| Cameliaaa03 a întrebat:

Buna seara grup. Am o fetita de 1 luna si doua saptamani,de o saptamana, in fiecare seara, pe la ora 23:00 sau 23:15, dar in fiecare seara, face crize de plans, care pot tine de la 30 de minute la 2 ore, efectiv nu stiu ce sa îi mai fac, incepe mereu la aceeasi ora si in jur de 00:40 sau 1 fara cateva minute se opreste si adoarme,tin sa mentionez,mancata este,scutecul nu se discuta,noi probleme cu colicii nu am avut,caca face,deci nu gasesc nici un motiv,nu se linisteste cu absolut nimic, nici in brate, nici suzeta nici piept nici pe picioare,tin sa mentionez ca doarme ziua, deci nu e problema oboselii. Pe la 21:00 se trezeste, mai apuca un somn pana pe la 22:30, iar cand se face ora 23:00 vine razboiul. Am cautat peste tot, am incercat orice. Poate mai sunt mamici care s-au mai confruntat cu asa ceva. Va multumesc. Orice sfat ajuta.

Răspuns Câştigător
| OchișhoriAlbastri a răspuns:

Si scapi de un puseu si dai de altul.
Si a mea plangea seara de nu stiam ce sa ii fac si plangeam cu ea in brate.Am incercat si sunete albe, sa doarma la mine pe piept, plimbat in brate, mangaiat burtica.
Statea cuminte la sot in brate daca se plimba prin casa daca se aseza incepea sa planga.

11 răspunsuri:
| Mavni a răspuns:

Si de o saptamana stai asa cu ea, iar acum intrebi aici in loc sa mergi cu ea la medic? Ce fel de mama esti?

| Cameliaaa03 explică (pentru Mavni):

Da,intreb aici, pentru ca nu sunt singura care a trecut sau trece prin asa ceva, si intreb aici deoarece tocmai pentru ca am fost la doctor si mi s-a spus ca nu are nimic. dar multumesc pentru raspuns, nu a ajutat cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cameliaaa03):

Nu sunt doctor dar parerea mea e asa:
daca deja are ore fixe seara la 10 sa planga, inseamna ca programul tau are o mica greseala, sa-ti dau un exemplu:
la 8 spal copilul la 9 mananca la 10 se uita la desene si dupa plange.
daca a plans la aceeasi ora si a2-a zi, si a3-a zi, schimba ceea ce faci pentru ca ceva din ce faci tu il face sa planga.
sa-ti dau un exemplu: daca la 9 a mancat, poate la 11 vrea iar ce i-ai dat, daca tu schimbi nu mai plange la aceeasi ora

| Cameliaaa03 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca are doar o luna,nici treaza nu o pot tine,in afara de piept, pe care i-l dau la cerere, exact cand vrea ea, sare din schema ca nu se satura sau ca nu este lapticul bun, pentru ca are 5kg160 deci ea ia in greutate constant si chiar foarte bine, sta treaza in jur de o ora dupa ce se trezeste mereu. Este prea micuta. Si nu o pot suprastimula. cu televizor, sau desene, sau altceva. Dar multumesc din suflet

| danieltulcea84 a răspuns:

Este botezată ortodox fetița? O împărtășiți măcar la 2 săptămâni. Sunteți oameni credincioși? Vă rugați? ..Folosiți agheasma, anafura, ulei sfințit? ..Cred că poate fi și o problema de natură spirituală a familiei...Adresați-vă unui preot duhovnic

| Cameliaaa03 explică (pentru danieltulcea84):

Fetita inca nu este botezata. Da, suntem credinciosi, nu o pot impartasii deoarece nu este botezata.

| OchișhoriAlbastri a răspuns:

Daca se ghemuieste inseamna ca are colici.
Cauta pe internet despre bebelusi pe etape, ca la nu stiu cat timp tot apare cate ceva ce ii deranjeaza.
Si a mea a avut perioade in care urla noaptea de nu stiam ce sa ii fac si doar in brate la sot se linistea si asta daca se plimba cu ea prin casa.

| Cameliaaa03 explică (pentru OchișhoriAlbastri):

Nu se ghemuieste deloc,nu prezinta semne de durere, pur si simplu incepe deodata. Pe timpul zile, rade, e senina, nu are absolut nimic.

| OchișhoriAlbastri a răspuns:

Cauta pe internet despre puseul de crestere.
Parca este un puseu la 6 săptămâni

| Cameliaaa03 explică (pentru OchișhoriAlbastri):

Da,am cautat, asa este, am inteles ca poate dura si doua saptamani, iar ea are o saptamana abia, haha?

| Cameliaaa03 explică (pentru OchișhoriAlbastri):

Exact asa face ea acum, daca e la bunica mea in brate se mai linisteste, eu plangeam cu vorbe laughing in seara asta a plans de la 23:05 pana la 23:25?‍♀️ Acum ma chinui de o ora sa o adorm, adoarme si se trezeste, dar e o dulceata, desii simt ca ma topesc aici de somn

| OchișhoriAlbastri a răspuns (pentru Cameliaaa03):

Si scapi de un puseu si dai de altul.
Si a mea plangea seara de nu stiam ce sa ii fac si plangeam cu ea in brate.Am incercat si sunete albe, sa doarma la mine pe piept, plimbat in brate, mangaiat burtica.
Statea cuminte la sot in brate daca se plimba prin casa daca se aseza incepea sa planga.