| Yrem3119 a întrebat:

Am o fetita de 1 an jumate care spune doar mama, tata, dada si inca cateva cuvinte pe care le intelege doar ea. Vorbesc cu ea si o invat sa spuna si alte cuvinte dar nimic. Daca ii spun sa imi dea o jucarie nu intelege si nu face lucrul ala. Intelege cand ii spun ca nu are voie undeva, intelege cat de cat alte lucruri, face lego, puzzle pentru varsta ei cu animale. Ati patit asa ceva cu bebelusii vostrii?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt copii care vorbesc mai tarziu, sau foarte tarziu (dupa 2-3 ani). Fiecare copil se dezvolta diferit!
Continua sa vorbesti clar si corect cu ea, iar intr-o zi, vei observa ca va incepe sa spuna cuvinte, clare si corecte.

| Yrem3119 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru ajutor si incurajare, as mai avea o intrebare, crezi ca desene o ajuta sau nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yrem3119):

Desenele o ajuta sa vizualizeze, nu sa vorbeasca.
Ceea ce o ajuta sa vorbeasca este comunicarea directa cu ea. Vorbiti-i clar si corect si intr-o zi, va deschide singura gurita si va va raspunde.
Am avut cazul nepotelului in casa, in afara de mama, tata si papa, nu spunea nimic, pana la 3 ani, cand ne-a socat pe toti, ca a spus corect toate cuvintele, de parca cineva i-a rasucit un buton si i-a dat drumul la sonor.
Va mai adu un sfat: limitati accesul copiilor la televizor si statul pe ecrane electronice! Nu le dati telefoane pana la varsta de 14 ani!
Medicii occidentali trag semnale de alarma de cativa ani incoace, ca s-au inmultit cazurilor copiilor cu tumori la creier, din cauza radiatiilor emise de telefoane.
Nu va condamnati copii la o maore crunta.
Jucati-va cu ei, faceti lectii cu ei, explicati-le pe carti ce sunt fiecare si ce fac acele animalute si obiecte samd.
Din pacate, educatia parinte-copil este vitala pentru primii ani de viata, pana la 7 ani, dupa care apar scoala si temele de acasa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yrem3119):

Ajută, dacă vă puteți permite și se pot implementa regulile de igienă în familie, să aveți un pisic ssuu un cățel mic cu care să se joace. Interacțiunea cu un animal face pe copil să dorească să fie mult mai comunicativ și să se dezvolte emoțional.

| Yrem3119 explică (pentru sadrian46):

Noi nu avem animal, va dati seama cu 3 copilasi, animal ne mai lipsea, dar are socrul meu, vom incerca sa mergem mai mult in vizita, multumesc mult!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii copii demarează mai greu.

| Yrem3119 explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru ajutor!

| mihai69 a răspuns:

Peste un an o să ne întrebi cum să faci să o convingi să tacă...

| Yrem3119 explică (pentru mihai69):

Sper! Multumesc pentru raspuns!

| alina2k18 a răspuns:

Ai si alea facute in maternitate, sper ca ai BCG ul facutwinking

| Yrem3119 explică (pentru alina2k18):

Da, acelea din maternitate si cel de 2 luni, voiam dupa ce trece corona virusul asta sa i le cumparam de aici din Irlanda si sa intrebam medicul daca mai poate sa i le faca acum! Multumesc

| gemeni6226 a răspuns:

Fata mea a inceput sa vorbeasca abia dupa varsta de 2 ani, dar asta nu a impidicat-o sa fie pe urma foarte buna la invatatura si sa termine 2 facultati.

| Yrem3119 explică (pentru gemeni6226):

Wow, ce frumos! Va multumesc pentru exemplul dumneavoastra, am sa tin minte!

| romeo78 a răspuns:

Nu sunteți în România? Atunci este posibil ca micuța să aibă o dezorientare lingvistică. Adică, dumneavoastră în casă vorbiți cu ea în limba română, dar la televizor, pe stradă aude limba țării în care vă aflați. Iar, dacă cumva a stat la televizor, la desene animate în limba țării în care vă aflați, este clar de ce este dezorientată când îi cereți ceva.
Bebelușii, mai ales după 3 luni, sunt un burete și imitatori. Chiar dacă nu vorbesc, ei înțeleg sunete, cuvinte, imită ce văd că fac persoanele din jur.
Încercați să vorbiți cu ea în limba țării în care vă aflați și vedeți dacă vă puteți înțelege mai bine!

| Yrem3119 explică (pentru romeo78):

Multumesc pentru raspuns, Da, suntem in alta tara de cand fetita avea 4 luni, sora ei mai mare tot asculta muzica in engleza si se uita la desene in engleza si totodata se uita si ea, credeti ca este mai bine sa nu ii mai dau la muzica si desene in engleza? Probabil de asta nu vorbeste si se simte dezorientata?

| romeo78 a răspuns (pentru Yrem3119):

Exact doamnă! Încercați o singură limbă să vorbească pentru încep, englez, dacă știți că rămâneți definitiv. Ulterior și limba română.

| Yrem3119 explică (pentru romeo78):

Nu ramanem definitiv, va multumesc mult pentru ajutor!

