Întrebare recomandată | lorelay1994 a întrebat:

Am un bebe de 4 luni care este foarte plangacios pentru ca ii ies dintii cred eu si cand il pun la somn imi poate lua si 1 ora sa il adorm. Cum as putea sa il ajut? Mentionez ca e primul copil.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Alexia1208 a răspuns:

Buna! Cel mai probabil sunt puseurile de creștere sau are colici. Dacă credeți ca sunt dinții ii puteți lua gelul Anaftin și îl dați pe gingii.
Îl puneți in pătuț și trageți draperiile și puneți muzica pentru bebeluși. E muzica specială de la care o sa adoarmă. Dacă nu funcționează absolut nimic, consultați medicul pediatru.
Multă sănătate și să vă bucurați de bebe!

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 4 luni ii ies dintii?
Nu prea cred asta, fiindca este mult prea devreme.
Cel mai probabil plange pentru ca nu se satura cu cat mananca, sau are colici.

| Deea_Andre_2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga mea sunt bebeluși care iau ieșit și mai devreme de 4 luni, nu e neapărat colici sau mai rău că nu mănâncă de-ajuns de exemplu bebele meu ia ieșit primul dințișor la 4 luni jumate sunteți foarte perfecte in loc să dați sfaturi pozitive?‍♀️

| darrio2007 a răspuns:

Cam devreme sa ii iasă dinții. Mai degrabă are colici. Ar trebui sa mergi cu el la pediatru sa nu aibă și alte probleme. Să-ți trăiască!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum, lasă-l să plângă până se satură.

| AnOnImuSS1 a răspuns (pentru sadrian46):

Parintii tai au facut la fel cu tine nu?laughing
nu mai comenta aiurea. daca nu stii ce inseamna sa ai copil. fereasca Dumnezeu pe copii tai sa te aibe ca tata laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru AnOnImuSS1):

Parintii tai au facut la fel cu tine nu? Da, exact așa au făcut. Mama mai ales.
Am 3 copii care sunt fericiți să mă aibă ca tată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este baiat sau fată? Si de unde stii tu sigur ca îi i es dintii? Posibil sa fie altceva, colici cum ti au spus si altii, mergi la medicul pediatru cu bebelusul sa il consulte sa vada doctorul cauza, noi nu stim ce poate avea bebele de plînge.

| anonimg a răspuns:

Incearca asa ceva (poate gasesti si in farmacii):
https://www.emag.ro/......DSY1DGBBM/

| lorelay1994 explică (pentru anonimg):

Are si nu ii plac...nici suzeta nu o vrea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lorelay1994):

Este fată?

| lorelay1994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Baiat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lorelay1994):

Multumesc, sa va traiasca

| al0o0o0 a răspuns:

Pune-i muzica din aia linistitoare de bebelusi.

| Rihanna20B a răspuns:

Niciodată să nu încerci să calmezi copilul cu TVul și lumina deschise sau să îl legeni prea tare. Cel mai bine du-te și ia-i o jucărie de dentiție și lasă-l să stea cu ea. O să îi treacă de la sine durerea.

| GT278083 a răspuns:

Catec de adormit copiii

| alexandraene211 a răspuns:

Draga mamica, felicitari pentru bebe! La 4 luni, se manifesta regresia somnului de la 4 luni si vine la pachet si cu un puseu de crestere important, cand bebelusul devine mai agitat si vrea sa pape mai mult.
Este util in perioada aceasta sa stii ca va trece si sa ai rabdare. Apoi, informeaza-te despre ce inseamna regresia somnului la bebelusi și ce ai de facut pentru a evita problemele de somn mai târziu: https://mama-ene.ro/regresia-somnului/.
Creștere frumoasă mai departe! Multe imbrățișări.

| lorelay1994 explică:

Isi mananca mainile si orice e material si se vad sub gingie
Am fost cu el la doctor si am luat si gel pentru gingii
Din pacate nu am cum sa ajung in tara cu el la un pediatru momentan si astia din Anglia sunt cam varza cu sistemul medical dar va multumesc pentru ajutor