| Paendeo12 a întrebat:

Buna seara mamici/viitoare mamici! Cunoasteti un remediu mai de durata impotriva arsurilor gastrice in sarcina, in afara de lapte sau dicarbocalm? Le-am incercat pe amandoua, in maxim jumatate de ora sunt inapoi.

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E mai bine sa mergi la un medic (medicul de familie). Pe aici nu vei gasi medici iar tratament dupa ureche nu-i corect.
Sunt acceptate antiacidele si alginatii dar este bine sa si stii cand sa le iei. Unele se iau inainte de masa, altele dupa masa si altele seara.
Si bicarbonatul de sodiu calmeaza pe moment. Pe vremea tineretii mele erau tablete de Bicarbonat de Sodiu C. S-au scos dincauze pe care nu mi le mai amintesc. Cred ca era vorba de cancer!

| Paendeo12 explică (pentru Salontanul):

Am fost deja, si ginecologul si medicul de familie mi-au spus sa iau Dicarbocalm sau Rennie, dar nu pot lua pastila dupa pastila totusi, asa ca sper la ceva tratamente naturiste (gen cum e laptele) incercate de gravidute.

| Salontanul a răspuns (pentru Paendeo12):

Plante medicinale care ajută la ameliorarea simptomelor și la vindecarea mucoasei intestinale: lemn dulce, frunze de zmeur, gălbenele, mușețel, flori de salcâm etc; Suplimente naturale, precum: cărbune vegetal, argilă, gel de aloe vera, semințe de in și complexe gastrice naturale sub formă de capsule.

| Freya1 a răspuns:

Și eu am arsuri dar nu le tratez cu nimic.Ma terorizează și pe mine dar ce sa fac...

Încearcă sa nu te apleci des,si sa te odihnești mai mult pe partea stânga (pe dreapta te rupe acidul dacă te pui).Sa nu bei acidulat (la unele functioneaza sa le opreasca acidul,dar la altele le provoacă mai mare acid), iar ceaiuri dacă bei poți de mușețel etc, ce a spus use-rul de mai sus dar nu știu cât te va ajuta (sa ai grija la anumite pastile sau ceiuri ca sunt și unele ce afectează sarcina). Încearcă sa nu mănânci des gras, prăjit și sa mănânci porții mici.
Chestia e ca, copilul creste și organele tale se stramtoreaza.La fel și stomacul urca în sus și provoacă acid.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Da..sunt aproape insuportabile. Nici eu nu le-am tratat la început, dar ma trezesc din somn de parcă fac combustie spontana. Am vazut ca apa minerala le mai "stinge", dar doar cat o beau si atât, de mâncat nici nu mai stiu ce sa mananc, intr-o perioada pana și legumele imi provocau arsuri, apoi au încetat vreo doua săptămâni, de ieri ma termina psihic iarasi. Speram ca, copiii nostri sa aprecieze!?

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Eu a avut probleme cu raul în sarcina pana la 15/16 saptamani.Imi era greata și vomitat foarte mult, nu puteam bea nici apa.Mi s-a dat ceva pastile naturiste da fără efect, iar de altfel imi frica sa iau, plângeam efectiv de dimineață până seara pentru ca nu mai puteam sa suport, ca să aflu ca am sarcina toxica și ca ar trebui sa fac perfuzii.Pana sa aflu eu toate alea m-au lăsat și nu am mai facut.Dar m-am saturat sa nu mai pot nici sa trag aer, da sa simt vreun miros sau sa gust vreo mâncare.Plus ca eram stresata ca poate cum nu ma alimentez fac ceva copilului.

Din timestru doi au început arsurile și ma tin si acum în timestru 3.Sunt unele insuportabile într-adevăr, dar la ce rău am avut la începutul sarcinii parca arsurile le suport mai bine.Eu am încercat sa nu mai mănânc sau beau chestii ce imi provoacă arsuri asa urate, dar nu pot mereu.

Nu stiu cât ai, dar te previn sa ai grija la costipatie.Ca dacă apare și aia....Eu nu am avut treaba pana în timestru 3 (acum), iar acum nu are rost sa îți povestesc ce chinuri sunt pe mine ca am fobie de a merge la wc.

