| Iuliaiulia1234 a întrebat:

Am o intrebare care ma framanta de cateva saptamani. Fiul meu are 9 ani si 10 luni. In fiecare zi se satisface singur chiar si de mai multe ori. Cand o face se ascunde. L-am urmarit fara sa ma vada si chiar ii iese ceva de acolo. Nu stiu daca e normal sau daca nu e prea devreme. Si in pat cand e sa doarma, are erectii si se tine cu mana de putulica. (Erectii a avut tot timpul chiar de cand era bebelus si cand facea baie si cand dormea...) Nu stiu cum sa procedez. A mai avut cineva situatii asemsnatoare? Sa il las asa si sa ma prefac ca nu il vad sau sa stau de vorba cu el si daca da ce sa-i spun? M-am gandit sa-l las asa, poate ii face bine si il ajuta sa se dezvolte normal. E posibil sa-i dauneze?

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

E bine ca i-ai observat de la distanta activitatea, fara sa il certi sau sa il inhibi. Este normal sa isi descopere aceasta latura. Poate parea precoce, dar e ceva firesc. Daca ii impui sa inceteze, nu o va face. Important e sa discuti cu el, sa se simta inteles si ca acest subiect nu e tabu. Educatia sexuala e deosebit de importanta si trebuie sa discuti deschis cu baiatul tau. Pe intelesul lui, desigur. Sunt lucruri care le aude la scoala, pe internet si multe pot fi eronate, iar de aceea e indicat sa dicuti tu deschis cu el. Pe viitor va stii sa decida singur. Nu ii spune ca l-ai vazut, sigur se va simti vinovat/rusinat, crezand ca e ceva gresit. Atata timp cat ai grija ce idei are, ce filme vizioneaza si asa mai departe, poti mentine in echilibru asta. Pana la urma e ceva firesc sa fie curios. big grin'
Comunicarea cu el e foarte importanta. Incearca tu sau tatal lui. happy

6 răspunsuri:
| Iuliaiulia1234 explică (pentru Annnnnie):

Multumesc mult pentru raspuns. Asa m-am gandit si eu. Am sa ma fac ca il prind si nu am sa il cert deloc, ba chiar am sa-i arat cum sa o faca mai bine. (acum o face de parca ar aprinde focul frecand un bat intre palme si nu cred ca e asa de ok) Tin minte ca atunci cand eram mica si ii spuneam mamei ca am facut ceva, in loc sa aiba o atitudine mai concilianta, facea un scandal monstru si de atunci nu i-am mai zis nimic si nu e bine asa. Daca ii vorbesc frumos, nu va fi inhibat si imi va spune mai usor cand are o problema. Am sa merg cu el si la un control la medic sa vad daca e dezvoltat normal, sa nu fie o pubertate precoce sau ceva asemanator, poate va trebui sa ia si un tratament medicamentos, sau poate un regim alimentar.
Ma gandesc ca daca e pubertate precoce, sa nu aiba probleme de crestere, adica sa ramana mai mic de statura. De exemplu acum mi se pare ca are o crestere normala sau chiar accentuata, dar ma tem sa nu urmeze dupa asta o stagnare. Am citit ca in caz de pubertate precoce, va trebui sa faca niste injectii o data pe luna ca sa-i incetineasca dezvoltarea sexuala pana cand ajunge la varsta care trebuie si atunci i se intrerupe tratamentul, iar dezvoltarea va continua de unde a ramas.

| Annnnnie a răspuns (pentru Iuliaiulia1234):

Nu cred ca ar trebui sa il prinzi sau sa il inveti tu cum sa o faca... e prea mult zic eu. laughing Ar trebui doar sa discuti cu el in general despre asta, nu sa ii dai lectii de genul. E mai bine sa vorbesti, poate el va intelege in mod gresit gestul tau de a-l ajuta in felul asta... Ai grija totusi cu medicamentele si asa mai departe. controlul e bun, dar sa nu ia tratamente care nu-s necesare.
Ai grija de copilul tau si mult succes. happy

| Iuliaiulia1234 explică (pentru Annnnnie):

Multumesc, o sa am grija happy

| Iuliaiulia1234 explică (pentru Annnnnie):

Am fost azi cu el la doctor si a fost bine ca m-am dus. I-a facut examinare cu ultrasunete, dozari hormonale, radiografie de pumn pentru stabilirea varstei osoase, inaltime, greutate, masurarea volumului testiculelor (au 12ml ceea ce e cam mult la varsta lui), lungime penis si asa mai departe. Concluzia din pacate a fost pubertate precoce si va trebui sa ia un tratament medicamentos. Doctorul mi-a spus ca am facut foarte bine ca am venit cu el la un control, ca altfel, daca mai intarziam, fara tratament ar fi avut probleme cu cresterea staturala, adica s-ar fi oprit din crestere mai devreme decat normal. In rest, totul e ok happy

| Annnnnie a răspuns (pentru Iuliaiulia1234):

Bine că ai fost și la medic cu el, dacă ai văzut că situația nu se schimbă. big grin Mă bucur că totul e ok.
Aveți grijă de voi happy

| Iuliaiulia1234 explică (pentru Annnnnie):

Multumesc, acum chiar ca e totul ok. happy