| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la niste rude și am reușit să îmi pierd ochelarii de vedere pe care știu sigur unde i-am lăsat. Însă, au dispărut ca prin minune și nu sunt de găsit. In cel mai probabil caz un copil i-a luat și nu știu cum să îi fac să recunoască. M-ar ajuta câteva sfaturi.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai cautat azi la rude, cand sunt interzise vizitele?
Voi nu stiti ca-i ilegal?
Zii mersii ca nu ati fost prinsis a platiti cate 1000 de lei de persoana, ca te ajunge mai mult decat o pereche de ochelari.

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alta era întrebarea. Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Din pacate, noi chiar nu avem cum sa te ajutam, ca nu poate nimeni sa mearga la rudele tale, sa-ti caute tie ochelarii si nici sa ghiceasca unde i-ai lasat.
Se prespune ca trebuia sa-i ai TOT timpul pe ochi, odata ce sunt de vedere, iar daca i-ai pus pe undeva... atunci este doar problema ta.

Totusi, de ce va place sa incalcati legea?
Va doare-n fund de acest virus mortal?
Stiti ca puteti sa muriti, sau sa va omorati familia?
Chiar va este atat de greu sa pricepti un lucru simplu: ca trebuie sa stati in casa?!
Dar probabil nu veti intelege pana nu primiti o amenda de cateva mii de lei sau pana nu aveti un mort in familie.
Indolenta si prostia se platesc scump!

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce se întâmplă cu legile date în acest moment este o mizerie. Stăm în casa de mai bine de o lună. Ți se pare normal " ca orice moarte sa fie considerată suspectă de corona virus"? Tu poate așa stai de obicei, poate carantina asta o așteptai ca sa stai de dimineață până seara.
Și inca odată, citește întrebarea înainte de a comenta inutil. Nu te-a întrebat nimeni unde mi-am pus ochelarii, cine i-a furat sau cine ia ascuns și chiar nu ți-a cerut nimeni sa îmi cauți mie ochelari. E vorba de un copil care minte și nu e un lucru normal să faci lucruri să dispară. Deci, din câte am înțeles sunt persoane care și după repetate explicați nu înțeleg întrebarea. Așa că repet, tot ce vreau să știu este dacă exista vreo modalitate "specială" prin care poți comunica cu un copil astfel încât să nu mai mintă. Poate de data asta reușim să înțeleg întrebarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Se pare ca tie nu-ti pasa de legile actuale. Trebuie sa stati in casa si 3 luni, daca est cazul, cum stam noi in Australia, de aceea avem doar 60 de morti, nu 400 si mii de cazuri cu infectati, zlinci.
Invatati sa respectati legea, ca muriti!

In ce priveste intrebarea pusa de tine, este pusa evident de un om infantil, fiindca noi, de pe forum nu-ti putem ghicii unde ti-ai uitat tu ochelarii.
Cupleaza-ti creierasul ala, inainte sa pui intrebari fara logica si invata sa respecti legea, ca mai devreme sau mai tarziu, ai sanse sa ajungi dupa gratii.