Nu stiu dacă vor aprecia, dar poate când vor trece și ei prin experiente de genul își vor aminti și de noi.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Îmi pare rau pentru tine, dar uite ce departe ai ajuns! Am 7 luni jumate. Si tot 7 atata de constipatie, din ziua 1 de întârziere a menstruatiei. Deci, stiu exact despre fobia despre care vorbesti, imi e groaza. Din fericire, nu am avut o sarcina cu probleme, greturi rare, problemele mele in trim 1 a fost insomnia si durerile de spate si cam atat. Arsurile au aparut de prin săptămâna 20 si treptat au devenit insuportabile...
Nici eu nu pot sa nu mananc chestii. Am diabet tip 2 dinainte de sarcina si din păcate am un obiectiv anume de carbohidrați pe care trebuie sa il ating. 280gr/zi. Nu reusesc in fiecare zi, dar pentru aia trebuie sa mananc si cartofi si paste, etc. Si sincer, in orice mancare gătită pui o ceapa, pui putin condiment... Plus ca eu eu am ramas gravida la 42kg, aveam nevoie sa iau in greutate.
Acum ca e seara, deja ma trec fiorii gandindu-ma ca probabil o sa ma trezesc cu arsuri teribile. Soțul meu e simpatic si zice "stai liniștita si nu mai fa nimic", de parcă arsurile simt ca stau eu cuminte si pleaca?

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Eu am 29 de săptămâni duminica, am ajuns destul de departe și acum ma îngrozește gândul de născut laughing.

Și eu am început de prin timestru 2 sa am dureri de spate, mai ales când stau jos și trebuie sa ma ridic plang.Si și eu cam tot pe atunci am început sa am arsurile, pe la 20.
Iar eu am tahicardie dinainte de sarcina, asa ca te înțeleg cu grija ta fata de sănătate ca eu mereu am stat stresata sa nu am crize de inima sa afecteze și copilul ca medici nu prea mi-au dat tratament pe timpul sarcinii pentru asta.
Și da, eu aveam 49 de kg și am 1m50, încă încerc sa îmi dau seama cum o sa nasc și dacă o sa pot laughing.Ma tot uit sa vad unde creste copilul și dacă va avea o dimensiune ok big grin.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Si pe mine, ma bucur si nu ma bucur ca nu sunt singura? Si eu am tahicardie... Dinainte de sarcina, trebuia sa merg la cardiologie dinainte sa raman gravida, dar nu am mai apucat. Totuși, nu mi s-a modificat pulsul si din cauza diabetului imi iau tensiunea zilnic, e in cote. Dar stresul e teribil... Te înțeleg perfect! Nu ti-a dat aspenter?
Si eu tot 1, 50 si ma intrebam acelasi lucru, doar ca recent am aflat ca din cauza diabetului, e necesara cezariana la 37 săptămâni. Eu as fi fost dispusă sa incerc sa vad daca pot naste natural?, curaj mamico! Mama avea 47kg si 1, 50, si cumva m-a scos. Teoretic cica isi face el loc sa creasca, dar ma mai întreb si eu oare unde încape intr-o mana de om. Ca la 1, 50 si 53kg acum, daca bate vantul mai tare, ne ia pe amândoi? Dar eu zic ca o sa fie bine, chiar daca suntem micute, da la o parte tot ce apuca si isi face el loc acolo. Săptămâna viitoare am morfologia de trim 3, la ultimul control, avea greutatea optima.
Durerile de spate au fost o problema mare pentru mine in trim 1. De la 12 saptamani am ramas acasa, in trim 2 parca nici nu eram gravida. Acum... Dumnezeu cu mila? dureri de coaste, amorteli, abia ma aplec.

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Eu am luat con cor și aspenter.Mi l-au scos când am aflat ca sunt insarcinata și mi-a dat doar magnerot.Pe timpul sarcinii am avut o criza de inima, dar după doar strangei ce persista și azi.Dar deși cardiologul a refuzat sa îmi mai de-a pastile ginecologul a zis ca în caz ca am des strângeri la inima sa iau totuși un con cor.Cardiologul a zis sa merg la urgente când am crize sa fac adenotina.
Eu am rămas însărcinată pe neașteptate, ma pregăteam ma degrabă pentru ablatie.

Mie încă nu mi-au spus cum o sa nasc. Unii zic ca fiind asa îngustă poate va trebui cezariana. Poate îmi spune ceva medicul săptămână viitoare.

Eu nu mai fac morfologia nici dacă mi-o cere. Oricum nasc cum și spus tu poate intr-o luna doua maxim și vreau sa folosesc banii pentru a cumpăra chestii pentru el. Apropo, ce ai? Fata, băiat?

