| anonim_4396 a întrebat:

Bună.O întrebare pentru mămici. A luat cineva paracetamol în sarcină? E asa de sigur cum se spune? Eu sunt în săptămâna 25 și am răcit puțin zilele astea, îmi curge nasul și am durere în gat. As lua un paracetamol în seara asta sa fiu sigura ca nu o sa se agraveze raceala și nu as vrea sa o deranjez pe doamna doctor la ora asta sa o întreb.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba o pe doctoriță nu o vei deranja, esti insarcinată si nu ai voie sa i ei pastile asa de capul tau sau cum au mai luat alte fete gravide, fiecare este diferit deci nu te baza ca daca aia a luat a fost ok, tu poate ai reactii adverse, suna si vorbeste cu medicul.

| ania a răspuns:

Eu am luat paracetamol și algocalmin pentru febră și propolis direct pe gât pentru durere de gît plus sirp de brad. N-a avut nici unefect negativ asupra niciunuia din cei 4 copii pe care i-am născut.

| Floridori a răspuns:

Acetaminofenul(paracetamol) are contraindicatii in sarcina ca majoritatea medicamentelor insa in cazul unei sarcini sanatoase si lipsita de riscuri poti lua doza normala indicata pe zi.In conditii normale este de maxim 60mg/kg sau maxim 4g. la persoana adulta.Insa ti-as recomanda sa te limitezi la maxim 2g./zi. Daca poti si mai putin, e perfect.Multa sanatate si sarcina usoara!

| Teo29 a răspuns:

Citeste prospectul

| Yrem3119 a răspuns:

Nu este nicio problema. Eu am avut gripa in sarcina si la inceput am luat paracetamol, recomandat de dr, apoi am fost internata si am avut perfuzii cu amoxicilina. Copilul meu are acum 4 ani si nu are nicio problema! Sanatate!