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Trezește te la realitate! Daca era așa gravă situația cum se prezintă la știri nu mai misca nimeni 2 săptămâni. Daca cei care conduc ar vrea sa rezolve problema, pai nu ar mai misca nimeni, acum se dau doar amenzi, deci ori nu le pasă și vor doar bani ori situația nu e chiar aia de la știrile pe care le urmărim cu toți. Poate acum nu realizezi dar cu cât stăm mai mult în casă cu atât o sa ne fie mai rău. Degeaba stau eu în casă de o lună când toată lumea iese, plus de asta nu am luat contact cu nimeni, nu am ieșit la plimbare să mă văd cu vezi cine. Deci noi trebuie sa stăm în case, nici sa nu ne mai vedem familia. In schimb cel puțin în țară sunt atâtea domenii în care se lucrează. Deci eu nu pot sa îmi văd familia dar pot sa merg sa îmi plătesc o factura la telefon pentru că ce sa vezi, nu iau amenda ca intru in contact cu o persoană care întâlnește zeci de persoane zilnic ci risc sa iau amenda pentru că îmi văd persoanele dragi care stau in casa la fel ca mine. Daca m-am deplasat cu mașina nu cred ca este cineva pus în pericol. Chiar și eu desi cred că acest virus e o mare prostie mă protejez.
Apropo, învață să descifrezi un mesaj. Înțeleg că ești foarte pornită cu acest virus. Dar repet, nu te-a întrebat nimeni unde îmi pot găsi ochelari, asta ar fi chiar aberant.
Pe viitor caută subiecte pe tema corona virus daca despre asta vrei sa vorbești.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Felicitari! Tocmai ai dovedit ca esti o persoana fara creier, daca esti total incapabila sa intelegi ce se intampla la ora asta in tara si in lume.
Probabil ca vei intelege gravitatea situatiei, cand vei avea pe mama sau tata pe masa, cu mainile pe piept.
Cu cat stati mai mult in casa, cu atat va dispare mai repede virusul, ca nu are cine sa se mai infecteze.
Uite aici statistica lumii, raporatat zilnic de fiecare Minister de sanatate din toate cele 220 de tari afectate:
https://www.worldometers.info/coronavirus/
2 milioane de infectati cu corona virus si 144.000 de morti in toata lumea.

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Așa o fi, poate nu am eu creier. Tu stai in casă cu mâinile în sân fetiță că o să fie bine. Nu mai există decese de cancer, din accidente, nimic altceva, exista doar decese cauzate de acest virus. Poate că ai dreptate și eu sunt atât de proastă, dar deși eu port ochelari tu ești cea oarbă. Nu faci nimic altceva decât să te duci după grămadă, încearcă să discerni informația. Nu zic că situația nu e gravă dar informațiile pe care le primim sunt duse la extremă. Aici nu e vorba doar de decese, chiar și un om tânăr fără probleme de sănătate rămâne cu urme după acest virus. Sunt foarte conștientă de ce se întâmplă dar se și exagerează mult. Deja se lungește prea mult cu situația asta. Tu cât ești dispusă să stai în casă, fără sa vezi o față cunoscută? Tu poți sta in casă fără să ajuți? Poți sta in casă când sunt oameni care chiar au nevoie de ajutor? Pe toți ne afectează perioada asta, și cu cât stăm mai mult acasă cu atât va veni mai repede ziua în care nu o sa ai ce sa mănânci. Deci vezi că eu nu m-am plimbat pe stradă, prin nu știu ce mulțime ca după sa ii îmbolnăvesc pe alți. Nu știu cum este în Anglia la tine acolo dar aici exista psihologi la care poți apela telefonic. Cred că te-ar ajuta din moment ce pari atât de preocupată. Cred că și dacă te întreabă cineva cat e ceasul îi dai un răspuns cu referire la acest virus. Probabil că nu ar trebui sa îl intereseze că oricum sta in casă toată ziua, nu?
Relaxează te puțin, poate sunt atât de calmă și din prisma faptului că deși am cunoștințe care lucrează în spitalele din Romania și care nu suferă de acest virus.
Nu lua de bun tot ce citești, și nu te mai panica inutil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Nu stau cu mainile in san, muncesc de acasa si nu mai sunt fetita demult, ca am peste 50 de ani.
Pe mine ma duce capul, stai tu linistita, noi oricum stam izolati de 7 saptamani deja, iar carantina aici este de 3 luni.
Nu sunt in Anglia, am specificat mai sus, ci in Australia, care-i un continent imens, in emisfera sudica.
Cat priveste constiinta ta si intelegerea cu ce se intampla la acest oment in Romania si in lume, se pare ca nu te prea ajuta sa intelegi mare lucru, daca esti inca incapabila sa intelegi realitatea si total incapabila sa intelegi ca esti delicventa, fiindca incali legea cu buna stiinta.
Ma repet, probabil pana nu vei primii o amenda, nu vei invatat sa respecti legea! cat despre contaminare....sa te fereasca dumnezeu sa o iei, ca vei simtii pe propria-ti piele, asa cum au simtit aia de la Suceava cu atatia morti.