În timestru doi ma îngrijorat ca nu ma simțeam gravida și tot sunam medicul sa ma programeze laughing. Mergeam la eco, îl vedeam, iar ma linișteam.La un pic de timp iar ma lua panica.
Da lasa ca simt acum când îmi urca stomacul și plămâni în gat, cand îmi da din picioare, cand ma doare burta noaptea, când urinez frecvent, cand nu mai pot de spate.laughing

Eu am ceva vreme în care visez numai cum nasc laughing.Pe langa ca îmi e frica, mai sunt și anxioasa.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Mie mi-a dat aspenter din săptămâna 9 sau 12, nu mai stiu. Imi dau seama prin ce panica ai trecut, dar mai e un pic!

Am o cunostinta, la fel de micuta ca si noi, care a nascut natural, acum cine stie, difera de la femeie la femeie. Eu as fi vrut natural, dar important e sa fie bebe bine, mai fac si mofturi acum. Eu întrebasem in ideea in care stiam ca la diabet de nasc des copii mari (4, 5-5 kg). Poti intreba medicul oricand, depinde si de el, cred, sunt medici care din lipsa se rabdare, te taie repede sa scoata copilul si aia a fost. Totusi, tu cum ti-ai dori?

Nici eu nu as fi făcut atatea analize, ecografii, morfologii, dar mi s-a instalat o panica extrema la dublu test cand rezultatele au iesit cu risc de sindrom down. (1:160), dar am facut veracity, ca sa fim mai linistiti (o gramada de bani si acolo). Dar din fericire, noi am luat toate chestiile pentru bebe, ramane sa imi fac bagajul, sa fie pregatit in caz de orice. Este baietel! Tu ce ai?

Eu nu pot sa zic că am ramas pe neașteptate, la noi a fost o chestie stupidă, dar amuzanta. Ne doream un bebe, dar nu venea, nu incercasem decat de vreo cateva luni, eu una nu ma grabeam, ca urma sa avem cununia civila, eram destul de stresata. Am aplicația pe telefon pentru menstruație si am văzut acolo ca sunt 3 zile de sanse mari de a ramane gravida, si am zis sa incercam, mai mult la misto. Cine s-a gandit ca se prinde laughing. După doua săptămâni am mers la ginecolog pentru un control de rutina, nu se vedea nimic. Pana am dus rezultatele de la papanicolau (o săptămână mai tarziu) m-am trezit cu testul pozitiv.
Lasa ca, din toate durerile astea, sa fie bebe activ, sa dea din picioare! Eu zic ca al meu o sa semene cu mine, hiperactiv si nu o sa ii stea funduletul in loc laughing
Si eu in trimestrul 2 nu ma simteam gravida, si eram panicata incontinuu laughing asteptam ecografiile ca pe o gura de aer.

Din nou ma bucur si nu ma bucur ca nu sunt singura, eu am des cosmaruri ba ca sangerez, ba ca trebuie sa nasc si nu am nimic pregatit. Dar sa stii ca toate mamicile din jurul meu, mi-au zis ca in momentul cand te trezești cu puiul langa tine dispare orice spaima! Trebuie sa fie bine! Pe mine ma sperie mai tare zilele alea in maternitate, ca o sa ma simt abandonata, daca dau peste asistente fara chef care nu o sa imi spuna ce e de făcut? Desi maternitatea de aici e laudata, nu pot sa nu ma gandesc la asta. Cand am mers la ambulatoriu pentru medical, se purtau de parcă am 10 copii acasa si ma prefac ca nu stiu procedura! laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Și eu știu persoane asa micute și încă au născut mai repede decât altele mai masive.Chiar ieri îmi povestea cineva ca ea fiind mai înaltă și mai făcută a stat o saptamana cu dureri.I-au început contracțiile dar nu se intampla nimic.A mers după câteva zile la medic totuși unde a mai stat tot asa câteva zile internata, iar stand acolo a venit una asa ca mine ca naste și în nici o ora la scos și a fost gata laughing

Eu habar nu am cum vreau sa nasc ca toate ma sperie.Ma sperie cezariana ca trebuie anestezia aia, plus recuperarea după și multe altele.Dar nici cu naturalul nu îmi e tare comod fiind și anxioasa știind ca doare.
Unii ma sfătuiesc natural, mama și cumnata ma sfătuiesc cezariana ca cică nu ma chinuie atât.Am zis către mama ca o sa stept termenul și când nasc sa vedeam atunci cum și ce se poate face.Si a zis către mine "lasă că nu ști tu ce inseamna natural" laughing.
Ea oricum vrea sa ma ia la ea după ce nasc ca să ma ajute cu una alta, și mai ales dacă fac cezariana.Dar eu chiar nu știu cum sa nasc, vreau doar sa dau pe butonul ala de repede înainte și sa fiu acasă cu copilul laughing.

