| Keinename05 a întrebat:

Buna, fetița mea de 2 luni jumătate nu a avut scaun de 12 zile și are gaze urat mirositoare, este adaptata exclusiv

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital cu ea, sa-i faca clisma asistata!
Este caz de ocluzie intestinala si posibil sa va pierdeti copilul... nu stati ca nu-i nromal sa tineti atatea zile copilul, fara sa iasa afara.

| Floridori a răspuns:

12 zile?
Nu i-ai pus macar niste supozitoare cu glicerina sa o ajuti?

Dupa 4 zile fara scaun, in cazul unui copil atat de mic, se merge la urgente sau macar la medicul de familie.

Sper sa fie o gluma proasta...
Daca nu, mergi in clipa asta la spital cu ea, nu sta cu telefonul in mana, ca exista risc de deces!

| Keinename05 explică (pentru Floridori):

Am fost la pediatru și mi-a spus ca nu este constipata și mi-a spus sa nu ma panichez, dar simt ca nu e ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru Keinename05):

Iarta-ma, dar trebuie sa te panichezi, fiindca nu este nromal ca copilul sa nu aiba scaun 12 zile.
FUGI la spital cu copilul, acum, cat inca este vie, ...ca nu se stie ce se intampla din moment in moment!

| Floridori a răspuns (pentru Keinename05):

Te cred ca poate nu este constipata, cu toate ca nu este normal sa nu aiba scaun atatea zile si daca nu este constipata, inseamna ca in tot acest timp, nu s-a hranit suficient, astfel incat sa aiba ce da afara...
Dar asta nu inseamna ca este in regula.
Daca nu este constipata, fetita poate avea probleme de ordin infectios.Este un bebelus mic, fragil, nu stie sa exprime ce simptome are si uneori se trece cu vederea, dar faptul ca simti ca ceva nu este in regula are la baza faptul ca cel mai probabil, ceva nu este in regula.

Nu stiu la ce pediatru ai fost, nu stiu care este istoricul fetitei tale pana acum (greutate, progrese, infectii, posibile infectii intraspitalicesti, congenitale etc.), dar clar nu este normal ce se intampla.Mergi la alt medic.Astazi, daca poti!

| Keinename05 explică (pentru Floridori):

Eu sunt din Austria, ea se hrănește foarte bine, de când nu a ieșit afara am fost cu ea la pediatru de 4 ori și de fiecare data mi-a spus ca a luat in greutate, nu a avut nicio problema pana acum, de ieșit îmi ieșea in fiecare zi, voi merge la spital astăzi cu ea, fiind ziua Austriei este închis la pediatru

| Floridori a răspuns (pentru Keinename05):

Chiar nu stiu cum sta treaba cu medicii in Austria, dar sper sa se rezolve si fetita sa nu pateasca ceva.Multa sanatate!

| Keinename05 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult

| AliGab a răspuns:

Mami, un copil alaptat exclusiv poate sa nu aiba scaun pana la 10 zile. Ca sa il ajutati sa faca mai des consumati si alimente alcaline cu proprietati laxative, cum ar fi perele, prunele etc. Mai exista si masajul la burtica (cautati pe Youtube). Evitati sa mai ajungeti la clisma.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

12 zile...nu poti sa mergi la spital sau nu e suficient inca?

| Yparisa a răspuns:

12 zile...
Și nu ai fugit încă la urgențe cu ea?
Nu înțeleg ce aștepți.

| Keinename05 explică (pentru Yparisa):

Am fost la pediatru și a spus ca este ok ea

| Keinename05 explică:

Am fost la spital, i-a făcut clisma și a avut și scaun