| anonim_4396 a întrebat:

Ati auzit de "designer babies"? Ce parere aveti despre subiect?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ar rezolva prostia ar fi o treaba

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca se poate face asta, de ce nu? E un pas mai departe dincolo de planificarea familiala. Bine, vor veni dumnezopatii aici si vor sari cu "Dar vai, nu se poate ca omul sa o faca pe dumnezo'!" dar uite ca omul poate sa o faca. Si cred ca e un mare pas inainte. Astfel vom putea sa fim mai putini si mai buni, decat multi si prosti ca acum.

| PainTech a răspuns:

O unealta rămâne o unealtă.
Ideea de moralitate provine din ce faci cu ea.

| Alverto a răspuns:

Nu-l asculta pe GabiDumitrescu, este o tanti stresată și căruia nu i convine nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alverto):

Nu sunt o tanti, una la mina. A doua la mina, ai ceva de spus despre subiect?

| Alverto a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am văzut că nu îți convine absolut nimic
Tocmai ce ai spus că suntem mulți și proști, deci te consideri superior? dar care este problema? Nu este ceva normal sa modifici genele și alte lucruri ale bebelușului

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alverto):

Unele chestii imi convin. Nu ma consider superior, ci insuficient de prost cit sa nu vad cit de mizerabili sunt cei din jur sau macar sa nu imi pese. De ce nu ar fi normal sa modifici genele "si alte lucruri ale bebelusului" - care sunt alea? Tu intelegi macar despre ce e vorba aici? Nu modifica nimeni bebelusul, totul se intampla inainte de nastere - exista mai multe abordari. Altoirea la pomii fructiferi e si aia anormala? Daca ai avea de ales intre un copil cu Down sau fara o mina si unul sanatos, ai alege pe ala bolnav pentru ca "nu e normal" sa ai posibilitatea de a il avea sanatos?

| Alverto a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, știu că înainte de naștere, dar asta mi se pare inuman într-un fel
Este măcar posibil la momentul de față?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alverto):

Inuman mi se pare sa nasti copii cu probleme si dupa aia sa se chinuie toata viata cand ai fi putut face altfel...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa nu mai faca lumea chat religios la intrebarile mele rolling on the floor.Si eu as vrea sa dau un delete religie din mintile tuturor si apoi sa vad cum ar gandi fara. Of dar vine partea a2a, cand incepem toti sa ne certam intre "prostu ala a zis" si "Desteptii fac scandal pe prostu ala". Nu esti prea destept cand te bagi in seama ca vorbesti de "prosti" atacand intrebarea. Esti paralel, bun stai intre cei ca tine, nu e nevoie sa te iei de "mine" ca nu gandesc ca tine. Si tu esti considerat "prost" de cei care gandesc ca mine. Dar cand va faceti 10 gramada la intrebarea mea, ceilalti se simt intimidati din a mai zice ceva "bun" despre subiect. Pacat, cum controleaza "armata" imaginea publica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' ce te faci cu aia la care dupa ce dai delete religie nu mai ramane nimic? O sa trebuiasca cel putin vreo doua continente rezervate celor ce vor umbla ca niste zombie cu o balutza in coltul gurii dupa ce le iei povestile cu serpi vorbitori, allah, si alte de-astea. Hai ca pana la urma m-am inteles rezonabil cu Alverto, zic eu. Si nici nu am zis nimic vreunul de mama celuilalt! happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu sincer, nu inteleg ce scrii. dar observ ca esti printre cei care vorbesc inversat si le arde de cearta, scandal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi te rog mai exact ce am scris si nu e inteligibil.