| MicutzaMea a întrebat:

Buna dragi oameni!
Am o dilemă foarte mare!
Urmează să nasc în câteva zilehappy și aici începe povestea.
Legat de bebe, pamperși și hăinuțele și ieșirea din spital!
Draga mea soacră zice că"nu e bine să pun pamperși pentru bebe în primele 6 săptămâni!
Să țin în scutec, gen ca și pamperși reutilizabile dar nu ea o zis să pun un material.
Pt a nu deforma picioarele!

A doua chestie, să țin înfășurat măcar 6 săptămâni. Eu m-am gândit la asta doar atunci când doarme.
Ea mi-a aratat o tehnică, in care sărăcuțul era legat si la picioare!
Aici să fie drepte picioarele.

Și ultima chestie e că la ieșire din spital nu am voie să-l îmbrac în haine. Gen eu am spălat câteva body-uri si pantalonași, mănuși si căciulițe si bineînțeles sunt si călcate!
Soțul meu zice că (după soacra si prietenul lui care are deja 3 copii), e prea fragil si nu am voie să-l îmbrac!
Să nu cumva să trag de mâna lui sau ceva.
Strict numai înfășurat o să scot din spital.

Deci atâtea prostii eu nu am auzit!
Mami pe mine numai in pamperși m-a ținut, de la bun început am fost îmbrăcată si înfășată doar atunci când eram supărată și plângeam!
Voi ce ziceți? Să mă contrazic cu ea?
Soțul tine partea la soacra și la prietenul lui!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilul nu mai sta infasat sau strans la picioare de peste 30-40 de ani, de cand ne-am destupat si noi la minte, ca un scutec nu face copilul cracanat, copilul nascandu-se cu picioarele un picut arcuite, fiindca asa a stat in burtica mamei.

Deci, foloseste cu incredere pampersul si nu mai asculat de soacra si prostiile ei babesti.
Sunt femeie matura, am copii de peste 30d e ani, dar niciodata nu mi-am tinut copii in scutec, din prima zi cand i-am adus acasa, i-am pus in pantalonasi si pamersi si au picioarele perfect drepte.
Picioarele copiilor se cracaneaza numai daca au lipsa de calciu sau au o mostenire ereditara in familie, demult nemaiexistand asa ceva, astea fiind scorneli babesti, cu care au crescut bunicii si starbunicii nostri.
Creste-ti copilul modern, ca de aia am evoluat cu stiinta!
Iar in ce priveste sotul, poate este vremea sa-l educi si pe el, ca de zice ca masa, ameninta-l ca se duce dupa masa, nu cu tine.
Un om care te iubeste, este alaturi de tine, indiferent ce decizie ei si ar trebui sa ii spuna masii sa-si vada de viata ei ca acum va cresteti singuri copilasul, asa cum stiinta a demostrat ca este bine si sanatos.

Si la mine au incercat si mama si soacra sa ma invete, dar am fost foarte incapatanata si cand medicul batran de la spital mi-a spus clar povestea cu picioarele copilasului, nici nu am vrut sa aud de scutece.
Eu nu am imboscat copii niciodata, nu i-am insafat si nici tinuti cu plapumi pe ochi, iar in casa, in toiul iernii nu am facut caldura mai mare de 22 de grade, iar copilasul l-am tinut fara caciulita.
Sfaturile din cartea "Mama si Copilul" au fost extraordinare, ca am crescut 2 copii sanatosi, inalti, drepti si fara probleme.

Nastere usoara si copil sanatos!

Bula
| Bula a răspuns:

Soacra ta zice bine, nu te contrazice cu ea!
Copilului nou nascut sunt necesare cca 6-8 saptamani sa se acomodeze cu noul anturaj, pana atunci trebuie protejat!
Fixarea corpului prin infasurare este necesara fiindca oasele inca sunt foarte moi, iar daca copilul se agata in hainute (sau este manevrat gresit! ), atunci poate ramane cu sechele (deformari) pe toata viata!
Mai ales in primele zile, lasa femeile cu experienta (moasa, mama si soacra ta) sa faca baie copilului, iar tu fii atenta si intreaba la orice detaliu "de ce?"!

Si inca un sfat; da-i copilului sa manance lapte doar de la san!
Sa-l alaptezi cel putin pana la varsta de 6 luni!
Daca nu ai suficienta lapte, intreaba ce ai de facut!

| mihai69 a răspuns:

Soțului să-i spui că după ce o să nască EL, o să aibă dreptul să facă ce vrea el pruncului. Până atunci, tu ești MAMA lui și îl crești cum e bine, nu cum spune X și Y.
Soacra aberează...

| Vântulalb a răspuns:

Tu gandesti ca cei mai in varsta, femeile care u crescut deja copii stiu mai bine decat tine?
Intr-adevar, nu e bine sa-i pui acum haine ca la 6-7 luni. Acum il tii infasat. Chiar ma gandesc ca tu nici capul nu ai sa-l tii, a-i sa-i rupi gatul, ca doar ce-ti spune 'draga ta soacra" sunt prostii. Oare de ce pe tine mama te infasa cand plangeai? Nu ti-ai pus problema?
Si hai sa o luam altfel. Daca soacra aia a crescut un barbat pe care tu l-ai acceptat ca sot, inseamna ca e o femeie buna, priceputa. Daca nu, de ce te-ai maritat cu prostul?

| sonya a răspuns:

Buna!

Imi este foarte greu sa ma abtin la toate aberatiile pe care le citesc. Da, e de inteles avand in vedere varsta celor care au raspuns, au ramas cu informatiile din secolul trecut. Copilul asa era, se infasa, insa cu timpul studiile au aratat ca infasatul nu protejeaza copilul, din contra nu il lasa sa isi cunoasca corpul. Dar sa lasam pe cei care ti-au raspuns, in secolul trecut.

Fa ce crezi tu ca e mai bine pentru copil. Eu nu am infasat copilul, nu i-a facut nimeni baie decat in spital cand eu nu puteam, imediat dupa ce am nascut.

Copilul sa poarte hainele potrivite varstei lui, adica de nou nascut, body si ce mai e in functie de temperatura. Nu caciulita nu manusi. Bineinteles ca vor sari cei de dinainte sa zica ca manusile sunt bune. Uite ca toti pediatrii, si aici ma refer la cei care isi continua formarea, mergand la seminarii si cursuri, in continuare, spun ca nu e indicat sa folosesti pantaloni cu totul si nici manusi. De ce? Pentru ca ei trebuie sa exploreze, sa cunoasca mediul inconjurator. Nu il tii infasat nici sa se miste.

Foloseste scutece, ca nu sta soacra-ta sa le spele, fiarba, sa le calce, sunt sigura. Nu uita ca totul suntem mai avansati decat atunci cand socra-ta avea copiii mici. Vino in anul 2022 si bucura-te de tot ce iti ofera.

| gigite a răspuns:

Dupa metoda/procedura/principiul tau, poate ramane cu sechele de cracanata /gauroasa intre picioare, sau cu mainile si urechile clapauge, daca nu sunt apropiate de corp, acea perioada pe care o spune si ceilalti... numai bine.