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu știu ce te-a supărat atât de tare. Poate toată perioada asta de carantină. Iar pentru o persoana care se considera atât de inteligentă nu cred că e necesar să aruncăm cu cuvinte atât de mizere.
Cred că se poate mai mult de atât. Până acum am învățat ca o persoană cu adevărat inteligentă se coboară la nivelul celui cu care comunică. Eu nu o sa incep sa vorbesc ca pe stadion daca la asta te aștepți. Incerc să păstrez totuși un ton calm poate va mai reveniți deși asta nu e problema mea. Că am confundat ce ați scris cu câteva mesaje mai sus îmi pare rău dar nu cred că e cazul sa coboram nivelul atât de mult. Mai există și bun simț sau cel puțin vreau sa cred asta. In toată această conversație nu am făcut nimic altceva decât să vorbesc cu o persoană care jignește cu fiecare ocazie. Știu ce situație este cu acest virus, și eu am stat in carantină până acum și voi sta in continuare. Tocmai, nu am pus pe nimeni în pericol daca am mers la cineva in vizită atâta timp cât am stat doar în casă.
Întradevăr, așa o să ajungem și noi poate chiar mai rău. Dar eu personal nu am pus pe nimeni în pericol.
In tara, in continuare se lucrează în foarte multe domenii și asta îi îndeamnă pe oameni să iasă. Degeaba stau eu în casă daca alți 10 au chef de plimbare in parc. A început o dispută că am mers eu la niste rude și cică as fi inconștiență. Hai sa ne revenim cu capul pe umeri, nu că am avut eu grijă mor atâția oameni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Am incercat sa ma cobor la niveul tau, incercand sa-ti salvez viata, sau macar sa te fac sa intelegi ca, ceea ce faci tu acum iti va baga unul din parinti sau bunici in pamant, iar regretele dupa aceasta perioada, vor fii fara sens.
Din pacate, cand dau peste persoane care nu au capacitatea intelectuala, sa inteleaga nici macar severitatea unei situatii de o asemenea gravitate, nu pot decat sa am minunez cum de mai supravietuiti.
Nu mai arata cu degetul la altii, cand esti la fel de vinovata! Ai incalcat legea cu buna stiinta si nepasare, aratand ca nu ai mai mult creier, decat aia care se vantura pe afara.
Iti doresc sa nu ajungi sa regreti vreodata, atitudinea avuta acum!

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Măcar ați citit ce am scris, sau răspundeți pur și simplu? Nu sunt deloc impasibilă. Știu foarte bine situația și nu am ieșit de plictiseală. Nu am fost la acele persoane să mă distrez, acesta deplasare a avut un motiv și nu cred că e nevoie să vă dau explicații despre ce a însemnat asta! Și dacă e nevoie să ies mă protejez, pastrez distanța, ies doar cu declarația pe proprie răspundere și așa mai departe. Astfel, nu a existat nici o situație de risc pentru respectivele persoane.
Prefer doar sa fiu mai calmă și nu urmăresc tot ce se rulează la TV, acolo este totul plătit. Toate știrile sunt exagerate!
In loc de această panică și isterie creată de această pandemie eu una prefer sa fac ceva mai bun. Suntem cea mai creativa forma de viață. Așa că în loc de mizeriile legate de acest virus prefer sa fac orice altceva ce mă poate ajuta și dezvolta. Tot pe internet putem găsi o mulțime de lucruri interesante in loc de informațiile legate de acest virus. Acum fiecare face ce vrea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alina1322):

Ti s-a facut subit rusine, de ce ai scris, asa-i?
De ce altfel ti-ai fii trecut intrebarea sub anonimat?

| Alina1322 a răspuns (pentru Violleta2022):

Gata, am înțeles ideea. Cauți un subiect de care sa te agăți.
E și o parte bună, nu ai mai pomenit nimic de acel virus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alina1322):

