| anonim_4396 a întrebat:

Fetita mea de 1 an, a lins de pe sticla de Venish putina solutie care era scursa (nu era multa sticla fiind goala, pusa langa sacul de gunoi pentru a fi aruncata) nu pot sa zic exact cat a bagat in gurita si cat nu! Primul lucru am spalat-o pe maini si gurita cu un prosop! Apoi am sunat la 112! A spus ca nu crede ca e ceva atata timp cat a fost o cantitate mica iar fetita prezinta stare generala buna si e vioaie dar sa sun si la Peditel! Zis si facut ..am primit acelasi raspuns! De atunci a trecut 3 ore! Fetita a fost vioaie.a baut apa si am alaptat-o acum doarme (conform programului ei)! Intrebarea e daca pot aparea mai traziu semene de intoxicate, arsuri sau nu stiu ce! Off sunt asa panicata

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand aveti copil mic, tineti gunoiul si sticlele periculoase pe jos, la indemana unui copilas?
Aveti grija, ca si medicamentele, acele, nasturii si obiectele foarte mici, care se pot baga in gura sau nas, sunt periculoase.
Invatati-va sa puneti totul sus, sub cheie sau afara, unde copilul nu ajunge niciodata.
In orice caz, sa speram ca nu se intampla nimic cu copilul pana dimineata, cand ar fi bine sa mergeti cu el la medic, sa-l vada.

| Medaa a răspuns (pentru Violleta2022):

E bine fetita, multumesc de raspuns!
Nu tin nimic la indemana, toate sunt in dulapuri cu cheie, dar pur si simplu s-a intamplat! sacul de gunoi era la usa pentru a fi dus la pubela, sacul legat si sticla era in alta punga langa, sotul le-a lasat acolo 2 minute pana s-a dus sa isi ia o bluza din dressing! Eu nu am observat ca el a plecat din zona eram prinsa cu treaba iar el a crezut ca fetita a venit la mine! Sunt constienta de pericol si de aceea am ai sunat la 112! - plus ca fetita e argint viu...umbla de la 8 luni si nu putem sa o scapam o secunda din ochii! Dar uneori inevitabilul se intampla! O zi frumoasa!

| Stropdeploaie a răspuns:

Off data viitoare fii mai atenta! Si nu lasa la indemna ei aceste lucruri periculoase! Nu De alta dar e posibil ca data viitoare sa se intample ceva grav! Ea sa moara si tu sa ajungi la puscarie.