| Anamaria1995madalina a întrebat:

În urma cu un an am pierdut o sarcina la 6 săptămâni, facandu-mi aspirație deoarece nu s-a eliminat singură. Acum sunt din nou însărcinată în 23 săptămâni, cu o fetița. După pierderea sarcinii nu mi s-a făcut vaccinul anti RH pentru că nu știam că am RH negativ ( soțul il are pozitiv). Acum însă am întrebat medicul daca e vreo problema la sarcina actuala din cauza RH și mi-a spus că voi face o injecție înainte să nasc și atat, că nu are cum sa afecteze sarcina pentru că prima sarcină a fost pierduta devreme și s-a folosit metoda prin aspirație. Acum însă la eco morfologică de trimestrul 2 mi s-a spus că bătăile inimii fătului sunt regulate, dar de doar 124 bătăi/ minut și necesită monitorizare atenta. Poate fi din cauza RH? E de speriat? Aștept și părerea dumneavoastră! O seara buna

3 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Daca medicul a zis ca nu e vreo problema inseamna ca nu se va intampla nimic.

Bula
| Bula a răspuns:

E bine ca esti constienta si atenta la problemele ce pot aparea, stii sa te feresti la timp. happy
Monitorizarea atenta al sarcinii este esentiala oricand, chiar si cand nu exista riscuri la prima vedere.
Cu stiinta medicala actuala, riscurile problemelor cauzate de incompatibilitatea RH sunt minime.

Preventia atenta scade riscurile accidentelor - valabil in ORICE domeniu, inclusiv la locurile de munca, in gospodarie sau chiar si in circulatie!

Iti doresc sarcina usoara si familie frumoasa si sanatoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai in link ul de mai jos toate informatiile
http://www.totuldespremame.ro/......atea-de-rh
Copilul se poate naste cu probleme de sanatate, gen probleme cardiace