| Marius123875 a întrebat:

Am si eu o problema. Tatal meu este alcoolic. El lucreaza in Germania in constructii si vine acasa o data la 2-3 luni. Mi-as dori sa nu mai vina niciodata. De fiecare data cand vine isi cumpara cate 2 navete de bere pe zi. Cand vine vreun prieten de al lui pe la noi nu se opreste pana nu termina toata berea. Asta poate dura si pana la 3 dimineata. Dupa ce prietenii lui pleaca incepe teroarea noastra. Din nu stiu ce motive incepe sa tipe sa injure cu orice ii vine lui la gura si sparge lucruri. Cateodata o loveste pe mami. De multe ori ne-a scos afara din casa si am fost nevoiti sa dormim la rude. Noi avem un apartament in oras dar mamei ii tot ii este frica sa divorteze in ciuda rugamintilor mele si ale surorii mele. Anul trecut a facut un astfel de scandal in ziua de revelion. A inceput sa arunce mancarea de pe masa desi inca aveam musafiri. A injurat-o pe mami si a alergat-o prin curtea casei. Mama a fost nevoita sa stea afara pana dimineata cand el a adormit. Scriu asta acum deoarece peste 2 saptamani o sa vina acasa si se apropie sarbatorile si nu mai pot rezista inca un scandal de Craciun sau Revelion. Va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac!
Ar trebui sa sun la politie cand acesta isi incepe spectacolul? Ar trebui sa o iau pe mama si pe sora mea si sa plecam?

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tatăl tău suferă de alcoolism. Alcoolul este un drog iar tatăl tău se drogheaza regulat fiindcă este nefericit si bolnav psihic. Nu e vina lui.

| Bizon95 a răspuns:

Da, SUNA LA POLITIE
eventual te incui in toaleta sau iesi afara din apartament cand suni, ca sa nu te vada/auda

iar daca poti, nu ar strica sa il si inregistrezi... video

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| wowmentol2 a răspuns:

Daca esti barbat il infrunti si iti iei femeiele casei si pleci si ai grija de ele

| Marius123875 explică (pentru wowmentol2):

Am 16 ani el 43. Daca prin infruntat te referi sa spun ca nu mai suportam si ca plecam atunci da, asta planuiam sa fac, dar daca te referi la bataie nu prea am mari sanse

| BlackRose03 a răspuns (pentru Marius123875):

Cum a fost?