| alondrakiss a întrebat:

Am o fetiță de 16 zile,suge la san apoi incepe să plângă.Nu știu ce să-i mai fac.I-a apărut o iritație la fund care i-o tratez cu crema de galbenele nemțească.
Face caca de culoare maronie cam apa chioară, e normal?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acum serios, medic de familie n-ai? nu crezi că fata ta merită mai mult decâ a intreba aici niște cizmari ca să-ți răspundă pe post de medici?

| alondrakiss explică (pentru sierra1):

Am medic de familie însă i-a recomandat o crema pentru iritație care nu o ajuta cu absolut nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru alondrakiss):

Tot acolo - la medic - ai răspunsul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Când e în joc sănătatea unui sugar nu cauți răspunsuri pe internet, dai fuga la pediatru!

| gabicoo a răspuns:

Mergi urgent la un medic! Nu e OK!

| Floridori a răspuns:

Nu este normal, mai ales daca episodul diareic nu este unul singular.

Despre iritatie, poate avea o cauza bacteriana sau fungica, in cazul in care esti sigura ca ii schimbi scutecele suficient de des si are o igiena corespunzatoare.Nu stiu de unde ideea ca orice se poate vindeca daca dam cu crema de galbenele, dar nu voi dezvolta subiectul...

Daca sugarul are in continuare diaree, mergeti la urgente!
Daca nu, atunci consultati un pediatru in legatura cu iritatia si episoadele de scaun moale, imediat ce va fi posibil.Fie iritatia a aparut din cauza diareei, ceea ce inseamna ca are diaree de mai mult timp si asta este o problema, fie scaunul moale si iritatia au aceeasi cauza, adica o infectie bacteriana, fungica, sau alte afectiuni patologice.

Inteleg faptul ca sa fii parinte nu este usor, mai ales daca este primul copil, dar daca ceva, ORICE, va trezeste suspiciuni, duceti copilul la medic, mai ales cand este atat de micut.

| Sophieka a răspuns:

Nu stiu cati ani ai si cum de ai ajuns mamica asa nepregatita si vi aici sa ceri sfaturi...Iti recomand grupuri de mamici, le gasesti pe Facebook sau o fundatie care vine in sprijinul mamelor tinere.

Ai nevoie de sprijin si sa inveti lucruri.

| haileewatson a răspuns:

Plange fiindca ceva din alimentatia TA ajunge in lapte si o deranjeaza. Cat despre iritatie si scaun, mars la medic nu pe TPU!

| iulia0514 a răspuns:

Scumpo dacă sugarul are scaune diareice se merge urgent cu el la cel mai apropiat spital cauzele pot fii multiple de la o simplă infecție la enterocolita! Cat despre iritație încearcă crema cu lanolina și atenție mare copilu se spala după fiecare schimb de scutece cu apa și săpun pentru bebeluși dacă nu-l speli bine o sa se irite tot timpul și se poate infecta!

| MrAM a răspuns:

Poate fi vorba de o intoleranta la lactoza sau cine stie. Mergi la medic in legatura cu scaunul, urgent.