Și eu am făcut analizele și morfologiile pentru ca m-au tot speriat ca eu având probleme cu inima sa nu aibă și el ceva probleme, sau sa pierd sarcina.Am făcut ambele morfologii si dublu test, plus analizele uzuale, plus rh-ul tatălui ca și acolo e problema.
Stai sa vezi ca pana înainte de morfologia 2 mi s-a spus ca are un picior mai scurt de am plâns o saptamana.Dar ma liniștit cel de la morfo ca totul e în regula.
Și eu am pentru el niște hăinuțe, pătuț, scoica, dar nu foarte multe pentru ca mie mi-a tot fost frica sa nu fie ceva ineregula, sa pierd sarcina sau sa am de făcut ceva tratamente mai costisitoare și eu sa cumpăr lucrușoare ce mai pot aștepta.
Și eu tot băiețel am big grin.

Noi nu ne mai protejam pentru ca ni s-a spus ca avem niște probleme ce trebuiesc tratate întâi.La al meu chiar i-au spus ca are șanse de 30% sa facă un copil.Pe urma am aflat ca am probleme cu inima si am inceput tratamentul.O data cu problemele astea numai ca o sa fac copil nu ma gândeam.Dar se pare ca tratamentul ala a facut ceva în corp, ca la nici o luna după ce l-am inceput m-a luat raul (eu având menstruație neregulata nu am avut cum sa ma iau după ea).Am mâncat intr-o duminica toate rahaturile, îmi trebuie de toate și după am vomitat.Luni dimineața rău și greata iar și a meu a zis sa mergem la medic ca ma voi dezhitrata.Eu am spus ca nu vreua și mai bine îmi ia ceva pastile, dar când sa meargă am zis sa îmi ia și un test asa de control.A venit cu pastile și testul discutând doar de pastile și cum a zis farmacista sa le iau, iar printr-e am zis hai ca merg sa fac și asta, vad rezultatul și iau pastila.A ieșit pozitiv laughing și nu am mai luat nimic laughing.Am aflat la 5/6 săptămâni.
A meu a început de la 14/16 săptămâni sa de-a semne de mișcare când era extrem de micuț. laughing

Pana la 20 de săptămâni ma temeam de avort spontan.Cand mergeam la baie închideam ochii și pe urma ii deschideam încet sa vad dacă nu e sânge pe hârtie laughing. Daca avem vreo scurgere începeam sa ma panichez pana sa vad ce e.
Vrei sa iti spun ca am vrut sa fug la urgente după ce am stat mai mult pe partea stânga și sa făcut copilul boț acolo laughing.M-am întors pe spate și am simțit ca ma doare burta, am pus mana și am simțit ca e tare, i-am zis la al meu ca ma doare și ca să întărit burta.A meu ne știind nici el ce și cum a zis dacă e ceva grav sa mergem la spital.Cand am dat cu blițul (era noapte) pe burta si am văzut ca am ditai galma tare în stanga am și transpirat.A meu încerca sa pipaie sa vadă dacă e copilul și ce forma are laughing, ce e acolo, capul, fundul în timp ce eu eram "ba cred ca mor gata" laughing.Si-a revenit după ce m-am ridicat gata sa merg la în consult și apoi am aflat ca se mai muta el asa.Acum eu știam ca ei se misca, ca doar nu sunt țepeni, dar nu am știut ca îmi muta burta de la loc laughing.
Și mie îmi e frica de spitale și de maternitate, gândul ca ma duc acolo, cu aia străini pe lângă mine cum ai spus și tu ce vorbesc și se comporta, în fine...cu dureri, ne știind nimic de născut și copii, pe urma pe salon descurcate și alăptează, schimba, mai vine câte una de se mira ca poate nu te descurci cu ceva ce e normal sa nu ști din prima vai mama...

