| IoanaDariaH a întrebat:

Am o fata de 13 ani.Aseara a facut o prostie.

Sotul meu i-a tras palme la fund.

Pareri despre cum a reactionat?

Voi ce faceti? Eu voiam sa-i dau doar o pedeapsa.O saptamana fara telefon dar n-am mai avut timp

P.S.Aceasta intrebare este pusa de mama unei prietene de a mele.(A fost la mine si a cerut putin laptopul)

Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

La 13 ani s-o bata la fund, e prea de tot. Daca la 13 o bati asa, la 5 ani, ce i face. Trebuia sa i explice cu frumosul unde a gresit, sa i arata ca nu este bine ceea ce a facut. Sa discute cu ea. Copii mai ales la varsta asta percep altfel lucrurile si se indeparteaza de parinti din cauza asta. Cand va avea o problema si va da de greu, nu va spune, fiindca traieste cu o teama.

| IoanaDariaH explică (pentru Elena9328):

Nu sunt eu.Eu am 11 ani.Asta a fost intrebarea de la mama fetei pentru ca nu i se parea corect sa o bata.Mai bine ii dadea o pedeapsa si gata.

| Elena9328 a răspuns (pentru IoanaDariaH):

Si ti am dat raspunsul la cum trebuia sa procedeze-

| IoanaDariaH explică (pentru Elena9328):

Ok.Scuze ca am inteles mai anapoda

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Bataia nu e educativa, si nu ai nici dreptul sa bati, asta iti spun ca pedagog. Dar palme la fund, date de un barbat unei fete? Asta e ceva sexual. O face pe fata sa piarda orice simt al valorii proprii, si il perverteste pe barbat. Doamna, luati masuri ca s-a ajuns prea departe.

| danay72 a răspuns:

Cred ca pedeapsa e o solutie mai practică, pentru ca durează mai mult și o face sa inteleaga ca suporta consecințele acțiunilor sale. Ce seamănă omul aceea va și secera.

| baru a răspuns:

Educatia nu se face cu forta. Totul se face cu vorba buna, nu cu pedepse. De aceea avem creier...

| Laiyla a răspuns:

Nici o saptamana fara telefon nu mi se pare foarte ok... 2-3 zile. Sau timp de o saptamana sa stea doar cateva ore cu el sau si pe calculator. Bataia nu e o solutie... daca o tine tot asa e posibil sa creasca si sa se inchida fata de mama ei, ca de tata sunt toate sansele sau chiar sa ii fie frica atunci cand e in preajma lui.