| clawdya_8655 a întrebat:

Bună. Am o întrebare referitoare la nunta și am nevoie de câteva sfaturi. Deci, urmează sa ma căsătoresc anul acesta, totul bine și frumos. Ce ma pune pe gânduri. Cumnata mea are un copil de 4 ani jumătate care este destul de răsfățat și ușor obraznic consider eu. Am participat la evenimente unde sunt și ei. Copilul se lovește intenționat de invitați, acționează haotic iar părinții n-au nicio reacție. Nu sunt egoista, am și eu copil dar... nu face asa ceva. Revenim la subiect. Vom avea nunta anul acesta si nu știu cum sa gestionez situația cât sa nu deranjez pe nimeni, dar sincer, evenimentul va avea loc o singura data în viata și nu as vrea sa îmi strice ceva sau cineva evenimentul. Înțeleg copiii dar nu înțeleg lipsa de reacție a părinților. Astept sfaturi, multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| amenintareamaimutei a răspuns:

Buna. Consider ca trebuie sa discuti deschis aceasta problema cu cumnata ta. Mi se pare normal sa te deranjeze acest lucru deoarece si eu as vrea sa am o nunta cat se poate de reusita. Daca vezi ca nu ajunge nicaieri discutia cu ea, poti incerca sa discuti cu copilul. Nu ridica tonul si incearca sa te pui si in pielea lui. Probabil este ceva la mijloc. Poate sufera de lipsa de atentie a parintilor si de aceea simte nevoia sa se faca observat in public. Sper ca te-am ajutat si iti doresc o nunta cat se poate de fericita!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari si casa de piatra!
Te inteleg si te sustin in luarea unei decizii cu privire la adusul copiilor la nunta.
Discuta cu cumnata ta si roag-o sa lase copilul cu mama ei, sau altcineva ca sa nu-ti strice petrecerea, fiindca un copil nesupravegheat iti poate ruina ziua si trebuie sa te asiguri ca totul iese perfect.
Fa acelasi lucru cu toti invitatii, roaga-i sa vina fara copii.
Acest lucru este foarte normal in occident, unde este specificat chiar pe invitatiile de nunta, doar celor invitati si rugamintea sa nu vina insotiti de copii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu îl inviți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate îi trece copilului până atunci. Dacă nu, spune-i să lase copilul acasă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este clar ca tu suporti acel copil si din cauza asta o sa ai scandal mare cu cumnata ta, ea este obisnuită cu el si de obicei copiii la varsta lui se joaca, fiecare copil este diferit, iar tu daca vrei sa ai o nunta perfecta nu vei putea sa i certi copilul ca deranjeaza invitatii ca atunci vei avea balamuc in loc de nunta adica nervi si discutii, cel mai bine este sa nu il bagi in seama pe copil lasa l in pace nu este al tau nu ai tu motive sa i reprosezi ceva, iar daca parintii lui nu se scandalizeaza atit cum faci tu este ca ei il consideră perfect normal, si se joacă ca are 4 ani copilul nu 100, deci posibil ca copilul ei sa fi deprins nistre obiceiuri proaste de la gradinită nu ai spus daca el merge la gradinita sau stă cu bunicii acasa, ca si bunicii pot avea o influenta foarte negativa asupra cresterii unui copil, si ei îi pot permite lui orice deoarece este nepotul lor preferat, dar pe tine sigur ca te deranjeaza acest comportament al lui, ai spus ca ai si tu copil, ce varsta are? Tot baiat sau fata ai? Ei sunt veri de ce nu se joaca impreuna, copilul cumnatei cu al tau? Tu ce varsta ai? Nunta in ce luna o faci?

| Wr3nch a răspuns:

Nu au pentru ca sunt genul de parinti care il lasa sa faca ce vrea ca deh ''asa fac copiii''. Ai putea sugera sa nu il aduca la nunta, dar sunt sanse maxime ca cumnatul si cumnata sa te cam urasca dupa.

| Emma30555 a răspuns:

Un copil de 4 ani chiar daca este mai neastamparat nu va avea impact prea mare astfel incat sa deranjeze la modul real si pe durata lunga de timp. Poate provoca un mic disconfort dar cam atat. Nu baga nimeni in seama copiii, nu te mai gandi la nunta perfecta ca la ceva ce vrei sa fie sub control absolut, distreaza te, relaxeaza te, cine vrea sa se distreze nu o sa fie afectat de copiii care se vor mai juca pe acolo.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Compune un text pentru invitatii in asa mod incat sa se inteleaga ca doresti sa participe doar adultii.

| Sophieka a răspuns:

Eu nu i-as chema la nunta daca sunt dobitoci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adu la nunta o nanny care sa stea cu copiii. O angajezi si o rogi sa nu se dezlipeasca mai ales de copilul respectiv. Daca nu are mama lui grija sa aiba nanny atunci.

| clawdya_8655 explică:

Am vorbit cu soțul meu și i-am spus ce ma apasă referitor la aceasta situație. A înțeles și a zis ca va discuta el cu sora lui. Multumesc pentru rapsunsuri