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Am ras laughing, ce comici sunteti, dar e de inteles, si eu mă panicam din orice, si inca o fac!
Ai o sarcina plina de peripetii, bune de povestit! laughing
De speriat si pe mine ma sperie nasterea, oricum ar fi, dar as fi preferat natural datorita beneficiilor gen, fara o taietura in plus sau refacerea de dupa. Dar acum ce o fi, o fi. Din fericire am atatia oameni in jurul meu (eu nu ii vreau pe cap, dar sunt constienta ca ajutorul o sa fie binevenit).
Pe mine ce m-a speriat tare a fost inte-o seara, dupa o zi trezita de la 6 si umblat toata ziua, contractiile false, care erau cam 4 in 10 min. Am crezut ca nasc in seara aia, eram deja panicata toata, singura acasa si nu stiam daca sa fug la spital sau nu. Au trecut de la sine, dar de atunci am zis ca o iau mai usor. Eu l-am simțit miscand abia pe la 22 de săptămâni si nu eram singura, acum face ca titirezul in burta, cateodata imi da impresia ca vrea sa iasa, pe unde apuca laughing.
Sa îți traiasca băiețelul!
Acum, or trece cateva zile in maternitate, eu sunt ca un vulcan, sper sa nu mi se ofere ocazia sa erup. Cat despre anestezia in coloana, stiu de la cunostinte ca daca stai exact cum iti spune anestezistul, nu doare, oricum ma sperie de moarte o injectie in coloana.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Eu recent am cumparat toate cele. Mi-a fost teama sa le iau si eu prea repede. Dar, la cumpărăturile de paste am găsit carucior 3in1 la oferta, pătuțul l-am luat de la cineva... Haine am primit o groaza si de cumpărat luam si eu cate ceva cand ieseam la cumpărătu, ba o salopetica, ba un body, mai o comanda online, nu am cumpărat haine scumpe sincer. La fel si cu biberoane si suzete, mai ieseam, mai luam ceva. Nu m-am înghesuit sa cumpăr totodata, tocmai oentru ca sunt foarte scumpe toate. Apropo de asta, nu stiu daca mai e oferta, dar pe site-ul pampers, daca îți faci cont, primesti un cod de reducere sa il folosesti pe eMAG si ai reducere 50% la gama pampers premium. (Dar la baxuri mici, 26/52 buc) si eu asa am cumparat. Ca veni vorba de asta, am auzit de la cunoștințe( si recent de la o mămică de pui de o luna) ca nici produsele de la lidl nu ar fi rele (am luat cate ceva, de proba doar, daca sunt ok, mergem mai departe cu ele, daca nu, altceva)

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Și eu am primit pătuțul și hăinuțe.Acum ma tot uit după un cărucior la un preț accesibil.Si mie mi-a spus doctorul sa nu dau mulți bani pe chestii cum sunt și cele de stat în spital (cămășile de noapte pentru mine și alte nebunii) ca nu e cazul.Plus ca trebuie avut grija în ce investim ca multe lucruri ei poate nici nu le vor folosi.
Sunt copii ce au tot felul de leagăne, rotobil și alte nebunii dar nu stua în ele și au cheltuit o groaza de bani.Cred ca mai bine dai pe scutece, lapte și chestii utile și folositoare.

Legat de scutece eu nu știu sa le cumpăr.Habar nu am ce mărime trebuie și de unde.Am înțeles ca pentru nou născuți, mai ales dacă e mai mititel o sa trebuiască scutece mai mici și și alea le găsești doar în anumite magazine.Eu am văzut tot de la 3 kg în sus, da eu cred ca le-ar fi mari alea de la 3 kg, la cum vad eu un copil asa mic...

Sa iti trăiască și ție și sa fie sănătos.Acum sa speram ca la morfologie a zis bine și nu ne trezim ca alte alt sex pe când îl naștemlaughing.

| Paendeo12 explică (pentru Freya1):

Am mai scris, dar mai scriu. Eu am luat caruciorul 3 in1 de la auchan, la 500 lei. Il gasesti si pe net, lorelli daisy se numeste. Pampersi am luat pampers marimea 1 (2-5kg) sunt si mai mici, dar un copil are intre 2, 5-3, 5kg la naștere. Dar gasesti si alte marci, in magazine si eu am văzut ca marimea 1 se gaseste mai greu.
In chestiile de spital nu am investit prea mult, intr-adevar mi-am luat doua camasi de alaptat, in caz de, dar le voi folosi si acasa, dar in rest. Înafara de absorbante si chestiile de genul, nu am luat nimic. Chestii robotizate sau mai stiu eu ce minuni pentru copil nu am luat, nici eu nu le vad rostul, sincer. Hăinițe (pe cele mai multe le-am primit), cateva chestii de igiena, pampersi, unghiera, cadita... Nici măcar prosop special nu am luat, am prosoape moi, calitative, doar pentru ca are un mickey mouse pe el, nu cred ca e mai bun

| Freya1 a răspuns (pentru Paendeo12):

Mulțumesc de idei, o sa caut și eu sa vad despre ce e vorba.Si cumnata mea mi-a spus ca găsesc chestii la auchan.O sa trec sa vad.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si eu am arsuri si sunt abia in 5 luni. Ce e drept abia au inceput sa apara, dar tot insuportabile sunt. Eu daca stau intr o parte intinsa in pat cu perna si ma masez singura imi trece. Daca beau apa rece la fel, trece. Pur si simplu stau linistita si ma lasa. La durerea de sani nu i am gasit leacul momentan laughing Inca ma lupt.