La stiri cunoastem ca se exagereaza mereu si nenorocitul asta de coronavirus e mana cereasca pentru multi ziaristi. Pe de alta parte, ar trebui sa tinem cont de un element esential: sistemul de sanatate de la noi e, per total, dezastru, si chiar daca in principiu virusul asta nu o sa te omoare, NU VREI sa iti asumi riscul de a ajunge in spital si sa crapi naibii de nosocomiale sau alte nebunii. Daca s-ar zice la stiri "in fiecare zi intre ora 11 si 12 pe deasupra Romaniei va trece un OZN care omoara toate persoanele care nu se afla in interiorul unei cladiri" cu siguranta am avea sute de morti zilnic vreme de multi ani. Romanu' e el mai destept, stie mai bine, cine o fi primarul/presedintele/ministrul/medicul sa ii zica lui ce sa faca! P.S. Ca sa lasam panarama cu virusul sufletului - sunt de acord cu tine ca se exagereaza grav cu el din unele puncte de vedere si e tratat prea la misto din altele - uite o sugestie apropos de ochelari: fa rost de o jucarie/o ciocolata/ceva care sa le placa copiilor respectivi, sau macar unuia dintre ei - nu ai zis citi copii sunt in casa respectiva, ia-i deoparte pe cate unul si zi-i frumos ca ii dai jucaria/ciocolata/whatever daca iti aduce ochelarii. Nu forta sa iti zica cine i-a luat/daca i-a luat el/ea, ci pur si simplu roaga-l sa iti aduca ochelarii cu promisiunea ca ii vei da ceva-ul de mai sus. Cind ti-i aduce tine-ti promisiunea si asta e. Pe viitor ai grija de ochelari... cu copchilaraia nu te joci! happy

| Alina1322 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru sfaturi. Am incercat sa vorbesc cu copii insa fără a le da de înțeles că eu cred că ei au luat ochelari. Nu am spus nimănui că îi consider pe ei responsabili de acest lucru. Acum a rămas să ii caute poate ii vor găsi, eu mai incerc sa sun sa vorbesc cu copii.

| Roby299 a răspuns (pentru Alina1322):

Alina, nu are rost sa te mai cerți cu Anastasia, și pe mine tot la fel m-a făcut, mi-a zis ca am probleme grave la cap și cât mai multe rele, ea e o femeie de vreo 50 de ani care nu are ce face și se ia de noi ăștia mai tineri, crezandu-se ea deșteapta lumii, la mine totul a pornit de la o întrebare care am pus-o eu "Dacă am voie sa ma urc pe bloc" și ea a început sa zică ca as merita o bătaie de la taică-meu și etc, după i-am spus ca am 20 de ani și a început sa ma facă in toate felurile cum, ca eu am probleme la cap și etc...

| Alina1322 a răspuns (pentru Roby299):

Întradevăr, am mai văzut câteva răspunsuri la alte întrebări date de respectiva. Astfel de atitudine e ca urmare a unei depresi, a mediului neplăcut de acasă, a unor probleme actuale sau sunt niste urme lăsate din copilărie. Undeva este o problemă pe care trebuie să și-o rezolve, asta este foarte evident.
Nici nu ar trebui sa ne supărăm, ea are niste probleme mai grave pe care trebuie sa le rezolve. Ne face pe noi sa ne simțim într-un anume fel când de fapt ea nu face nimic altceva decât să arate cat de slabă este.

| Roby299 a răspuns (pentru Alina1322):

Exact, dacă vrei poți sa te uiti pe profilul meu și sa vezi cu ce îmi raspunde ea la întrebare.

| Allys19 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate a avut o urgentă, o problema.Nu mai judeca oamenii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Allys19):

Mamica ta nu te-a invata sa ai bun simt si sa nu te bagi in discutiile celor mari (am totusi peste 50 de ani) iar tu 13-14.
Ia fii cuminte si vezi-ti de cartea ta si nu mai intervenii la intrebarile altora!

| anonimg a răspuns:

Nu-i mai raspunde lui Anastasia. Dupa cum se vede, ea dauneaza tot la fel ca si virusul: postarile ei afecteaza mai multi oameni, nu doar pe tine, deoarece sunt facute publice. Ea este o femeie cam rautacioasa de felul ei si nu cunoaste empatia. Drumul vietii nu este intotdeauna asfaltat, ci este si pietruit, tocmai pentru indepartarea defectelor de caracter. Iar ea se manie atunci cand calca cu piciorul pe o piatra, cand ceva/cineva nu este dupa viziunea si ideii sale de viata. Totusi, Dumnezeu o va pune in aceesi situatie ca a ta, tocmai pentru ca sa inteleaga ce inseamna sa nu judeci oamenii, si in acelasi timp ce inseamna sa-i si respecti. Si sunt multi ca ea. In cer nu se poate intra cu defecte de caracter. Pastele il poate serba aici pe pamant; dar nu si in Imparatia lui Dumnezeu.
Rostul celor scrise aici este ca nici tu sa nu o judeci, si sa nu-i mai raspunzi dupa felul ei pe care ti l-am descris. Nici nu trebuie sa dai socoteala vreunui om unde te duci si ce faci. Autoritatile trebuiesc respectate completand formularul si toate cele.

Ca sa iti raspund la intrebare, tu trebuie sa vorbesti cu parintii acelui copil. Ei ca persoane adulte trebuie sa inteleaga necesitatea ochelarilor, si mai ales acum in aceste vremuri.
Nu te duce la ei ca si cum ai fi sigura ca acel copil i-a luat, pentru ca nu esti sigura; ci te duci la parinti si le spui ca ei nu trebuie sa se supere ca tu il banuiesti pe copilul lor pentru lipsa ochelarilor. Le mai poti spune in cuvintele tale: "Este posibil ca sa gasesc ochelarii poate intr-un final chiar si in casa mea sau in casa in care am fost. Dar pentru ca i-am cautat si nu i-am gasit, a aparut banuiala aceasta, si va rog sa nu va suparati pe mine."
Totusi, tu niciodata sa nu te increzi in om, si sa nu cauti vinovatia la altii. Mergi pe mana lui Dumnezeu. Daca au fost furati, Dumnezeu va avea grija ca intr-adevar cel care i-a furat sa aiba nevoie de ochelari -daca acum nu are. Dar nu judeca, si nu insista asupra banuielii tale. Daca ii vei primi, fii fericita si multumeste lui Dumnezeu. Daca nu ii vei primi, fii tot la fel de multumita, si increde-te in Dumnezeu ca El iti va oferi altii. Pentru ca tot ce avem, "orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, coborandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este nici schimbare, nici umbra de mutare." (Iacov.1:17)
Daca vei merge pe mana lui Dumnezeu, daca vei cere lui Dumnezeu sa rezolve problema, in felul acesta vei capata experienta cu Dumnezeu. Si aceasta are o valoare cu mult mai mare decat toti ochelarii din lume, si chiar mai mult decat vederea.

| Ineys a răspuns:

Parerea mea este ca un copil nu are ce sa faca cu o pereche de ochelari, deci nu vad de ce i-ar lua si ar minti. Din alt punct de vedere, pana la urma e doar un copil. Esti un adult banuiesc, fi serios, te pacaleste un copil?

| Alina1322 a răspuns (pentru Ineys):

Exista copii care iau lucruri fără vreun motiv. Și după din frica de a nu fi pedepsiți aleg sa mintă. Nu se gândesc prea mult, poate i sa părut interesant sau doar amuzant. Însă uneori se întâmplă asta cu lucruri de care chiar ai nevoie. Mă gândesc că reacționează așa de teamă însă chiar dacă am incercat sa vorbesc calm sa sa îl asigur că nu o sa se întâmple nimic, nu a avut rezultat. Cel mai probabil o să trebuiască să îmi fac alți.

| JicaContra a răspuns:

O fi alta intrebarea, insa nerespectarea carantinei e o chestie care nu o trece nimeni cu vederea, ce se intampla daca ai covid dar NU ai simptome si iti omori toata familia?!?
sau daca cineva din familie are si atunci mori tu?!?