| Flar3 a întrebat:

Bună! Azi, când veneam acasă de la școală, am văzut un copil de maxim 10 ani care plângea în ultimul hal. Mama lui îl certa foarte tare. Nu înțelegeam deloc iar asta m-a făcut foarte aproape sa plâng și eu. Gândindu-te ca eu am părinți care îmi dau tot de ce am nevoie. Aceste certuri se întâmplă doar când copilul aparține unei familii de sărmani, sau se poate întâmpla oricui?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa fie copil de sarman ca sa planga atata, poate fii si un copil de bogatan care este rasfatat si care nu a primit ce a vrut el, cand a vrut el.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de ce au ce nu au, ci de faptul ca de multe ori parintii isi descarca frustrarile pe copil. Nu are legatura cu citi bani au in portofele si conturi...

| Frank51 a răspuns:

Copiii sunt imprevizibili, nu contează ce educație au, pot avea un comportament diferit de cel pe care îl știu părinții. Da, se poate întâmpla oricui.

| isemilia a răspuns:

Certuri au loc in orice familie, nu doar in cele sarace. Depinde doar de membrii familiei. (cat de bine se inteleg, daca au personalitati diametral opuse etc)

| LaraClarice a răspuns:

Nu, o astfel de educație o pot oferi numai oamenii care nu știu sa educe. In general sunt cei fără studii, care trăiesc în sărăcie, în mediul rural în care încă,, bătaie e rupta din rai" și oamenii cu mentalitate veche.
Un om care știe ce înseamnă educație corespunzătoare nu-si va abuza copilul, nici acasă nici pe strada.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu se poate da un răspuns concret cât timp nu se cunoaște contextul.
În general, felul în care sunt educați copiii contează cel mai mult.

| Hurin a răspuns:

De obicei cand parintii au trei neuroni si ii folosesc pentru a-si turna nervii si frustrarile pe ala mai mic din familie: propriul copil.