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Multe lunite inainte. Esti o norocoasa daca trec cu atat. Eu inca nu am apucat sa plâng din cauza lor, dar nu e tarziu?
La durerea de sani cred ca o sa găsim leac după naștere? la ce dureri trag cu sanii, trebuia sa fiu mai ceva ca Pamela. Dar. abia, abia au prins forma maslinele mele? Nu stiu despre alte viitoare mamici, dar sanii mei si "plang" din săptămâna 24. Cateodata cu lacrimi de crocodil, asa ca mamico, pregateste-te si de "plans", in caz de orice, ca sa fie lupta lupta? eu am avut noroc si am pățit asta doar in casa

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Sa ai o sarcina usoara mamicoo si o nastere buna! :* Sa stii ca tampoanele pentru sutien de la Dr.Max sunt foarte bune si ieftine. Isi merita banutii si e bine sa le ai acolo, te simti mai in siguranta cand iesi p afara laughing Eu pana si acum la 20 de saptamani am greturi, nu am pofta de absolut nimic si mananc doar ca sa mananc. Ce am avut ieri pofta de cateva zarzare, am mancat 2 dintr un pom si aia a fost laughing Cateodata cand sunt la masa si mananc, nu mai pot sa inghit ansolut deloc ma ridic si scuip ce am in gura. Nu stiu de ce se intampla toate astea dar probabil e normal, n-are cum sa fie ceva foarte simplu asta cu sarcina sad Eu am observat ca sanii ma dor sau de fapt mai corect spus ma ustura cred, atunci cand ies de la foarte cald la rece. Durerea imi trece daca imi dau totul jos de pe mine chiar si bustiera si ma bag intr o paturica d aia pufoasa gen de la Pepco. Daca ma dor si raman cu bustiera plus bluza pe mine simt ca mor. Poate te ajuta si pe tine

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Cred ca ne trebuie un grup in care sa vorbim toate gravidele la cate avem de povestitlaughing Am citit ca ai si probleme cu inima. Eu am hipertenisune Art.si iau 2 pastile de Dopegyt pe zi. Poate si asta te ajuta intr-un fel. Mie doctor de familia mi-a spus ca in sarcina doar Dopegyt se ia de tensiune sau probleme.

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Mulțumesc, asemenea si ție mamico! Mi-am luat de la auchan tampoane pentru sani, si pe shein reutilizabile. Dar in casa nu suport sa port nimic, asa ca mai bine schimb tricourile laughing. Da, la fel pățesc si eu, la frig e mai rau, eu comparasem durerea cu arsura, dar acum ca ma gândesc, e un fel de usturime. Imi pare rau, nu stiu cum e, dar îmi imaginez ca e teribil sa nu poti manca! Poate pana la final, iti trec starile astea si te poti bucura de o masa! Într-adevăr, sarcina nu e usoara. Pana sa fiu gravida, credeam ca se exagereaza, nu e asa. Si îmi pare rau dacă vreodată am ras de careva ca "nu si-o vede de burta" laughing laughing.

