți mele

| Eisenheim a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Știu,și nu te condamn,însă legile îi apără, și tot tu ai incurca-o și ți-ar râde în fața, ști bine cum e la noi, știm să afișăm in decembrie sânt mândru că sânt român, in rest nivelul de cultură și civilizație e încă la nivel de carte happy

| Eisenheim a răspuns:

Așa a fost, este, și va fi, din nefericire. Nu îmi place dar sa fim serioși, nu putem schimba asta happy

| AlinTanase a răspuns:

Au fost crescuti asa si li se pare ok sa faca la fel

| Alexia1208 a răspuns:

De obicei adulții care își bat copiii au fost și ei agresați de părinții lor in copilărie. După părerea mea, bătaie nu este o soluție in educarea unui minor. Degeaba îl bati dacă nu ii explici unde a greșit și cum sa procedeze data viitoare. Astfel de părinți au traume nevindecate din copilărie chiar dacă refuza sa recunoască (comunismul a fost o perioada grea). Ar trebui sa fie supuși câtorva ședințe de consiliere. Legal nu știu dacă exista vreo sancțiune, însă copiii pot fi luați din acea familie dacă DGASPC considera ca sunt in pericol.

| anonim_4396 explică (pentru Alexia1208):

Și dacă nu au avut traume in copilărie și așa cred ei că e mai bine? Prin violență?

| Alexia1208 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa considera ei. Este o generație "setată" greșit

| anonim_4396 explică (pentru Alexia1208):

Se mai poate face ceva ca sa schimbi gandirea unui om "pro violenta"? De ce nu vor sa inteleaga nici in ruptul capului ca e ilegal sa isi bata copiii, si ca o sa ii traumatizeze pe viata?

| Alexia1208 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai poate face ceva dar foarte greu. Cu terapie și in cazurile mai grave cu pastile. Și sunt multe cazuri grave. Nu vor sa înțeleagă pentru ca ei așa au fost educați, cu palma și pumnul. Nu știu câți ani ai dar când vei ajunge la liceu și vei citi romanul Ion vei vedea ca bătaia e de când lumea. Este o gândire învechită și limitată de care generația care a prins comunismul (și cei de dinainte de el) nu o sa scape prea curând poate chiar niciodată. Partea rea este că cei mai mulți care lovesc sunt bărbați și nu lovesc doar copiii ci își lovesc și femeile, iar asta e trist. Partea buna este ca cei născuți după anii 90 sunt mai dezghețați și deschiși către nou. Sa sperăm ca odată cu generația noastră aceasta violenta vis-a-vis de minori și femei va lua sfârșit. Totuși suntem in România anului 2021 - țară Europeană. Nu este normal așa ceva

| dariaflorina a răspuns:

Parerea mea este ca nimic nu se rezolva cu bataia, si nici macar parintii nu au dreptul acesta, sa isi bata copiii, si nimeni dupa lumea asta nu are dreptul! Educatia se face cu vorba buna, explicand frumos si civilizat, sa fii aproape de copil.

| Catalinselix a răspuns:

O palma data la timpul eu face minuni daca copilul nu intelege prin vorba cresteti copii fara cei 7 ani de acasa- nu agresati copilul nimeni nu spune sa il omori in bataie dar daca acesta repeta aceeasi greseala grava de mai multe ori poti sa ii aplici o palma nu foarte dureroasa cat sa ii atragi atentia