| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara dragi utilizatori TPU!

Sunt angajata de pe data de 04.12. 2016 si tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 2 luni. Contractul este pe o perioada nedeterminata insa se specifica ca sunt in perioada de proba timp de 90 de zile. As dori sa stiu daca m-ar putea concedia in cazul in care le-as spune ca sunt insarcinata si as vrea sa ma sfatuiti cand sa le dau vestea. Mi-ar mai fi de folos sa stiu daca voi lua concediu de maternitate cei 2 ani de stat acasa cu copilul (platit) in cazul in care in ultimul an am mai lucrat doar in 2 locuri timp de 3 luni in ambele. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod legal nu te pot concedia pentru ca esti insarcinata. Concediu de marternitate vei lua numai daca in ultimele 12 luni inainte de nastere ai fost angajata sau somera continuu (adica nu ai avut nici o zi in care sa fii fara ocupatie)

| cristimihailov a răspuns:

Buna, nu vei putea lua fii platita daca nu ai mai lucrat niciodata cu carte de munca.