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Sunt forumuri pentru mamici, dar am vazut ca nu mai sunt active de ani de zile! Avem si noi nevoie de unul laughing. Da, toate bubele le avem noi gravidele laughing. Hipertensiune nu am avut, din fericire, maxim 13, 8 iar doctorul a zis ca nu e de îngrijorat decat oeste 14. Pulsul peste 100, din pacate, dar se mentine la acelasi nivel, 105-110... In timpul sarcinii doar aspenter, tardyferon si elevit am luat. Medicul de familie nu ma intreaba nimic laughing doar daca mișcă, eu sunt pe langa aparent.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Hahaha. Si eu la fel laughing Eu eram grasana oricum inainte, nu eram slabuta deci peste burta mea de dinainte acum am inca una deci imagineaza ti ce buuurta am la doar 5 lunilaughing Deja incep sa merg ca o rata. Sa stii ca iti poti face cont pe Odiseea Sarcinii. Acolo daca pui o intrebare, chiar daca ti se raspunde greu sau ai doar un raspuns pe mine m-a ajutat cat de cat. Eu nu am gravidute in familie sau care au fost acum recent si efectiv eram buimaca. Sunt si micuta de ani si sunt singura cu sotul meu, doar noi doi laughing Cred ca pe holurile ginecologilor toate femeile se uitau ciudat ca l-am luat cu mine. Nu stiu ce li se parea atat de dubios dar unele se uitau chiar urat. M am obosit Ba cu doctori, programari, trimiteri, ce fac pe moca ce platesc... Mai mult asta m-a batut la cap decat sarcina in sine. Nici nu am avut timp sa ma bucur prea mult din cauza atator hartii, dosar de analize si bani cheltuiti laughing Dar la final merita. Sunt curioasa daca vi s-a spus direct sexul corect al bebelului. Mie la morfologie 12 saptamani mi-a spus ca pare baiat, la control 14 la fel si la 16 fetita. Acum intr o saptamana am iar programare si stau cu morcovul fix... ca m-a zapacit de cap. Sunt curioasa daca a mai patit cineva asa sau daca ii poate aparea puta pe masura ce creste laughing

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

La noi a fost ceva in aer si toste din jurul meu sunt gravide or abia au nascut, ori mame de copii micuți si mă ajută din toate partile, din fericire. Eu aparent merg normal, greul apare cand urc scari, cand ma dau jos din pat, mă simt ca o minge laughing. Cati ani ai? Eu consider ca e mai bine sa fi mamica tanara, ca altfel ai răbdare, mai si copilariti împreună! Mie mi se pare foarte frunos că soțul tău a venit cu tine, mi se pare si normal de altfel. Al meu nu a intrat niciodată, a zis ca i se pare inconfortabil sa se uite cum ma bajbaie doctorul laughing
Da, e obositor, plus costisitor, socoteam zilele trecute, am dat peste 6000 lei pana acum, si mai sunt doua luni, in care zboara banii cum vor ei laughing.
Eu una am aflat prin testul veracity ca e baiat, la 15 săptămâni, si la 18 săptămâni am avut și confirmarea ecografica ..si tot baietel a ramas de atunci. Si mai seama si cu tac-su... Speran sa semene cu mine laughing
Apai, ori fetita, ori băiețel, tot copilul tau e. Mai e un pic pana afli ce e sigur, macar stii o treaba.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Am 21 de ani, si eu ma simt pregatita si "in forta" pentru rolul de mama dar sunt multi care nu gandesc ca tine atat de deschis. Pana si la prima ginecoloaga la care am mers tot imi repeta pe un ton mai subit " Dar tu fiindca esti foarte tanara..." laughing Adica du te in puii mei, daca aveam 16 il faceam si il lasam in maternitate ma laudai? Daca am 21 ma intereseaza sa fie sarcina buna, il cresc il iubesc si mi l doresc ma faci sa ma simt si prost ca de ce mi am permis sa raman gravida. Dar sunt muuuulti de genul. Sa mi spui de unde ti ai cumparat patutul, eu ma tot uit la cei de pe Nichiduta dar nu prea am incredere sa comand de pe net un lucru asa. mare laughing

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Multi inainte! Cum ai zis si tu, nu ai 16 ani. Iar copiii trebuie facuti cand simti ca esti pregătită, nu cand zic altii. Eu regret ca am asteptat până la 28... Fac 29 imediat. Nu mai baga in seama gurile rele si bucura-te de puiul tau. Am cunoștințe care au facut copii la 19-20 si sunt foarte fericiti! Plus ca, sunt atatea beneficii! Pe langa că copilariti împreună, ca alta energie ai la 21, o sa fi o mamica tanara si la 40, când copilul tau devine adult, si altfel percepi lucrurile, cel puțin asta e parerea mea. Nu o sa fi o mama de genul "pe vremea mea" laughing o sa fie altceva. Ma bucur mult pentru tine!
Eu l-am luat second de la cineva din orasul in care locuiesc, si l-am reconditionat cu mânuța mea laughing l-am curatat, revopsit, el arăta bine oricum, dar am vrut mai mult.
Daca nu il gaseam pe asta, tot de pe nichiduță luam, ca au preturi decente la patuturi, aveau si ceva oferte cu salteaua inclusa. Dar am optat pentru second din cauza faptului ca daca nu doarme în pătuț, sunt bani aruncați pe fereastra apoi, si oricum sunt niste preturi de te rup.

