| aimullah123 a întrebat:

Am o curiozitate.
Stiu un copil care la varsta de 9 ani fura tigari si le fumeaza. Ce anume ar putea sa-l determine sa faca asta?

Răspuns Câştigător
| LoVeMoThErS a răspuns:

Faptul ca vede alte persoane facand asta, si el nestiind ce inseamna de fapt fumatul in sine si cat poate dauna face lucrul acesta...Nu cred ca a primit o educatie prea ok din punctul asta de vedere, daca la 9 ani fura tigari...
Funda?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Maimuța din el îl face să imite.

| anonimg a răspuns:

El nu a fost educat sa gaseasca placere in lucruri bune. Parintii acestuia ar trebui inchisi pe viata, munca numai in folosul comunitatii, si astfel sa fie un exemplu pentru toti ceilalti parinti.
Daca influenta celor rai este mai mare decat a parintilor, tot parintii sunt vinovati. Deci parintii n-au nici o scuza. Si pentru ca nu exista nici o lege in privinta aceasta-sau nu se aplica- de aceea s-a umplut tara cu astfel de oameni needucati: si copii, si parinti deopotriva.
Nu eu am scos proverbul, si nici parintii nostri, ci este vechi de cand lumea: "Cine fura azi un ou, maine va fura un bou." Needucat, oriunde s-ar duce aceasta fiinta bipeda, este cu ochii dupa furat, dupa implinirea poftelor inimii, indiferent de varsta pe care o va avea.
Omul nu trebuie sa fie determinat de ceva sau cineva sa faca raul. Este suficient sa nu faca nimic pentru ca raul sa i-a nastere in minte, inima si apoi in fapte. Intrat astfel in caracter, mai scoate raul daca mai poti. Sunt doua solutii pentru astfel de oameni: pocainta sau inchisoare pe viata, ca sa nu faca si altora rau. Asta este realitatea; si nu o zic de la mine, ci o vedeti cu totii.

| Catrice a răspuns:

Curiozitatea.
Stiu o ruda de-a mea care făcea la fel, are în jur de 23 și încă fumează.

| Cristian86 a răspuns (pentru Catrice):

Deși între timp ar fi trebuit sa își fi satisfăcut aceasta curiozitate happy

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca n-are bani sa le cumpere.

| aimullah123 explică (pentru Sn4k3):

Eu ma refeream la fumatul in sine. Ce poate determina un copil de 9 ani sa fumeze?

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru aimullah123):

O vazut ca fac alti si vrea si el.Si parinti lui poate ca nu i-au explicat ca nu e bine sa fumeze.El la 9 ani de unde sa stie ce e bine si ce e rau

| Sn4k3 a răspuns (pentru aimullah123):

Supararile.

| Ineys a răspuns:

Prostia.

| Digikey a răspuns:

Bine ca nu face altceva cu ele.

| împreunăfacembine a răspuns:

Pot fi foarte chestii care pot sa-l influenteze sa faca aceasta mare prostie pe care s-ar putea sa o regrete mai tarziu.

De exemplu o poate face din curiozitate, pentru a impresiona, îi vede pe altii facand asta, etc.

Daca ar afla cei de la asistenta sociala cu siguranta ar incepe o ancheta.

Eu zic sa l opriti voi, cei care il cunoasteti.

| Yrem3119 a răspuns:

Asta vede in familie, cred ca este singura explicatie. Copii devin ce vad la parinti.

| Naavin a răspuns:

Stii, eu dau vina pe parinti dar nu in totalitate. Adica imi e greu sa cred ca parintii acelui copil mu stiu ce face, si si daca nu ar sti, undeva tot a vazut acest lucru, iar parintii trebuiau sa il supravegheze mai bine. Dar totusi, parintii nu pot intra in mintea copilului. Consider ca de la o anumita varsta fiecare decide ce vrea sa faca, indiferent de edcucatia primita de acasa

| nonepasa a răspuns:

Um...depresia? pace printre fumatori