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca iti doresti sa fie Sheldon (din The Big Bang Theory) care nu mai era copil deloc de la varsta de 1 an si la 1 an si juma' era deja geniu in fizica

| AlexMh a răspuns (pentru JicaContra):

Nu mai fiti rai. Daca faceti un mic research in documentatiile de specialitate, veti vedea ca un copil normal, cu varsta intre 1 an si 2 ani ar trebui sa stie in jur de 300 de cuvinte si sa le foloseasca si chiar sa alature subiectul de predicat!

Asta nu inseamna ca unii copii au probleme sau vor ramane cu probleme. Unii se dezvolta mai devreme, altii poate incep sa vorbeasca chiar la 3 ani sau mai tarziu. Creierul fiecaruia se desfasoara in mod diferit!

| Yrem3119 explică (pentru JicaContra):

Daca nu sti despre ce este vorba nu mai comenta aiurea, sa te afli in treaba! Multumesc

| Yrem3119 explică (pentru AlexMh):

Asa este! Multumesc!

| Digikey a răspuns:

Al meu si-a dat drumul la doi ani si ceva si nu stiam de unde sa-l mai opresc.Ii era teama sa nu greseasca.Este important sa nu radeti de ea cand greseste.

| Yrem3119 explică (pentru Digikey):

Nu radem, din contra cand mai poceste cuvintele incerc sa ii spun varianta corecta, multumesc pentru sfat!

| Digikey a răspuns:

Daca spuneai de la inceput ca stai in Irlanda.
Copilul aude deja doua limbi, una la televizor, voi cand vorbiti la telefon, cand iesiti, cand vorbiti romaneste intre voi etc.O sa mai dureze pana isi da drumul.

| Yrem3119 explică (pentru Digikey):

Pff. da, este putin cam naspa pentru ca fetita cea mare se uita la desene in engleza si este inevitabil sa nu auda si ea, dar stiu ce voi face, multumesc mult!

| Digikey a răspuns (pentru Yrem3119):

Nu trebuie sa faceti nimic.Ea va invata doua limbi.dar nu asa repede cum va doriti.

| Yrem3119 explică (pentru Digikey):

Chestia este ca nu vb cu ea in engleza, doar in romana, cea mare vorbeste putin engleza, vreau deocamdata sa vb romana apoi daca este nevoie o voi invata si engleza, nu am cum sa pun presiune pe ea la 1 an jumate, multumesc pentru ajutorr

| Digikey a răspuns (pentru Yrem3119):

Ea aude oricum tot.

| Yrem3119 explică (pentru Digikey):

Asa este, fata cea mare se mai uita la desene in engleza si mai aude si ea, dar eu nu vorbesc cu ele in engleza, pe fetita cea mare o vom da anul acesta la gradi aici, pe ea anul viitor, sper sa inceapa sa vb romana, apoi o vom invata si engleza.

| Digikey a răspuns:

S-a incercat vaccinarea in masa obligatorie cu vorba buna, dar nu a functionat.Noroc cu virusul asta care a aparut exact la momentul potrivit.Actiunile in bursa ale caselor farmaceutice care lucreaza la vaccin au avut cresteri ametitoareVir Biotechnologies din San Francisco au avut o crestere de 97 % cand anul trecut se lupta pentru cateva procente.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns (pentru XKronstadt):

Adica in comparatie cu ce se intampla acum.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

La fel si bebe al meu 1an si 9 luni nu prea stie multe cuvinte dar eu ma bucur ca sunt si tata,dada si mama si tati asa imi zice el si mamei doar mami,limba romana are cateva litere uzuale greu de pronuntat f,h,j,r,sh,tz,v,x, y, e. cu timpul o sa fie ok, copii nu trebuie grabiti sau stresati ei au nevoie de iubire si imbratisari, pupici.

| Feitan a răspuns:

De obicei copii care incep sa vorbeasca mai tarziu sunt mai inteligenti, deci sa nu te sperie daca ai vreun eminescu prin casa mai tarziulaughing

| Yrem3119 explică (pentru Feitan):

@Feitan multumesc pentru sfat!

| Yrem3119 explică:

Si eu m-am gandit la treaba asta, de aceea acum petrec mai mult timp cu ea, facem joculete, a invatat vreo 3 sau 4 cuvinte noi luna asta, noi suntem in alta tara, nu prea ma descurc cu limba de aceea e cam greu aici cu medicul, in plus ne a luat ceva timp pana am gasit medic de familie, iar cand am gasit a aparut corona virusul asta! Multumesc oricum pentru raspuns

| nonepasa a răspuns:

Buna ziua doamna, sunteti proasta? ( no offence ) sunt copii care vorbesc ok doar la 3 ani. pace in vorbire