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

A si caruciorul 3in1 l-am gasit la oferta in auchan. Cu scoica auto, de face si carucior sport, geanta. La 500 lei, redus de la 850 parca. Gasesti acelasi model și pe net, si la 550 lei. Lorelli Daisy e modelul.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Nu tin cont de nimeni dar oarecum ma oftica gandirea lor. Oameni care au varsta mea dubla sau mai mult reactioneaza asa ca am facut eu copil la 21 laughing Daca il dadeam afara cred ca nu se uitau asa ciudat. Nici sotul meu nu a intrat cu mine in cabinet pentru ca e destul de nesuferita doctor mea si nu cred ca l ar lasa oricum, vine cu mine si ma asteapta in salon acolo laughing Legat de patut, la mine in oras costa la mana a doua ca cele noi sau mai mult. Bineinteles am vazut pe olx si la 3000 de lei d alea cu nu stiu ce fel de baldachin si care merge maxim pana intr-un an al copilului, ca dupa nu mai incape. Adica sa dau 3 mii pentru 10-12 luni laughing Nou cred ca era 100. Asa am zis ca ii iau unul nou la 5-6 mil ca oricum tot acolo ajung dar macar mi l aduce curierul nu stau sa merg dupa el. Hainute am vazut mai peste tot, de carucior si patut eram curioasa. Nu stiu ce mai trebuie altceva laughing Sunt lesinata dupa hainutele de bebei de pe Shein, cred ca ma uit zilnic de parca nasc maine dar pana in Septembrie cand vine copilul meu dispar toate haha

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Paendeo12):

Ma bucur pentru tine si ce conteazaaa?! Conteaza ce gandire si relatie o sa ai cu bebele tau. La mine acum a fost momentul pentru ca eram oricum maritata deci era serios. Nu am vrut neaparat sa fiu eu tinerica. Gandirea conteaza si sa nu fim mame d alea inchistate kiss laughing

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Nu trebuie bagati in seama, voi stiti cel mai bine cum sa va faceti viitorul. Zici ca iti cresc ei copilul, oameni nesuferiți. De 3000 lei eventual sa vina sa il si creasca cineva laughing mi se pare exagerat. Da, 500-600 mi se pare un pret decent, la urma urmei doarme in el si atat. Eu am gasit in oras la noi preturi decente, erau si care vindeau pătuț second cu mai mult decât il gaseai nou. Am dat 150 lei pe el, pomana din punctul meu de vedere. Da, hainute sunt peste tot, eu am luat si din pepco, am comandat si de la sinsay cateva. Am văzut, asa multe si drăguțe pe shein! Am tot zis ca dau o comanda, dar acum atâtea am, mai astept. Lasa ca si eu m-am uitat, fin prima luna, dar mi-a fost frica sa cumpăr asa repede. Totuși... după ce afli sexul copilului, poti sa strecori acolo ceva in cos laughing sunt o influență proasta laughing dar stiu cum e, ca atatea se lipesc si de mine, tpate le-as cumpara!

| Paendeo12 explică (pentru Andreea99911818181):

Mulțumesc! Da, oricum deja am planuri mari cu bebele, de activități impreuna, oricum eu sunt mai copilaroasa de fel si o sa intoarcem casa invers de atata joaca!
Noi am tot așteptat ca ne chinuim sa ne facem casa, nici acum nu e gata, dar am zis ca daca tot asteptam asa, imbatranim si nu mai facem treaba. Casa e timp sa fie gata si cu copil! Noi am avut cununia la o săptămână dupa ce am aflat ca sunt însărcinată. Cununia era deja planificata, toate puse la punct. Am zis ca in ziua cand ma mărit, ma fac șlap, beau tot ce prind. Ghici cine a baut doar apa minerala?laughing Mi-a fost si teama, ce e drept, era inceput de noiembrie, frig afara, rochiță scurta, si na, ca la orice eveniment de genul, am fost in centrul atentiei, si nu am putut sta la masa, si in ziua de azi ma bucur ca nu s-a întâmplat nimic, ca apoi câteva zile mai tarziu cand am mers pentru confirmarea sarcinii, sa imi zica doctorul sa nu fac efort, sa nu stau in frig...iar eu cu câteva zile in urma am stat la sedinta foto de nu imi mai simteam picioarele de frig, si am dansat de a doua zi nu puteam merge.
Lasa ca e foarte bine ca esti tinerica, e minunat asa cum e, daca va intelegeti si va doriti asta, si sa va bucurati de el, sau de ea. Eu apreciez mult mai mult asa ceva, decat destrabalarile din cluburi sau ce mai fac fetele in ziua de azi.