| AndreeaMrg18 a întrebat:

Buna. Bebe nu vrea sa mănânce mai nimic. Cum îl pot convinge? Menționez că are 8 luni și singurul aliment pe care îl vrea este iaurtelul.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eliminati iaurtul pentru 1-2 saptamani si dati-i copilului mancare solida, diversificata, care trebuia deja introdusa de la 6 luni: mar ras cu biscuit, banane cu bisuciti, supa de zarzavat cu zarzavatul pasat, ou in supa samd.

| AliGab a răspuns:

Puteti incerca legume dulci, fierte bine si lasat sa se joace cu ele. Ii vorbiti ca unui copil ce intelege: astazi vom mamca x, y si z, si incercati sa ii prezentati mancarea. Incercati si cu piureuri de fructe/legume dulci, fara zahar, miere etc. Scoateti iaurtul din meniu pentru un timp si ii explicati ca nu mai este sau incercati sa ii combinati orice aliment cu iaurt. Cu un pic de imaginatie si rabdare va incepe sa manance. Jonglati cu alimentele, combinati-le intr-un mod sanatos si placut si veti vedea rezultate la un moment dat. Evitati ecranele/telefonul in timpul mesei.
Si totusi, pana la 1 an, baza alimentatiei copiilor o reprezinta laptele, asa ca nu va impacientati. Aveti grija sa nu fortati copilul ca va putea prinde repulsie pentru diversificare. Il puteti lasa in schimb sa se joace un pic cu bucatele de fructe/legume moi, pentru a simti textura si gustul (instinctiv le va duce la gurita)
Succes!

| iulia0514 a răspuns:

Dacă nu mănâncă absolut nimic mergi la medic, e foarte important sa nu-l forțezi la vârsta de 8 luni are puseie de creștere ai grija ce iaurt îi dai e foarte important sa nu conțină Zahar

| Dandinelle a răspuns:

Uita-te peste diversificare ...pe google, insta, Facebook, gasesti acolo tot felul de idei. Ofera-i o varietate mai mare de legume si fructe, taie-le intr-un mod in care bebe le poate apuca. Binenteles ai grija si care fructe si legume sunt. De la 6 luni de obicei se incepe diversificarea iar ar fi super daca pana la un an ar incerca majoritatea fructelor si legumelor. Fii atenta si la alergii.

| NisipLaMare a răspuns:

Bebe mananca ce vrea el si se scalabaie la masa ca nu este bun.Tu esti sefu insa trebuie sa manance ce vrei tu si ce este bine pentru el.Figurile lui te manipuleaza emotional necontrolat."Azi avem in meniu asta ". Si papi cu el.Trebuie si o rasplata de genu biscuitii care ii plac dar FARA ciocolata.
Daca i-ai dat ciocolata este vina TA.

| iulia0514 a răspuns (pentru NisipLaMare):

La 8 luni nu știe el de manipulare și nu e bine sa forțeze copilu sa mănânce! Nu vorbesc din necunostinta de cauză

| M678 a răspuns:

Bună! te rog să nu forțezi copilul să mănânce dacă el e sănătos pentru că îi dezvolți aversiune alimentară! asta e o nebunie și poate duce apoi ulterior la disfuncții sau tulburări alimentare; poți să îl lași să guste din ceea ce îi gătești singur, caută despre autodiversificare pe Facebook; următorul aspect pe care mai nimeni nu-l știe și nu ți-l spune este faptul că dacă tu îl alăptezi, prin ceea ce tu mănânci îi formezi gusturile și îl deschizi la alimente noi, prin urmare tu trebuie mănânci divers și constant alte alimente și mâncare gătită diferită și bebe va fi mai receptiv la ele! chiar dacă vorbim de o fructă sau legumă ori "ce se recomandă" pentru ca să îi gătești tu trebuie să te străduiești să le mănânci și să apoi să i le prepari lui pentru ca creierul lui să le aibă cunoscute în papilele gustative.

| M678 a răspuns:

Bună! acum am găsit linkul ăsta dacă te mai poate ajuta: https://www.inbratelamami.ro/......intarcare/

| Luca2332 a răspuns:

Cine e BEBE doi la mana daca vrei conform parentigului contemporan ca "BEBE" sa pape il BATI de se piș ă pe el

| AndreeaMrg18 explică (pentru Luca2332):

Nu știu dacă am înțeles bine, dar dacă ai spus cu bună știință să îmi bat copilul, vreau doar sa îți spun că îmi este mila de copiii tai, daca ai. Nu ai minte sa te gândești, dar sa spui așa ceva. Iartă-mă