| Loveisintheaire a întrebat:

Am o fetita de o luna si 15 zile. Prima oara i-am dat san si putin lapte praf pentru ca nu se satura. Are colici de la 2 saptamani dar ii facea numai noaptea de la 12 noaptea pana la 9 10 dimineata se linistea..de o saptamana este foarte agitata si plange incontinu asa ca ne-am gandit sa o bagam pe lapte praf gandindu-ne ca fata se satura si macar stim ce mananca ..eu nu prea ma alimentez cum trebuie si fumez ..de ieri ii dam lapte praf plus putin lapte de la san ca sa nu ii iau sanul din prima.I-am cumparat lapte Aptamil astazi si cred ca ii place pentru ca il bea. Ce ma preocupa este ca a facut caca culoarea galbena putin mai tare ..inainte facea caca maroniu si mai lichid. Dati-mi un sfat, procedez corect sau nu? (mentionez ca inainte ii dadeam lapte BLEMIL este o firma spaniola pentru ca acolo am locuit, recent am venit in Romania) si alta intrebare cum as putea sa fac ca sa nu mai produc lapte? Am sani foarte umflati si ma dor pentru ca nu i-am mai dat de ieri doar de vreo 3 ori.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 1 luna de zile trebuie a-i dai lapte de care iti recomanda medicul, nu orice gasesti tu pe piata, fiindca copilasul este foarte mic si nu s epoate hranii cu orice fel de lapte.
te sfatuiesc totusi sa-i dai si lapte de la sani, pentru ca acela contine tot ce este mai bun in el si copilul ia imunitate de la tine.
Lasa naibii fumatul, ca o sa ai o viata la dispozitie sa fumezi si alapteaza-ti acum copilul, ca-i vital sa fie hranit macar 3 luni, cu lapte de mama.
Apoi mergi la medic sa-ti prescrie lapte praf special pentru copii atat de mici. Nu hranii copilasul dupa ureche, ca nu-l vei avea sanatos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu prea ma alimentez cum trebuie si fumez.
Dacă fumezi și alăptezi, fumează și ea. Nu este nimic mai bun ca laptele de mamă. Să îi dai să sugă de la tine, și să renunți la fumat.
Copilul pănă târziu se bazează pe imunitatea transmisă prin laptele mamei, așa îl ferești de boli.
Dacă vrei să fie inteligent când o să fie mare, creierul lui se dezvoltă bine cu laptele mamei lui.

| ania a răspuns:

Fiul meu mai mic are 3 ani si 4 luni si inca il alaptez, pe celalalt l-am alaptat pana la 4 ani, inca n- luat nici un antibiotic, nici nu l- a consultat medicu de vreo boala, unde te grabesti asa sa il intarci?

| Floridori a răspuns:

Poti lua orice lapte din farmacie potrivit pentru varsta fetitei tale.Eu am ideea fixa pe Milupa dar important este sa il primeasca bebele tau, deci orice lapte praf corespunzator varstei si pe care il primeste bebele este in regula.

Pentru stoparea productiei de lapte, Dostinex.Din cate stiu, se elibereaza doar cu reteta, dar daca te duci cu bebelusa in farmacie si ii explici farmacistei care este situatia, daca este de treaba iti va da, ca asa functioneaza uneori, hai sa fim realisti!
In flacon sunt doar 2 pastilute.Le iei exact asa cum scrie pe prospect.Il citesti bine inainte.Iei cate jumatate de pastiluta la 12 ore, timp de 2 zile.
Atentie! Din clipa in care iei Dostinex, nu ii mai dai san bebelusei chiar daca vei mai produce lapte cateva zile dupa tratament!

Cat despre colici...Bonnisan.Este natural si nu are contraindicatii.
Se administreaza astfel:
-0-1 luna: 5-10 picaturi de 3 ori/zi;
-1-6 luni: 10-20 picaturi de 3 ori/zi;
-6-12 luni: o lingurita de 3 ori/zi.

Este normal ca scaunul bebelusului sa fie schimbat daca se administreaza lapte praf, important este sa ai grija sa nu se constipe in timp.

Nu baga in seama frustrarile altora care comenteaza aiurea.Este inzecit mai bine sa ii dai lapte praf, decat san, mai ales in conditiile in care fumezi.Dar este o opinie personala si nu are sens sa o argumentez.Cine nu este de acord, poate pur si simplu sa ignore pentru ca fiecare alege ce crede ca este mai bine si daca alegerea ta este sa treci pe lapte praf, atunci super!

Sper sa reusesti sa ajungi la o solutie.Multa sanatate!

| Paul754880338 a răspuns:

Alimentatia ta ca mama ce alaptezi afecteaza negresit alimentatia si digestia ei. Incearca sa citesti despre asta, altfel ar fi mult de spus si putin spatiu aici. Incearca sa intelegi ca fiecare prim aliment digerat de micuta va avea nevoie de o mica sau mare adaptare a tubului digestiv a secretiilor gastrice, a perisaltismului intestinal. Citeste putin despre asta si vei intelege repede. Regleaza-ti apoi si tu dieta in functie de asta si nu te grabi sa ii opresti alaptarea in favoarea laptelui praf!

| BlindMirror a răspuns:

Hrănește copilul cu laptele tău, fiindcă îi va întări imunitatea. Laptele matern este alimentul suprem pentru sugari.
Și mai lasă dracului țigările alea, că nu ești locomotivă.
Vrei și un copil sănătos? Hrănește-l cu laptele tău!